Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

niedziela, 9 listopada 2014

Pochód z udziałem "Marszałka" do Pomnika Marszałka...


11 listopada 2008 roku, na Skwerze Wolności w Gorzowie, odbyły się uroczystości odsłonięcia konnego pomnika Józefa Piłsudskiego, symbolu pamięci, szacunku dla historii i podziękowania za niepodległość.
Pomnik autorstwa Roberta Sobocińskiego wybudowany został przez Stowarzyszenie, które powstało z inicjatywy Gorzowskiej „Solidarności” Etapy budowy pomnika  Rzeźba z brązu o wysokości 3 m i wadze 1,5 t posadowiona została na 2,5 metrowym cokole  z napisem : "Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w 90. rocznicę odzyskania niepodległości - Rodacy A.D. 2008".  


Uroczystości Święta Niepodległości połączone z odsłonięciem pomnika zgromadziły ponad 10 tys. mieszkańców miasta. Po uroczystej Mszy św. w gorzowskiej Katedrze pochód, w którego skład weszli księża, ułani na koniach, marszałek Józef Piłsudski w bryczce, orkiestra, harcerze Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP i kompanie honorowe Wojska Polskiego i Policji udał się pod pomnik. Tutaj odbyły się główne uroczystości. Ordynariusz Diecezji Biskup Stefan Regmunt poświęcił pomnik, były przemówienia i biało - czerwone wieńce dla Marszałka składane ponad podziałami...
W rolę Marszałka wcielił się gorzowski aktor Michał Anioł.Uroczystości w Gorzowie sprzed sześciu lat, pokazały, jak niewiele trzeba, by obudzić w ludziach narodową dumę i jak świętować odzyskanie niepodległości radośnie...I śmiało, nijako na podsumowanie gorzowskich uroczystości, mogę  posłużyć się cytatem z publikacji książkowej pt. : "Powstawanie II Rzeczpospolitej" autorstwa Haliny Janowski i Tadeusza Jędruszczaka, który to cytat w sposób bardzo oszczędny, acz obrazowy opisuje euforię Polaków z rodzącej się w 1918 roku niepodległości:

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (. . .) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów. "

11 listopada 2014 roku ponownie "przyjedzie" do Gorzowa Marszałek. Pochód  złożony z żołnierzy, legionistów, mieszkańców miasta pod wodzą wcielającego się po raz drugi w rolę Józefa Piłsudskiego, aktora Michała Anioła przejdzie ulicami miasta pod pomnik Marszałka, gdzie odbędzie się Świętowanie Dnia Niepodległości.


(Fot. własne, 11 listopada 2008)

3 komentarze:

 1. KOMENTARZE PRZENIESIONE Z BLOGU NA WP

  Piękne święto - świętujemy!
  Hanna
  autor: Hana
  dodano: 10 listopada 2014 20:15

  Katowano mnie jeszcze niedawno akademiami i caprztykami z różnych okazji i po prostu mam dość dlatego na nasze lokalne obchody nie chodzę ponieważ u nas jest za PRL...Gdyby zorganizowano Dzień Niepodległości tak jak w Gorzowie to na pewno poszłabym. Podziwiałabym Marszałka, wojsko, ułanów :))
  Chociaż nie lubuję się w pomnikach ten nawet mi się podoba. Pozdrawiam:))
  autor: Daria/dariaad12.blogspot.com/
  dodano: 10 listopada 2014 19:31

  Pomnik nocą robi wrażenie ...
  autor: ANNA
  dodano: 10 listopada 2014 18:09

  intrygujący jest ten Pan Marszałek :) Młodość tryska z jego oczu hi hi ;)

  Ale wydarzenie godne uwagi, i jak widać - 10 tys ludzi doceniło jego rangę.. :)
  Pozdrawiamy
  autor: Lemkowyna, na Beskidzie Niskimlemkowyna.blogspot.com
  dodano: 10 listopada 2014 17:13

  A mówią, że "nic dwa razy się nie zdarza" ;P
  Dzień Niepodległości powinien być społeczno-obywatelską wesołą rocznicą. Nie możemy pozwalać, żeby zawładnęła nią ideologia, sfrustrowani nibypatrioci i smętne miny! Żaden inny naród nie umie tak jak Polacy z radosnego wydarzenia zrobić nadęty patriotyczny wiec! Oby takich jak w Gorzowie inicjatyw było jak najwięcej i takich uśmiechniętych twarzy polityków!
  Pozdr.
  autor: [...][...]
  dodano: 10 listopada 2014 16:37

  Cytat, który zamieściłaś oddaje w całości idee Święta Niepodległości !
  autor: .1
  dodano: 10 listopada 2014 16:06


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładny pomnik. W sumie Marszałek na koniu i z szabelką ułańską to najwłaściwszy pomysł. Co do obchodów...
   U mnie każde są niestety pompatyczne. Przydałoby się zorganizować podobne jak w Gorzowie. Może ludzi byłoby o wiele więcej. Pozdrawiam :))
   autor: Daab/www.blogger.com/profile/11321754074607812897
   dodano: 10 listopada 2014 15:59

   Właśnie tak powinno się obchodzić 11 Listopada. To ma być święto radosne a nie ...stypa! Pozdrawiam wszystkich radosnych i wszystkie miejscowości w Polsce, które traktują w ten sposób Narodowe Święto Niepodległości.
   Gorzowski pomnik Marszałka bardzo mi się podoba. U nas - mimo zapewnień Rady - wciąż pomnika nie ma :( Może zmieni się postawa radnych w nadchodzącej kadencji.
   Pozdrawiam :)
   autor: Haniuta/hannkaa.blogspot.com/
   dodano: 10 listopada 2014 15:26

   U Was tak pięknie obchodzi się to święto a w Warszawie....
   Tu, bandy rozwydrzonych smarkaczy, napchanych sterydami i głupotami, robi tego dnia na ulicach Warszawy istną zawieruchę. Niszczą wszystko co im stoi na drodze, z płytami, czy kostką brukową włącznie. To już nie jest eleganckie Święto Niepodległości... Przychodzą tam, żeby walczyć z Policją i z kim się da. Istny ring! Skąd są? Zewsząd. Część z tej czy innej partyjki przeciwnej obecnej władzy. Głośno nic nie powiem. Ale widzę co trzeba.
   Pozdrawiam:)
   autor: ozonJakoś
   dodano: 10 listopada 2014 15:03

   Najpiękniejszy pomnik Marszałka stoi w Sulejówku.
   Pozdrawiam
   autor: http://photo.bikestats.eu//photo.bikestats.eu/
   dodano: 10 listopada 2014 14:19

   Pomnik ladny. Aktor jak zywy Marszalek . Uroczystosci ciekawe. Zycze pieknej pogody i radosnego swietowania.
   Pozdrawiam.
   autor: Sarah
   dodano: 10 listopada 2014 14:16

   Szkoda, że nie ma video z obchodów, bo faktycznie były - sądząc po fotkach - nietypowe a po wpisie radosne.
   I ja się obawiam - jak przedmówczyni - jutrzejszego dnia dlatego jak corocznie będę uczestniczyć w Mszy za Ojczyznę i na tym zakończę celebrowanie. I zgodzę się z przedmówcami , że zatraciliśmy radość. Może nie nauczono jej nas, albo nie wpoiło się w nas tej radości...Smutne, że to samo w wolnej na nowo Polsce my robimy swoim dzieciom...Do tego jeszcze pokazując, że czczenie tak ważnej daty łączy się z chuligaństwem. Boje się o przyszłe pokolenia. Mocniej spaczone niż nasze...
   Pozdrawiam -:)
   autor: Carolla/www.blogger.com/profile/04574083479643748797
   dodano: 10 listopada 2014 13:33

   Piękny pomnik. Marszałek na Kasztance - tak powinno się go obrazować. U nas Marszałek stoi samotnie, bez ukochanego konia. Gorzowskie obchody przypadły mi do gustu. Lubię wszelkiego rodzaju inscenizacja a raczej widowiska historyczne. Nie wiem w jaki sposób będzie jutro przebiegało to święto. U nas na pewno spokojnie. U was na pewno również. Boję się o Warszawę. Pewnie wszystko się skończy jak zwykle awanturą...
   Pozdrawiam :)
   autor: Anka/papzap.blogspot.com/

   Usuń
  2. autor: SaveSave
   dodano: 10 listopada 2014 9:01

   Byłam tam wtedy! Nie do końca, ponieważ byłam w zaawansowanej ciąży ale widziałam korowód i masz rację atmosfera była radosna. Ludzie na widok aktora przebranego za Marszałka wiwatowali tak jakby naprawdę był to Marszałek. Ułani na koniach robili wrażenie! Coś pięknego i wzruszającego wtedy w Gorzowie się zadziało! Było to najpiękniejsze święto Niepodległości w mieście. Cieszę się, że powtórzą je również w tym roku. Będę na pewno!
   Pozdrawiam :))
   autor: Oliwiaoli69
   dodano: 10 listopada 2014 8:47

   Nie mogę wyjść z podziwu, że ludzie w Gorzowie tak bardzo uroczyście świętują ten dzień. Tutaj u mnie jakoś to zanika...
   autor: RastaRasta
   dodano: 10 listopada 2014 8:31

   U nas obchody ograniczą się do mszy w kościele i przemówień na placu im. Marszałka.
   Pozdrawiam Gorzów !
   autor: Zaradnywww.zaradni.pl
   dodano: 09 listopada 2014 21:00

   Ciekawie złączyłaś post. Pomnik piękny! Uroczystości świetnie wyreżyserowane. I faktycznie obchody w Twoim mieście sprzed 6 lat były widowiskowe, radosne i jak rozumiem bez polityki jak na Odzyskanie Niepodległości przystało. Cytat pasuje do nich idealnie! Życzę żeby tegoroczne na kanwie poprzednich odbyły się również w takim tonie. Pozdrawiam!
   autor: Arturwspak25.blogspot.com
   dodano: 09 listopada 2014 20:43

   Chwała i cześć Marszałkowi!
   autor: .1
   dodano: 09 listopada 2014 20:18

   Bardzo ciekawe obchody i przypinam się do komentarza zamieszczonego poniżej. Myślę identycznie jak Matador.
   A pomnik śliczny :))
   Pozdrawiam :))
   autor: Wera/www.facebook.com/wera.pis
   dodano: 09 listopada 2014 19:47

   Miałem okazję ten pomnik widzieć...W dzień uważam prezentuje się trochę gorzej ale ogólnie niezgorszy (pomijam pewien feler bo to nie czas na krytykanctwo wykonania)
   Odniosę się do uroczystości Polskie uroczystości są żenująco nudne, pompatyczne i wszytko sztuczne, ramowe i nienaturalne. Jak widać po gorzowskich uroczystościach na szczęście są w Polsce ludzie, którzy potrafią zorganizować coś ciekawego, bawić się i cieszyć. Moją uwagę zwróciło zdjęcie polityków - na twarzach widać radość! To mi się podoba! Czas się radować a nie trwać przy nudnej i odpychającej "tradycji" Polski męczenników. Oczywiście trzeba oddać hołd ale cała reszta powinna być jedną wielką radością. Odzyskaliśmy niepodległość - trzeba radośnie to świętować!!!
   Pozdrawiam -:)
   autor: Matador
   dodano: 09 listopada 2014 19:46

   Podoba mi się scenariusz tych obchodów. Żywa lekcja historii!
   Pozdrawiam :)
   autor: MajKajakmajeczka.blogspot.com
   dodano: 09 listopada 2014 19:08

   Ładny pomnik. Obchody interesujące. Nie sztampowe ...Jak to jest u nas.
   autor: Wdt.
   dodano: 09 listopada 2014 18:48

   Ale ładny pomnik Marszałka! Obchody też nietypowe. Widać warte powtórzenia skoro władze powtarzają taki styl świętowania. Z pewnością - bo to widowiskowe - dotrze do młodszej widowni.
   Pozdrawiam :))
   autor: Kasiak/kasiak65.livejournal.com/
   dodano: 09 listopada 2014 18:43

   U nas w mieście będzie bardzo skromnie. Msza, koncert i nic więcej. (Oczywiście wybieram się z całą rodziną)Nie ma u nas pomnika. Gdyby był pewnie zorganizowano by jakiś marsz. Pomnik w Gorzowie jest piękny! Uroczystości też!
   Pozdrawiam :)
   autor: Lena/lena51.blogspot.com/

   Usuń