Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

środa, 14 stycznia 2015

Szkoła w ...pałacu

W obrębie nieistniejącej już twierdzy Drezdenko, wybudowanej przez Brandenburczyków na przełomie wieku XVI/XVII stoi pałac.

Mieszkańcowi Drezdenka, właścicielowi wielkiego domu sprzedaży wysyłkowej, Johanowi Gottlobowi Treppmacherowi, Król Prus, Fryderyk II, nadał wyimek twierdzy zniszczonej podczas wojny siedmioletniej. Ten wyburzył budynki i na fundamentach, z wykorzystaniem dawnych piwnic wybudował późnobarokową rezydencję.


 Dzięki umieszczonej w pałacu tablicy można dokładnie określić czas zakończenia budowy -  rok 1766.W latach świetności w rezydencji zatrzymywali się wielokrotnie książęta i monarchowie oraz wybitni mężowie stanu. Bywał tu między innymi Car Rosji Aleksander I,  Wielki Książę Konstanty i król Prus Fryderyk Wilhelm III z małżonką.Po śmierci Treppmachera pałac został w 1818 roku zlicytowany.
W 1909 roku, po modernizacji przypałacowej stajni powstała prywatna szkoła dla dziewcząt. Pałac przed 1945 r. mieścił siedzibę Miejskiego Zarządu Drogowego oraz mieszkanie nauczyciela szkoły ogrodniczej.
Rezydencja nie ucierpiała w okresie II wojny światowej. Po 1945 roku zaadoptowana została na mieszkania.
W 1957 roku, zapadła decyzja o powołaniu Szkoły Podstawowej numer 2. Pierwszy dzwonek zabrzmiał 2 września 1958 roku. Czterdzieści lat później, w 1999 roku, na mocy reformy szkolnictwa, powołano Gimnazjum nr 1, które od 2002 roku nosi  imię wielkiego patrioty i wybitnego sportowca Józefa Nojiego. ŻYCIORYS


 W Drezdenku urodził się Adam Krieger "najdoskonalszy poeta i kompozytor niemiecki wieku XVII"  któremu w 340 rocznicę śmierci, mieszkańcy miasta ufundowali pamiątkową tablicę, która znajduje się na fasadzie pałacu.


 Z historycznego wystroju i wyposażenia wnętrz zachowały się sztukaterie oraz stolarka. W pomieszczeniach na parterze i piętrze zaś przepiękne komin­ki.
 (Fot. arch. prywatne Bogusław Sacharczuk ( za pisemną zgodą na publikację), wnętrza pałacu, tablica fundatora rok 2005, widok pałacu i tablice  fot. własne, rok  2012)


W Drezdenku także :

Miasto Drezdenko

Park Kultur Świata

2 komentarze:

 1. Witaj Meg.
  Uczniowie z tej szkoły zawsze mogą powiedzieć ,że dzieciństwo spędzili w pałacu.
  Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykła szkoła :) Moja babcia zaś po wojnie mieszkała w ...pałacu :) Potem z pałacu zrobiono PGR.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń