Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

środa, 16 lipca 2014

Cmentarz wojenny w Rzepinie; Lubuskie

Cmentarz położony jest przy ul. Wojska Polskiego, niemal w środku miasta.Trudno go więc ominąć, tym bardziej, że góruje nad nim pomnik upamiętniający poległych. Po obu stronach obelisku stoją działa przeciwpancerne.Nekropolia nie jest duża. Jej powierzchnia wynosi 0,1815 ha. Na cmentarzu utworzonym już w lutym 1945 roku  pochowani są żołnierze Armii Radzieckiej polegli w walce i zmarli na skutek odniesionych ran w Rzepinie i okolicach. 
Spoczywają tu szeregowcy, a także podoficerowie i oficerowie. Najstarszy stopniem pochowany żołnierz  w chwili śmieci był podpułkownikiem.


Na  cmentarzu znajdują się zarówno mogiły pojedynczeJak i zbiorowe...
... w których łącznie pochowanych jest 1073 zidentyfikowanych osób.


Utrzymaniem i opieką cmentarzy sowieckich, tak jak i innych cmentarzy wojennych usytuowanych na terytorium Polski, zajmują się gminy, a koszty ich utrzymania ponosi skarb państwa polskiego. 
Szczegółowe uregulowania w  zakresie opieki nad mogiłami i nekropoliami, na których spoczywają żołnierze radzieccy wynikają z umowy między Rządem RP a Rządem Federacji Rosyjskiej  o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, zawartej 22 lutego 1994 r. Umowa reguluje współpracę Stron "w zakresie rozwiązania wszelkich spraw związanych z ustaleniem, rejestracją, urządzeniem, zachowaniem i należytym utrzymaniem miejsc spoczynku polskich w FR i rosyjskich w RP - żołnierzy i osób cywilnych poległych, pomordowanych i zamęczonych w wyniku wojen i represji. Strony, realizując współpracę, kierują się postanowieniami Konwencji Genewskich o ochronie ofiar wojny z 12 sierpnia 1949 r." (Fot. arch. rodzinne, Tom)

2 komentarze:

 1. KOMENTARZE PRZENIESIONE Z BLOGA NA WP

  U nas na cmentarzu wojsk radzieckich jest mnóstwo mogił w których spoczywają bezimienii...Mimo to cmentarz również jest zadbany.
  Hana
  autor: Hanna
  dodano: 25 sierpnia 2014 22:19

  Oni zginęli na polskiej ziemi i walczyli w dobrej wierze, więc niech spoczywają w spokoju. Pozdrawiam.
  autor: GigaMój kawałek przyrody i przygody
  dodano: 25 sierpnia 2014 20:45

  I dobrze ze sie dba! To obowiazek nalozony przez Boga na kazdego zywego czlowieka .Niezaleznie od tego jakie uczucia zywi do pochowanych.
  Pozdrawiam.
  autor: Sarah
  dodano: 25 sierpnia 2014 20:34

  Generalnie nie mam zastrzeżeń a nawet popieram trzymanie porządku na Cmentarzach Wojsk Radzieckich i nie mam nic negatywnego do napisania na ten temat ale czy Polskie Cmentarze Wojenne w Rosji są poddawane również intensywnie zabiegom odnawiania czy porządkowania oraz czy finansują je samorządy Federacji Rosyjskiej ? Krótko czy jest zachowana jakaś zasada symetrii? Czy znowu my tak, oni nie bardzo? Wie ktoś?
  autor: Madzia/magdziafilmowo.blogspot.com/
  dodano: 25 sierpnia 2014 19:43

  Nasz gorzowski w częściach gdzie leżą Rosjanie jest moim zdaniem ładniej zagospodarowany...Tutaj podoba mi się pomnik, chociaż te dwa działa niekoniecznie!
  Pozdrawiam :)
  autor: Oliwiawww.openid.wp.pl/olioli669
  dodano: 25 sierpnia 2014 18:41

  o cmentarzu w mojej okolicy pisałam, jest uporządkowany ale zamkniety na kłódkę, i nie mozna tam samemu wejśc...
  moim zdaniem te cmentarze powinny być uszanowane, bo ginęli ludzie za wolność.... tylko pytanie ...za czyją ?
  czy polskie groby są szanowane na terenie Rosji ? - nie !
  więc dlaczego z moich podatków sa utrzymywane te rosyjskie cmentarze ? jest w tym jakaś niespójność delikatnie mówiąc....
  autor: leptir
  dodano: 25 sierpnia 2014 17:59

  To byli młodzi ludzie i zginęli z dala od swoich bliskich. Cmentarz jest miejscem szczególnym i nie ma tu miejsca na politykę.
  autor: tojavwww.kolodomu.blogspot.com
  dodano: 25 sierpnia 2014 17:57

  TRZEBA IM PODZIĘKOWAĆ. GDYBY NIE ONI NIE WIADOMO JAKBY SIĘ SKOŃCZYŁA II WOJNA ŚWIATOWA. BYLI SIŁĄ - W LUDZIACH I SPRZĘCIE.
  autor: sa
  dodano: 25 sierpnia 2014 17:46

  Bardzo skromny ale najważniejsze, że nie zdewastowany. Cmentarz żołnierzy radzieckich w Wałbrzychu o mało nie zniknął pod kupą gruzów i chaszczy. Bodajże rok temu go odnowiono. Dzisiaj jest taki jak powinien być - piękny pomnik, nowe tablice, napisy, groby . Wszystko! Koszt odnowy poniosła Federacja Rosji - nasz rząd nie kosztowało to nic a nic. Mam nadzieję, że cmentarz będzie uszanowany.
  autor: SaveSave
  dodano: 25 sierpnia 2014 16:30

  Ładny. W pobliżu mnie nie ma takiego cmentarza ale przychylam się do zdania, że tym żołnierzom tak jak i naszym należy się szacunek.
  Pozdrawiam :)
  autor: MajKajakmajeczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Werka,
   Na gorzowski cmentarz wojenny w Gorzowie przyjeżdża wiele rodzin ze Wschodu ( byłego ZSRR) , które tutaj odnalazły swoich bliskich. Wielu także szuka. Dwie rodziny, jedna z Kazachstanu, a druga z Ukrainy zwróciła się do mnie o pomoc... Odnalazł się, na gorzowskim cmentarzu, jeden grób...
   autor: Megulotnechwilki23.bloog.pl
   dodano: 28 sierpnia 2014 7:28

   I nie wrócili do domów...Pewnie nikt z bliskich tych żołnierzy nie odwiedza ich grobów a może nawet nie zna miejsca gdzie leżą. Jakie to smutne...
   autor: Werkaprzepierankiwery.blogspot.com
   dodano: 26 sierpnia 2014 16:08

   Mnie interesuje ponadnarodowe i ponadreligijne zbratanie się ludzi. W myśl idei wolnomularzy.
   autor: B.
   dodano: 26 sierpnia 2014 12:21

   Na naszym cmentarzu żołnierzy radzieckich co roku w 1 listopada zaciągane są warty i palone znicze na gobach żołnierzy Armii Radzieckiej. Nie słyszałam także o wandalizmie. Widać wszystko zależy jacy Polacy mieszkają w pobliżu takich nekropolii ...Z naszej strony, jako chrześcijańskiego narodu należy każdemu umarłemu szacunek.
   Pozdrawiam :)
   autor: Anka/papzap.blogspot.com/
   dodano: 26 sierpnia 2014 11:09

   Człowiek, jest człowiek niezależnie od narodowości, ugrupowania... szacunek zmarłym i pamięć to nasz obywatelski obowiązek... wstyd, że w XXI wieku, w kraju katolickim... tak oczywiste kwestie wymagają Umowy.
   dobrze, że są takie dokumenty... mimo wszystko.
   żołnierz wykonuje tylko rozkazy.... i ginie... cóż on winien... przecież robił co mu kazano... mimo wszystko żal mi ich wszystkich i tych i naszych... miliony ludzi niewinnie giną bo ktoś w białym palacu wymyślił sobie zabawe w politykowanie... chore ale taki jest ten świat, tak wtedy jak teraz... wony były i będą... co z robić
   autor: Baśkaspiskownik.bloog.pl
   dodano: 26 sierpnia 2014 8:37

   Spoczęli godnie na cmentarzu gdzie ich miejsce, a nie w jakimś lesie.
   Pozdrawiam -:)
   autor: Matador
   dodano: 26 sierpnia 2014 8:35

   U nas jest bardzo podobny cementarz
   autor: DDfurtka11.blogspot.com
   dodano: 26 sierpnia 2014 8:34

   Dziękuję. Za pokazanie namacalnej historii. Za pokazanie wszystkim,że Człowiekowi należy się przyzwoity grób. Za to, że mogę pokazać dzieciom, że historia działa się NA PRAWDĘ, a jej skutki trwają do dziś, nie tylko w postaci grobów, lecz przede wszystkim odczuwają je żywi, pozdrawiam, Aleksander
   autor: Aleksander
   dodano: 26 sierpnia 2014 7:53

   Położenie niemal w środku miasta na pewno gwarantuje mu bezpieczeństwo. A u nas w maju zdewastowano pomnik na cmentarzu Armii Radzieckiej a wcześniej płyty nagrobne. Dla mnie to szczyt! Polska naród katolicki i tyle w nim nienawiści! Ręce bym pourywała!
   autor: Jasminjankowskak65@gmail.com
   dodano: 26 sierpnia 2014 7:34

   Żywię szacunek i pamięć dla poległych liczonych w dziesiątkach, setkach tysięcy i milionach...
   Wyniosłam ten szacunek z domu rodzinnego. Dziadek zginął pod Lenino, a część mojej dalszej rodziny została wymordowana w dwóch obozach koncentracyjnych. Ani dziadek, ani śp. rodzina nie ma grobów. To się nazywa ból!
   Takie cmentarze to memeto historii, piekielnej i nie do cofnięcia. Trzeba pamiętać i modlić się aby się nie powtórzyło.
   autor: Sarnasarniezycie.blogspot.com

   Usuń