Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

wtorek, 22 listopada 2011

Dotykając historii; Mieszkowice

Mieszkowice położone są w południowej części województwa zachodniopomorskiego nad jeziorem Mieszkowickim w powiecie gryfińskim.



Legenda wspomina, że Mieszkowice założył Mieszko I, który przebywał w tych stronach dokonując wizytacji grodów nad Odrą. Gdy stanął obozem w pobliskim Rurzycku i dowiedział się, że w niedalekim lesie bytuje para niedźwiedzi postanowił zapolować na nie. O świcie wyruszył kierując się wzdłuż rzeki , ku niewielkiemu jeziorku, przy którym widziano dwa niedźwiedzie zwane przez okolicznych "mieszkami". Gdy Mieszko i myśliwi dotarli na przyjeziorną polanę ujrzeli dwa niedźwiedzie wybierające miód z dziupli olbrzymiego dębu. Mieszko I chwycił oszczep i dwoma zgrabnymi ciosami ubił najpierw niedźwiedzicę, a potem starego "mieszka". Zadowolony z udanego polowania postanowił założyć na tej ziemi swój gród obronny , który nazwę swa Mieszkowice zawdzięcza nie tylko Mieszkowi I, ale także niedźwiedziom "mieszkom".

Dla uczczenia 1000 lecia miasta Mieszkowice, na rynku w 1957 roku postawiono pomnik Mieszka I. Stoi on na XVIII wiecznym cokole z wielobarwnego piaskowca.



Osadnictwo w okolicy Mieszkowic datowane jest na epokę neolitu. Jednak jako osada słowiańska wzmiankowana została dopiero w 1295 roku. W 1317 otrzymała prawa miejskie.

Około roku 1300 miasto otoczono murami obronnymi - zachował się ich pełny wieniec - zbudowany z głazów narzutowych, a w górnej części z cegły .Ich wysokość w niektórych miejscach dochodzi nawet do 7 metrów.




Cenną "ozdobą " murów jest Baszta Prochowa z XIV wieku.



Miasteczko charakteryzuje się brukowanymi wąskimi uliczkami, co ważne z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, domami z tzw. muru pruskiego z przepięknie zdobionymi klatkami schodowymi.



Mieszkowice w swej historii było wielokrotnie niszczone. Najpierw przez Husytów, potem w okresie wojny trzydziestoletniej. Ucierpiało też na skutek II wojny światowej, kiedy to straciło ok. 30 % zabudowań. Na szczęście zachował się wczesnogotycki kościół.

W pobliżu--->  Kościół w Mieszkowicach

28 komentarzy:

  1. Meg a ja w Mieszkowicach byłam kilka lat temu.:))Toć to moje województwo:))
    Małe, miasteczko z klimatem warte żeby je odwiedzić. Legendy nie znałam, ale rzeczywiście niedźwiedzie są w herbie i zastanawiałam się dlaczego...
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. W moim rodzinnym Cieszynie jest także pomnik Mieszka I;P

    OdpowiedzUsuń
  3. Ładnie tam i historycznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa legenda o powstaniu miasta. Fajnie zobaczyć miejsca, w których się nie było. Zawsze można się tam wybrać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Legendy są fajne , lubię ich słuchać , ale zawsze niewiele mają wspólnego z prawdą. :))Ciekawe czy Mieszko I naprawdę był w Mieszkowicach?
    Ładne miasto.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy post Meg.Lubię takie wirtualne spacery.W moim Cieszynie też jest pięknie.
    Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Meg jak zwykle bardo interesująco opisujesz swoje wyprawy, i choć mieszkam na drugim końcu Polski to z wielka uwaga chłonę te opowieści, które poszerzają mój horyzont historyczny.
    Serdecznie Cię pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. O Mieszkowicach żem już czytał Twój arcik wcześniej, ale legendy to Ty tam nie zapodałaś :D

    Pozdrówka Meg!

    OdpowiedzUsuń
  9. Eureka!
    Wiem już dlaczego mój dziadzia mówił na niedźwiedzia "mieszko".
    Ciekawy post!

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawa legenda, świetny post, nowe dla mnie miejsce, ładne zdjęcia. Cieszę się, że mogę z pomocą Twoich postów zwiedzać tak daleko położone ode mnie miasta pełne zabytków i historii.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. Jesteś skarbnicą wiedzy o nieznanych dotychczas mi rejonach Polski, które z przyjemnością i zaciekawieniem za Twoją sprawą odwiedzam.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo historyczne miasto jezeli wierzyc w legende, ze nasz wladca Mieszko I je zalozyl.

    OdpowiedzUsuń
  13. Sens upamiętnienia Mieszka I rzekomego założyciela miasta rozumiem. W moim stawia się pomniki każdemu np. Reganowi :D
    Ciekawa wyprawa Meg:))

    OdpowiedzUsuń
  14. Mury i baszta jak nowe .
    Monument Mieszka I ksztaltny .
    Legendarne dzieje przyszlego miasta opisane drobiazgowo
    Klaniam sie
    Jan

    OdpowiedzUsuń
  15. Miejscowość z "klimatem".

    OdpowiedzUsuń
  16. uwielbiam takie stare ruiny, ciekawe sa te plytki w kamienicy

    OdpowiedzUsuń
  17. Achhh te dawne domy, dbałość o kazdy szczegół. Śliczne te kafle. Dziękuję za kolejną historię :-))

    OdpowiedzUsuń
  18. Wyjątkowo dobrze zachowane mury.

    OdpowiedzUsuń
  19. ...dbałość o szczegóły - właśnie! I gust!

    OdpowiedzUsuń
  20. Pozdrowienia z Mieszkowic
    przesyła
    Andrzej Kulczyński.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ciekawa ta legenda założenia miasta. Masz ciekawe posty. Na dziś kończę, ale wrócę na Twój blog. Widzę, że warto!

    OdpowiedzUsuń
  22. Ciekawa legenda o Mieszku I

    OdpowiedzUsuń
  23. jestem z mieszkowic i zamało jest pokazanych miejsc pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  24. Ja jestem z Mieszkowic :) Faktycznie są piękne :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Jako byla mieszkanka Mieszkowic pozdrawiam swoja rodzine Pyc oraz mieszkancow pieknego grodu. Urodzilam sie w 1955r,z mama Giena mieszkalam na ul JP II 25 na 1pietrze.Mama pracowala jako kucharka w restauracji Dabrowka wraz moja chrzestna Adela Jakubcewicz. Jesli ktos z ma w rodzinie kto pracowal w tej restauracji w latach 1954 do 1957 w tym roku wyjechalam z mama do woj. krakowskiego. POZDRAWIAM.

    OdpowiedzUsuń