Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

poniedziałek, 16 lipca 2012

Łagów - Perła Ziemi Lubuskiej

Łagów w przeszłości był własnością  Zakonu Joannitów. Już w początkach panowania Joannici założyli tu potężną komandorię, która obejmowała rozległą okolicę z 18 wioskami, a na sztucznym wzniesieniu pomiędzy jeziorami wybudowali  zamek obronny z 35 metrową wieżą (zdjęcie lotnicze  Kilk )
Herb Łagowa przedstawia tarczę herbową z białym maltańskim krzyżem używanym przez Zakon Joannitów. Herb obecny jest na każdym niemal kroku, na zamku, na tabliczkach z nazwami ulic i na kamieniu witającym turystów.


Dostępu do średniowiecznego grodziska broniły niegdyś dwie gotyckie bramy, świetnie do dziś zachowane. Od wschodu Brama Marchijska, zbudowana w górnej części metodą szachulcową.Od zachodu Brama Polska.  W obu bramach można przenocować. Marchijska oferuje apartamenty, a Polska komfortowe pokoje.

Łagów położony jest na terenie stanowiącym niegdyś obszar graniczny między Pomorzem, Brandenburgią, Wielkopolską i Śląskiem. Wraz z całym obszarem Ziemi Lubuskiej w drugiej połowie wieku X wchodził w skład Polski. Do I poł. XIII wieku na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego obszar ten wchodził w skład dzielnicy śląskiej. W wyniku skłócenia książąt śląskich ; Bolesława Rogatki i Henryka III Wrocławskiego przy współudziale arcybiskupa magdeburskiego Ziemia Lubuska została nadana w lenno margrabiemu Wilibrandtowi. Jako, że gród leżał na ówczesnym terenie granicznym, między dwoma jeziorami, w pobliżu ważnych szlaków handlowych, posiadał istotne znaczenie strategiczne . W wieku XIII był jednym z bardzo ważnych punktów obronnych granicy brandenburskiej. W 1809 r., na rok przed kasacją zakonu Joannitów Łagów uzyskał  prawa miejskie. Był wtedy najmniejszym miastem państwa Pruskiego. W 1932 roku stracił status miasta.  Po II wojnie światowej, po siedmiu wiekach wrócił do Polski, aby w otoczeniu lasów bukowych, cisów i dębów, na przemysku dwóch jezior; Łagowskiego i Trześniewskiego funkcjonować jako bardzo znany ośrodek turystyczny...


Nie nowy wprawdzie, bo już w okresie przedwojennym, Łagów był cenioną miejscowością wypoczynkowo - letniskową. I co ważne posiadającą status uzdrowiska. W 1974 roku uznany został oficjalnie za ośrodek, który świetnie regeneruje wyczerpanych i osłabionych turystów. I chociaż dziś nie jest uzdrowiskiem to jego walory klimatyczne, przede wszystkim wynikające z dużego zalesienia, są nadal uznawane za lecznicze.


Łagów po utracie praw miejskich jest obecnie niedużą wsią gminną,  Niska, jedno lub dwukondygnacyjna zabudowa, wąskie uliczki i takież same chodniki stwarzają wrażenie ściśniętej przestrzeni, która jednak bez wątpienia ma swój urok. Wśród niej poza zamkiem i bramami zachowały się fragmenty muru obronnego...


Bardzo ciekawą budowlę stanowi też ceglany wiadukt kolejowy powstały w 1909 roku.

Od lat powojennych Łagów jest ulubionym miejscem spotkań artystów - plastyków, muzyków, filmowców.
Corocznie odbywa się tu przegląd filmowy "Lubuskie Lato Filmowe", wiosenne i jesienne "Plenery Malarskie ZPAP", "Biegi Uliczne Łagowskiego Lata", "Dni Łagowa" z "Latem w Euroregionie "Sprewa - Nysa -Bóbr", "Flamenco na Zamku" , "Malta off" i  "Rock, Blues i Motocykle". Z  roku na rok organizuje się coraz więcej innych imprez rekreacyjnych i artystycznych. Można podziwiać też bogatą przyrodę na pieszych, rowerowych lub konnych wycieczkach, wypożyczyć łódź, kajak lub rower wodny.


Na turystów czekają liczne miejsca noclegowe;  od kwater prywatnych, pensjonatów po czterogwiazdkowy hotel...


42 komentarze:

 1. prawda jest piękny, choć mam z niego zupełnie inne kadry, Twój jakby nie ten :), a o wiadukcie nie wiedziałam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pod kątem wypoczynku biernego i aktywnego ok. Nic poza... Zabytków mało i masz rację można nabawić się w Łagowie klaustrofobii:P Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha! Byłam w Łagowie ale wiele lat temu.Przepiękne tereny, zauroczyłam się na amen.Cała Ziemia Lubuska jest cudna, bez dwóch zdań.Serdeczności Meg.

  OdpowiedzUsuń
 4. O Łagowie w lubuskiem słyszałam same dobre opinie. Niestety nie byłam. Widzę, że na urlop miejsce wyśmienite. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe miejsce, wpisuję na listę, na przyszły, miejmy nadzieję, rok - teraz znów jedziemy na wchód.
  Pozdrawiam z Krakowa;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczna wieża zamku i bramy z murem - już mnie nakręciłaś. Pozdrawiam-:))

  OdpowiedzUsuń
 7. W Łagowie jest cudownie!!! Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham Łagów. Byłam 3 razy. Raz na festynie rycerskim a dwa razy turystycznie. Polecam! Pozdrowionka!:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Śliczne nenufary czy lilie wodne, jezioro ze sprzętem wodnym i zabytki...Nic tylko zwiedzać i odpoczywać. Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Faktycznie patrząc na zdjęcie z góry i te pozostałości ze średniowiecza - perła! Pięknie...
  Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 11. Nuu, Łagów warty powrotów! Piknie tam!
  O i herbowego krzyża nie przemalowali jak nasi orzełka ;D
  Pozdrówka Meg!

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny bez zarzutu i pod względem merytorycznym i fotograficznym post! Zdjęcie lotnicze ukazuje całe piękno Łagowa! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Łagów jest malowniczy i bajeczny ale szczerze... poza sezonem. W sezonie jest ścisk i gwar. Niemniej warty propagowania co Meg robi świetnie! Pozdrowionka:))

  OdpowiedzUsuń
 14. Prawie jak na Mazurach -;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ładnie ; historycznie i wypoczynkowo...
  Pozdrawiam-:)

  OdpowiedzUsuń
 16. szkoda, że Ziemia Lubuska jest daleko ode mnie...

  OdpowiedzUsuń
 17. Robi wrażenie zadbanego. Na filmowe lato chętnie bym przyjechała...Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Spotkałaś Tolibowskiego przy nenufarach? ;D
  Do Łagowa już mnie zapraszano...w końcu wybiorę się :))

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetna wycieczka Meg!

  OdpowiedzUsuń
 20. Wasze ziemie zasiedlili albo templariusze albo joanici ;)
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 21. Красивое местe... что я понимаю? что старые и туристических. Ми, как и он. Всего хорошего!

  OdpowiedzUsuń
 22. Mój Łagów! Tyle lat w nim nie byłam...Widzę duże i korzystne zmiany. Dziękuję Ci Droga Meg za fotografie i opis. Dziękuję z całego serca!

  OdpowiedzUsuń
 23. No wiedziałam!!!
  Wiedziałam, że w końcu mnie "załatwisz na perłowo";))) Zdjęcia jakich nie spodziewałabym się nigdy! No i ta wieża. "Jak widzę wieżę , to leżę";))) Tylko bajkowego księcia brakuje:)Zawsze miałam słabość do wszystkiego co nosi w sobie "zapach" historii. Każda cegła czy obrobiony kamień. Wszystko!
  Buziaczki:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Meg trzy lata temu bylem i znalzlem ta miejscowosc zaskakujaco. Mila,ladna ,kulturalni ludzie, ceny dla kazdego i spokojnie. Czysto i gustownie. Czulem sie jak w niemieckim miasteczku w Bawarii. Podoba mi sie ze nie ma tam glownej plazy a osrodki przy jeziorach sa glownie okupowane przez wypoczywajacych na turnusach przez co nie ma dzikiego spedu ludzi spoza Lagowa. Pozdrawiam.
  Meg co z moja Buczyna? Czekam i czekam ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...Buczyna? Będzie, będzie...cierpliwości:)

   Usuń
 25. Miałam przyjemność być tam w zeszłym roku. Bardzo ładne i urokliwe miasteczko. Jeziora też piękne.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 26. Wspaniała wycieczka....pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 27. Kiedyś tam dotarłem podczas wyprawy rowerowej na Pojezierze Łagowskie i miasto mnie zauroczyło. Z przyjemnościa obejrzałem zdjęcia. Chyba czas na powrót w te rejony.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Miałam się kiedyś wybrać...Kiedyś...Wybrać...:) I nie dojechałam...A widzę, że pięknie, czyli tak, jak mi mój Brat opowiadał. Cóż, trzeba będzie dopisać do listy "miejsc, które trzeba zobaczyć" :)
  pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 29. Dla mnie idealne miejsce na czynno-bierny odpoczynek. Pomyślę ...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Byłam ,ale dość dawno temu.Przepiękne klimatyczne miejsce.Wyobrażam sobie jak cudownie musi się prezentować jesienią.Ze względu na te bukowe lasy.Zapewne, bajecznie kolorowo.Miejsce godne polecenia:)
  A na wieży rzeczywiście tylko księżniczki brakuje:)
  (Miałam problemy z zostawianiem komentarzy,nie tylko u Ciebie):((((
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 31. Pojadę na "motory" do Łagowa w przyszłym roku:)

  OdpowiedzUsuń
 32. Przyjemne zdjęcia - oddają urok miejscowości.

  OdpowiedzUsuń
 33. Cenię takich pasjonatów. Robią sobie przyjemność, a i oglądającym też się to z pewnością podoba. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Łagów warto odwiedzać. Piękne miejsce, a Twoje zdjęcia dobrze oddają atmosferę tej miejscowości.

  OdpowiedzUsuń