Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

wtorek, 13 sierpnia 2013

Szlakiem Templariuszy , Chwarszczany - Rurka


Dużo można by napisać o historii Zakonu, jego historycznym szlaku, o ich osiągnięciach, wiedzy i rzekomym skarbie, ale nie dziś. Dziś chcę Wam jedynie pokazać i co nieco opowiedzieć o Rurce i Chwarszczanach. Aby jednak zachować pewną ciągłość historyczną zacznę od Chwarszczan. 

Zakon przybył na zachodniopomorską dziś ziemię w początkach wieku XIII. Panujący wówczas na Pomorzu Zachodnim Władysław Odonicz , w roku 1232 nadał Zakonowi ok. 20 ha ziemi położonej po obu stronach rzeki Myśli, w odległości 15km na północ od Kostrzyna nad Odrą i ok. 70 km. od Gorzowa Wielkopolskiego. Tu Templariusze zbudowali zamek i kaplicę. Niestety nie wiadomo, jak wyglądał zamek. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie kaplica. Jest bardzo imponująca. Jej wysokość to ponad 13 metrów, długość ponad 25. Budulcem jest kostka granitowa i cegła. Kaplica obecnie jest kościołem katolickim pw. Św. Stanisława Kostki ( opis niebawem)Zakonna przeszłość dawnej komandorii w Chwarszczanach jest doskonałym instrumentem do promocji regionu. Raz w roku odbywa się tu Festyn Historyczny.

 (Kaplica w Chwarszczanach, fot. z Festynu Historycznego)

Dwa lata później, w 1234 roku, książę pomorski Barnim I nadał Templariuszom ziemię bańską, również położoną na Pomorzu Zachodnim, a dokładnie pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Szczecinem, a bardziej dokładnie ok. 4 km. od Chojny.
Tu także Templariusze wybudowali kaplicę. Niewielką, ale uznawaną za prawdziwą architektoniczną perełkę. Jest bowiem świadectwem kunsztu średniowiecznych budowniczych, którzy potrafili z granitu wykonać... półkoliste okna.

Po kasacji Zakonu Templariuszy w Rurce osiedlili się Joannici. Po 1377 roku z powodu konfliktu między komendantem komandorii a rodem von Wedlów, zakon przeniósł się do pobliskiej Swobnicy(Rurka)


Kaplica w Rurce nie miała tyle szczęścia co chwarszczańska. Została sprofanowana. Na przestrzeni wieków był tu folwark, w XIX wieku gorzelnia, po II wojnie światowej przejęta została przez PGR, dziś stanowi własność prywatną. Na jej teren można wejść tylko za zgodą właściciela...

W obrębie obu dawnych komandorii od lat trwały badania archeologiczne. Przez kilka sezonów na terenie komandorii w Rurce założono aż 23 obiekty wykopaliskowe. Prace zaczęto od restauracji kaplicy oraz obniżenia terenu do poziomu z epoki średniowiecza. Odkryto mury kamienno-ceglane dworu klasztornego ze skarbami fragmentów naczyń glinianych XIII i XIV wieku, a także zakonną zastawę komandorii. Wokół kaplicy odkryto cmentarzysko z dwoma bardzo dobrze zachowanymi pochówkami. Wielką sensacją było odnalezienie w jednym z nich sakiewki z monetami, w tym brandenburskiego denara z drugiej połowy XIII wieku. Prace wykopaliskowe prowadziła od 1999 roku grupa archeologów i studentów z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam też trafiły ludzkie szczątki z wykopalisk.

Na terenie położonym wokół kaplicy w Chwarszczanach odkryto dwanaście pochówków. W wykopie przy zamurowanym wejściu do kapicy odkryto grób - zapewne zakonnika - datowany na 1230-1280. Przy murze kaplicy znaleziono fragmenty naczyń , przedmioty z kości - szydło i gwizdek oraz przedmioty metalowe takie jak np. grot strzały. Znaleziono także monety miedzy innymi srebrne bite jednostronnie i srebrnego denara oraz ozdobną zapinkę (fibulę).


Dodam jeszcze, bo to zapewne interesuje wielu - skarbu Templariuszy na terenie obu komandorii nie znaleziono ...:) 

3 komentarze:

 1. KOMENTARZE PRZENIESIONE Z BLOGU NA WP

  Świetny post i jak zawsze bardzo ciekawie napisany.
  Skarb templariuszy po dziś dzień interesuje wielu.
  Cały czas czynione są poszukiwania.
  Serdecznie pozdrawiam:)
  autor: Lucja-Mariaczarownyswiat.blogspot.com
  dodano: 19 września 2013 16:11

  Może jakieś skarby ukryli? Jednak szczerze w to wątpię. Na polskiej ziemi, skarby jakoweś, mało kto odkrywa. Niestety.
  Pozdrówka:)
  autor: ozonJakoś
  dodano: 19 września 2013 15:25

  To może by tak jaką wyprawę po ten skarb zorganizować.... ?????
  Uwielbiam takie miejsca i historie! Serdeczności.
  autor: DDfurtka11.blogspot.com
  dodano: 19 września 2013 14:46

  Ten zakon zawsze był i będzie intrygujący również jego spuścizna. Czytałam wiele nieprawdopodobnych historii na ten temat. Kaplica w Rurce nie wygląda ciekawie chwraszańska kaplica wygląda monumentalnie. Ciekawa jestem wnętrz. Pozdrawiam-:)
  autor: Danuta/danutawanda.blogspot.com/
  dodano: 19 września 2013 13:15

  Chwarszczany !!!
  Kolos to po prostu kolos! Byłam i widziałam kapicę ale oczywiście zamkniętą na cztery spusty:(((. To co tu piszesz jest bardzo ciekawe i prawdę mówiąc nie wiedziałam, że oglądałam kaplicę po templariuszach...
  Pozdrowionka:))
  autor: Oliwiawww.openid.wp.pl/olioli669
  dodano: 19 września 2013 13:06

  Szkoda, że druga kaplica została sprofanowana i sprywatyzowna, żeby tylko właściciel jej nie rozebrał...
  Pozdrawiam!
  autor: Artur/wspak25.blogspot.com
  dodano: 19 września 2013 11:14

  Tyle perełek mamy u siebie, czasami wystarczy trochę zboczyć z trasy... :-) Bardzo ciekawe to, co piszesz, zwłaszcza, że nie znałam tych miejsc. O Templariuszach znam tylko legendy.
  autor: MagdaK/plus.google.com/107723992107225211705/posts
  dodano: 19 września 2013 10:30

  Piekne felietony prezentujesz na blogach bardzo świetna lektura serdeczności pozdrawiam
  autor: RÓŻA/rozawjednymblogu.blogspot.com/
  dodano: 19 września 2013 10:28

  ...Madeinja, o rodzie von Wedel coś będzie, niedługo:)
  autor: Autorka blogaulotnechwilki23.bloog.pl
  dodano: 19 września 2013 9:51

  Historia bardzo interesująca. A kaplice piekne, nawet ta biedna zrujnowana.
  Ona podoba mi się najbardziej.
  Pozdrawiam :)
  autor: Cinnamon Girllilith666.bloog.pl
  dodano: 19 września 2013 9:46

  Interesujący temat, ale mnie jak zwykle zainteresował kolejny trop rodu Wedlów. Pozdrawiam :)
  autor: Madeinjanastroikiklimaciki.blogspot.com
  dodano: 19 września 2013 9:33

  Skoro kaplica jest tak ogromna...to zamek musiał być kolosem...Nic nie wiedziałam o templariuszach...Dzięki Twojemu postowi wiem o nich więcej...Pozdrawiam:)
  autor: Brzezinabrzezinowygaj.bloog.pl
  dodano: 19 września 2013 9:20

  Interesujący i rzeczowy post Meg! O templariuszach i skarbie wiem tyle co z książek Nienackiego, ale to przygodowa beletrystyka , której nie traktuję na serio;))
  Tradycyjnie czekam na posty , które zapowiadasz. Pozdrawiam:))
  autor: Wera/www.facebook.com/wera.pis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. autor: gość
   dodano: 30 listopada 2013 11:23

   Kaplica w Chwarszczanach.
   autor: Zdjęcia w linku/www.facebook.com/media/set/?set=a.424957700938616.1073741826.257270921040629&type=1
   dodano: 12 października 2013 17:07

   Meg, dziękuję za kolejną piękną wycieczkę... . Buziaki :-)
   autor: Anna U.www.bazgrolandia-hanki.blogspot.com
   dodano: 22 września 2013 18:13

   Dziękuję za ciekawą wirtualną wycieczkę :-)
   autor: ewarub/zapiskizdrogimlecznej.blogspot.com/
   dodano: 21 września 2013 14:22

   Nt. skarbu krążą legendy, jedni w nie wierzą inni nie, mam swoje zdanie na ten temat, więc...kiedyś napiszę krótki felieton.
   Serdeczności zasyłam!
   autor: Autorka blogaulotnechwilki23.bloog.pl
   dodano: 21 września 2013 11:22

   Meg was czaruje ze skarbem...No Meg nieładnie:D
   Pozdrówka!
   autor: Orange1955/orange1955.blogspot.com/

   Usuń
 2. Czy kiedykolwiek odnajdziemy zaginiony Skarb Templariuszy? Czym on tak naprawdę jest? Jakiej tajemnicy strzegli zakonnicy? I dlaczego do tej pory istnieje tyle niewiadomych odnośnie zakonu?.... niewiadomych odnośnie zakonu?

  Templariusze byli wykształceni a więc cenili wiedzę. Może skarbem ich są księgi pełne rozwiązań tajemnic o których nawet nikt nie słyszał. Wiadomości które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Tak właśnie myślę. Nie wątpię, że obok wiedzy dysponowali też sporym majątkiem. Jednak tak jak dziś największym skarbem jest wiedza tak i kiedyś Ci mądrzejsi ją cenili. A za takich uważam Templariuszy.

  OdpowiedzUsuń