Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

czwartek, 24 listopada 2011

Cedynia; gmina Mieszkowice

Przez gminę Mieszkowice prowadzi Szlak Pamięci Narodowej. Przez Cedynię, Gozdowice, Siekierki Czelin i upamiętnia forsowanie rzeki Odry w 1945 roku. Najważniejszym pod względem historycznym miejscem jest Cedynia, położona wśród malowniczych wzniesień Karpat Cedyńskich, stanowiących dawne zbocze doliny Odry. Jest to najdalej wysunięte na zachód miasto w Polsce.



Dzieje Ziemi Cedyńskiej przyjęło się zamykać w swoistą historyczną klamrę. Początek tej klamry zaczyna się w 972 roku bitwą pod Cedynią, gdzie za czasów Mieszka I rozegrała się bitwa, która zdecydowała o przynależności Pomorza Zachodniego do Polski, a kończy forsowaniem rzeki Odry w 1945 roku, kiedy to w marcu zlikwidowano przyczółek hitlerowski między Cedynią a Osinowem Dolnym, a w kwietniu rozpoczął się tu ostatni akt II wojny światowej ( operacja berlińska) – forsowanie Odry.



Pomiędzy X i XX wieczną „klamrą” mamy wieki średnie i przynależność Cedyni do Brandenburgii, wiek XV kiedy to ziemie te były częścią państwa krzyżackiego, wiek XVI kiedy wraz z Chojną (opis niedługo) i Kostrzynem stanowiła odrębne księstwo rządzone przez Margrabiego Jana.

Jednak samo osadnictwo na tych ziemiach datuje się na okres kultury łużyckiej. W zbiorach muzeum w Cedyni znajdujemy kilka eksponatów z tego okresu, między innymi dzbany służące do przechowywania żywności lub kości zwierząt łownych.



Centrum miasteczka stanowi pochyły rynek z zachowanym klasycystycznym ratuszem z 1840 roku, przebudowanym średniowiecznym kościołem oraz pomnik upamiętniający dwie najważniejsze bitwy pod Cedynią.Dookoła rynku wznoszą się odrestaurowane XIX wieczne domy. W jednym z nich znajduje się wspomniane wyżej Muzeum Regionalne oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Będąc w Cedyni nie sposób udać się na Górę Czcibora. W okolicy bezleśnego wzniesienia 24.07.972 roku , w dzień św. Jana Chrzciciela rozegrała się słynna bitwa cedyńska, w której wojska dowodzone przez Mieszka I i jego brata Czcibora odniosły zwycięstwo nad wojskami feudałów niemieckich dowodzonych przez Hodona, margrabiego Marchii Wschodniej.



Na górze, na którą wiedzie 230 stopni , stoi monumentalny pomnik orła symbolizujący „Polskie zwycięstwo nad Odrą”, został odsłonięty w 1972 roku dla uczczenia 1000 letniej rocznicy bitwy cedyńskiej. Rokrocznie podczas Dni Cedyni rozgrywają się tutaj inscenizacje bitwy. Patrząc na zdjęcie łatwo sobie wyobrazić jaki jest olbrzymi...



W południowej części Cedyni wznosi się XIX wieża widokowa zbudowana w kształcie walca i zakończona galerią widokową. Jest świadectwem tego, jak duży nacisk kładziono w wieku XIX na doznania estetyczne, związane z podziwianiem krajobrazów. Z tego punktu widokowego podziwiać można widok na miasto i okolicę z Górą Czcibora, Żuławy Cedyńskie oraz zróżnicowaną rzeźbę Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, a także piękne widoki za rzeką Odrą po stronie niemieckiej.




22 komentarze:

  1. W Cedyni byłam z wycieczką szkolną ponad 15 lat tamu. Byłam również w Siekierkach. Ciekawa jestem co się zmieniło w Siekierkach.
    Bardzo rzeczowy post i świetnie przedstawiona przez Ciebie historia
    Pozdrawiam :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Wielki pomnik! O Cedyni wiedziałam o tyle o ile - prawie nic. Dziękuję za ciekawa lekcję historii Polski

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawym czy pomnik na górze Czcibora jest wyższy od świebodzińskiego Ch. Króla;P

    OdpowiedzUsuń
  4. Meg z historii w szkole miałam zawsze "dostatecznie" . Na stare lata podciągam się co nieco. Oczywiście z Twoją pomocą ;D

    OdpowiedzUsuń
  5. Cedynia przeszła wiele...
    Przystępny post. Piękne zdjęcia.
    Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie sie czyta Twoje lekcje historii Meg :))
    O Cedyni napewno uczono mnie w szkole, kojarzę ją jak przez mgłę. Słyszałam także o Siekierkach.
    Piękny widok na panoramę. Cudny!!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Cedynia dodać Siekierki to stały i obowiązkowy punkt był kiedym do podstawówki chadzał. Czelina, Gozdowic nie kojarzę. Pewnikiem nie byłem lub byłem i zabyłem:D

    Pozdrówka Meg!

    OdpowiedzUsuń
  8. peesik
    Widoczek bajer!!

    OdpowiedzUsuń
  9. Tak, w moich szkolnych latach także była to wycieczka obowiązkowa, ale wówczas była to tylko wycieczka, forma rozrywki i oderwania się od zajęć szkolnych. Po wielu latach wróciłam do Cedyni, Siekierek, Czelina. Gozdowic...zaopatrzona w wiedzę nt. ważnych wydarzeń historycznych całkiem inaczej wycieczkę potraktowałam. Do pewnych rzeczy - jak to mawiają - trzeba dojrzeć...

    OdpowiedzUsuń
  10. No i powiedz Meg czy nasza historia nie jest piękna i ciekawa? A coraz mniej młodzieży się nią interesuje. Piszesz świetne posty a przy okazji człowiek utrwala sobie to i owo lub poznaje całkiem nowe fakty. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  11. Dwa razy przymierzałem się do wycieczek szkolnych do Cedyni. I nic z tego nie wyszło - za pierwszym razem zepsuł się autobus przed wyjazdem, a kiedy nadarzyła się druga okazja, to zachorowałem. I tym splotem okoliczności, jak dotąd, nie udało mi się obejrzeć tamtejszej okolicy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Oczywiście byłam w Cedyni i Siekierkach.
    Meg Twój blog jest z postu na post coraz bardziej profesjonalny. Świetnie piszesz bez dwóch zdań !!!
    Pozdrawiam Cię :)))

    OdpowiedzUsuń
  13. Człowiek przy pomniku jak mrówka ;D

    OdpowiedzUsuń
  14. ...ta "mrówka" to ja :)

    OdpowiedzUsuń
  15. ...hmmm, profesjonalny to za duże słowo, niemniej jednak "oh" dziękuję za jego ocenę, a przede wszystkim czytanie.

    Pozdrawiam serdecznie :)

    Haniu, historia nie jest tylko piękna i ciekawa, jest fascynująca, szczególnie wtedy gdy można jej niemalże dotknąć :)

    Pozdrawiam serdecznie :)

    Migotku, rzeczywiście podwójny pech Ci się zdarzył:(

    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Roman Kłosowski24 listopada, 2011

    Z zaliczenia opisu bitwy pod Cedynią pamiętam, że dostałem piąteczkę z historii:P Lubiłem historię bitew. Boziu kiedy to było? Czas szybko leci...
    Pozdrawiam Meg

    OdpowiedzUsuń
  17. Nie dość , że historyczne miasto to piękne .
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  18. Mieszkasz na ciekawych ziemiach, które raz były polskie, raz niemieckie i znowu polskie. Dlatego historia bogata.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. Z lekcji historii pamietam watek o Cedyni i Siekierek.
    Zdjecie widokowe jest piekne. Duzo zieleni i te chmury - pieknie

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo ciekawy post napisałaś. Nie mogę przypomnieć czy byłam w Cedyni , ale byłam na pewno w Siekierkach .
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  21. Pamiętam jeszcze z historii bitwę pod Cedynią.

    OdpowiedzUsuń
  22. Pewnie że byłam w Cedyni i Siekierkach, a było to w VIII klasie podstawówki :))

    OdpowiedzUsuń