Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

sobota, 18 kwietnia 2015

Słońsk; rezerwat ornitologiczny, Park Narodowy "Ujście Warty"


Park "Ujście Warty" utworzono w lipcu 2001 roku. Jest to najmłodszy park w Polsce położony na terenie województwa lubuskiego w delcie ujścia Warty do Odry, pięć kilometrów od miejscowości Słońsk i kilkadziesiąt kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego. Obejmuje tereny zalewowe, podmokłe łąki, kanały odprowadzające wodę i starorzecza usytuowane wzdłuż ostatnich kilometrów biegu rzeki Warty.Rzeka rozdziela Park na część południową, położoną w Kostrzyńskim Zbiorniku Retencyjnym i część północną, zwaną Polderem Północnym. Powierzchnia parku narodowego to aż 8 tys. hektarów.

Bytuje w nim ponad 250 gatunków ptaków, w tym blisko 130 gatunków zakłada lęgi. Jedne przylatują, jedne odlatują , inne zostają na stałe.
Życie ptaków w rezerwacie zmienia się tak samo jak zmieniają się pory roku. Jest to więc ciekawe miejsce na poznanie bliżej ich życia i obyczajów. W okresie lęgów, przez całą drogę towarzyszą podglądaczom krzyki mew śmieszek czy czajek. Nad głową fruwają zaniepokojone rybitwy czarne i zwyczajne. W powietrzu odbija się echem hałaśliwy klangor łabędzi.
Przy odrobinie szczęścia wczesną wiosną można zaobserwować proces budowy gniazd, a latem ptasie maluchy, które zaczynają samodzielne życie.
Dla obserwatorów rzadkich gatunków, wrzesień i październik mogą okazać się najbogatsze w doznania.Zobaczyć można stada koczujących gęsi wśród żółci i czerwieni. Zimą zaś mnogość niezliczonych gatunków ptaków wodnych przebywających na zamarzającej Warcie.

Atrakcją ornitologiczną rezerwatu są kormorany. Duże, świetnie nurkujące ptaki o krótkich nóżkach nie opuszczają Rezerwatu. Można je tam spotkać o każdej porze roku. Są też bardzo "krzykliwe". Wokół rozlewisk roznosi się ich gardłowy, bulgoczący śpiew i słychać trzepot wielkich czarnych skrzydeł...


Na obrzeżach parku mają swoje gniazda orły bieliki...Strażnicy rezerwatu.

Obcowanie z ptasim chórem o świcie - bo to najlepsza pora na przybycie w gości - widok tańców godowych, spacer wyznaczonymi utwardzonymi ścieżkami, obserwacja skrzydlatych przyjaciół od rana do zmroku z wyznaczonych punktów - to tylko niektóre z wyjątkowych doświadczeń, których może dostarczyć Park Narodowy "Ujście Warty".

W rezerwacie działa "Rzeczpospolita Ptasia". Jest to unikalna w skali Polski inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis viribus", której celem jest klubowe zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających Słońsk i przyczynianie się do rozwoju turystyki. Każdy kto odwiedzi rezerwat "Ujście Warty" może zostać "obywatelem Rzeczpospolitej Ptasiej". Należy zgłosić się w jednym z Biur Paszportowych w Słońsku wypełnić wniosek o wydanie paszportu, wpłacić 10 zł jako cegiełkę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" i (bez długiego oczekiwania) otrzyma się paszport.


5 komentarzy:

 1. KOMENTARZE PRZENIESIONE Z BLOGU NA WP  Próbuję sobie wyobrazić ten śpiewająco - trzepoczący raj :)
  autor: Iwonka B.
  dodano: 21 kwietnia 2015 18:24

  Rezerwat w Słońsku to jedna z moich udanych wypraw "na ptaki". Niewiarygodna ilość ptactwa mnie po prostu zaskoczyła. Na marginesie dodam, że u mnie baza ciekawych ornitologicznych terenów została zawężona do dwóch - Dolina Baryczy i Ujście Warty. W pierwszym rzędzie z powodu tego, że niezbyt daleko postawiłem na Wartę. Barycz musi jeszcze poczekać. Ale i tam dotrę -:)
  Pozdrawiam -:)
  autor: Matador
  dodano: 21 kwietnia 2015 15:23

  Byliśmy z naszą grupą turystyczną w Słońsku, spacerowaliśmy wzdłuż brzegu Warty.Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć ptakom , a póżniej była wystawa.Do dziś mam piękne wspomnienia z tego rezerwatu.Może kiedyś znów tam pojadę.
  Pozdrawiam serdecznie:))
  autor: teresak1948tenia-wczorajdzisjutro
  dodano: 21 kwietnia 2015 9:07

  Piękny rezerwat i piękne ptaki. Robią wrażenie :) Wujek jest sokolnikiem, pracuje na lotnisku. Miałam okazję trzymać na ręce takiego dumnego drapieżnika. Orła na wolności widziałam kiedyś w Bieszczadach. Natomiast kormorany ostatnio na wolności nad morzem. To ważne, że w "Ujściu Warty" można te wielkie i piękne ptaki spotkać i to na wolności i że można spotkać te "inne" w tylu gatunkach i ilościach.
  Pozdrawiam -:)
  autor: Danuta/danutawanda.blogspot.com/
  dodano: 21 kwietnia 2015 7:43

  Ptaki! W życiu nie widziałam tylu ptaków! Na raz ! Tylu gatunków w jednym miejscu!
  Szał totalny!
  autor: Matylda/matylda34.blogspot.com/
  dodano: 21 kwietnia 2015 6:41

  WOW, ale przepiękne ptaszyska:)))
  Do Ciebie mam 500 km. , ale może kiedyś ?
  Pozdrawiam :)))
  autor: Daria/dariaad12.blogspot.com/
  dodano: 20 kwietnia 2015 17:31

  Fantastyczne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi


  1. Kiedyś nie bardzo lubiłam taki. W pewnym sensie musiałam przejść pewną przemianę by w końcu zafascynować się ptakami na dobre. Kocham zwierzęta lecz ptaki nie wydawały mi się aż takie fajne, bo nie można przytulić ;) Do czasu aż w spadku po cioci otrzymałam papugę. Pokochałam ją :) Zaczęłam obserwować to co dzieje się na niebie. Chodziłam po parkach i z każdym dniem przychodził mi coraz większy szacunek do ptaków. Zauważyłam wreszcie, że ptaki są wszędzie, potrafią przystosować się do tak wielu środowisk, mają tak wiele rozmiarów, kształtów, barw, zachowań i śpiewów. W zeszłym roku byłam nad Biebrzą. Ponad tydzień nasycałam oczy i robiłam im zdjęcia. Niedługo pokażę te zdjęcia na fb. O Słońsku oczywiście słyszałam. Mam go nawet na uwadze :))
   Pozdrawiam :))
   autor: Wera/www.facebook.com/wera.pis
   dodano: 20 kwietnia 2015 7:25

   Nam niestety nie starczyło czasu na wejście do rezerwatu w Słońsku. Mąż prowadził swoje eksploracje a gdy skończył zaczęło się robić ciemno. Ale wrócimy, wrócimy i na 100 % do rezerwatu. Teraz moja kolej na moje eksploracje :))
   Pozdrawiam :))
   autor: Oliwiaolioli669
   dodano: 20 kwietnia 2015 6:54

   Ptaki to nie moje hobby :)
   Nie umiem ich okiełznać :)
   autor: Kasia/kasandrea.blogspot.com/
   dodano: 19 kwietnia 2015 19:56

   Z czystym sercem i sumieniem polecam. Rezerwat gromadzący na swoich mokradłach niesamowite ilości wszelkich gatunków ptactwa jest interesujący lecz niestety trudny do ogarnięcia. Byłem trzy razy i trzy razy odkrywałem nowe gatunki.
   autor: .1
   dodano: 19 kwietnia 2015 19:16

   Dawno temu Telewizja Polska emitowała program turystyczny, w którym Anna Karna i Maciej Orłoś wspólnie wyruszali w podróż po Polsce, by odnaleźć niezwykłe i zaskakujące miejsca. Doskonale pamiętam odcinek z "Ujścia Warty". Nie mogłam wprost uwierzyć, że jest tam tysiące tysięcy ptaków. Miałam nawet plan - mimo prawie 400 km. - aby pojechać do Słońska, ale w końcu nie złożyło mi się. Mam jednak ten rezerwat w planach.
   Pozdrawiam cieplutko :)
   autor: CarollaCarolla
   dodano: 19 kwietnia 2015 19:02

   Niesamowite miejsce. Tyle ptaków w jednym miejscu...żerują. latają, mają gody i wychowują młode i można na to wszystko patrzeć^^:)
   autor: Florentynaflorentyna45.blogspot.com

   Usuń

  2. dodano: 19 kwietnia 2015 7:46

   Interesująco pokazałaś ten rezerwat i dostarczyłaś ciekawych informacji. W naturze ciężko obserwować duże skupiska ptaków a tu można bez problemu. Trochę i ja także zazdroszczę. Ja widzę z okna kilka wróbli i wrony czasem kosa, a zimą dodatkowo sikorki.
   autor: sa
   dodano: 19 kwietnia 2015 7:30

   Normalnie jak w "ptasim radiu" :)
   Pozdrawiam :)
   autor: Madziamadziafilmowo
   dodano: 19 kwietnia 2015 6:18

   Bardzo piękne i ciekawe miejsce. :) . Pozdrawiam Meg. :D
   autor: teresawww.z-prowincji.blog.onet.pl
   dodano: 18 kwietnia 2015 20:01

   Mogłabym przesiedzieć tam cały rok z lornetką...ale nie uda mi się to, za daleko :(
   autor: Anka/papzap.blogspot.com/
   dodano: 18 kwietnia 2015 19:44

   Bardzo ciekawe miejsce do podglądania ptaków. Byłem tam. Przez trzy godziny zaobserwowałam ponad 50 gatunków a przede wszystkim niesamowite stada gęsi białoczelnej. Największe wrażenie wywarły na mnie czaple białe , w locie wyglądały tak nierzeczywiście...Polecam cały kwiecień, wtedy rozlewiska są po horyzont, nie ma komarów, mało ludzi i niepowtarzalny klimat wrzawy ptasiej, na który składają się głównie gatunki migrujące.Pozdrawiam!
   autor: Arturwspak25.blogspot.com
   dodano: 18 kwietnia 2015 17:26

   Kapitalne miejsce!
   autor: zaradnywww.zaradni.pl
   dodano: 18 kwietnia 2015 15:40

   8 tysięcy hektarów do tego tysiące gatunków ptaszków na wolności i możliwość obserwacji i robienia zdjęć . Oto to raj dla tych, którzy kochają skrzydlate :))Zazdroszczę Ci, że masz do tego raju blisko.
   Pozdrawiam :))

   Usuń

  3. dodano: 18 kwietnia 2015 14:07

   Świetnie opisałaś to miejsce, nawet gdyby nie było tych wszystkich ładnych zdjęć, sam opis wystarczyłby , by w pełni wyobrazić sobie jak tam jest wspaniale ;
   autor: Inkainkiwspominki.blogspot.com
   dodano: 18 kwietnia 2015 13:35

   Słyszałam. To największy rezerwat ptaków w Polsce. Mam nadzieję, że go odwiedzę.
   Pozdrawiam :)
   autor: Lenalena51.blogspot.com
   dodano: 18 kwietnia 2015 12:35

   Każdy ma swoje "ujście Warty". Moje jest w Augustowie.
   Pozdrawiam:)
   autor: ozon"Jakoś"
   dodano: 18 kwietnia 2015 11:09

   Zazdroszcze mozliwosci podparywania...
   autor: ismajaismaja
   dodano: 18 kwietnia 2015 10:05

   Piękne miejsce!
   autor: ikroopka
   dodano: 18 kwietnia 2015 7:41

   Wspaniałe miejsce do obserwacji ptaków a najlepszy jest "Ptasi szlak" - taka betonowa ścieżka wiodąca przez legowiska ptaków zaraz przy Warcie. Z uwagi na różne stany wody trzeba wziąć ze sobą kalosze, bo betonka bywa zalana.
   Pozdr.
   autor: [...][...]
   dodano: 18 kwietnia 2015 7:29

   Dobrze, że wydziela się takie przestrzenie. Miejsc nieskażonych działalnością człowieka coraz mniej.
   autor: Caddi Yasmincaddius@blogspot.com
   dodano: 18 kwietnia 2015 7:05

   Ptaki na wolności w takiej ilości to prawdziwy rarytas! W najbliższej okolicy mam dwa gniazda bocianie i mnóstwo wróbelków i obserwowanie ich napawa mnie autentycznym zachwytem. Jednak to nie to co w rezerwacie, który opisujesz. Tam dopiero napatrzyłabym się, ale mam tak daleko...
   Do miłego :)
   autor: Basia/basulapp.blogspot.com/
   dodano: 18 kwietnia 2015 6:23

   "Ujście Warty" to PTASI RAJ. Rozlewiska odkrywają przed człowiekiem takie tajemnice, że w głowie się nie mieści. W życiu nie widziałem tylu gatunków ptaków co tam. Miejsce polecam! O każdej porze roku!
   autor: wanderwarwanderwar
   dodano: 18 kwietnia 2015 5:54

   Bardzo lubię ptaki. Są wolne, mają swój rytm życia i świetnie, że jest takie miejsce gdzie nikt im nie zabiera wolności..:))
   autor: Kasiak/kasiak65.livejournal.com/

   Usuń
  4. odano: 17 kwietnia 2015 22:37

   Wspaniałe miejsce, bardzo lubię obserwować ptaki, więc fajnie byłoby tam pospacerować, szkoda tylko, że to tak daleko. Pozdrawiam :)
   autor: Avelina/avelinatravel.blogspot.com/
   dodano: 17 kwietnia 2015 21:10

   Cudowne miejsce,dawno tam hie bylam...
   autor: sarah
   dodano: 17 kwietnia 2015 20:19

   Jest to faktycznie raj dla miłośników ptaków. Ty tez tam będąc piękne zdjęcia zrobiłaś. Pozdrawiam.
   autor: GigaMój kawałek przyrody i przygody
   dodano: 17 kwietnia 2015 19:23

   Miejsce super. Lubię takie "dziczyzny", choć ostatnio rzadziej mi się udaje dotrzeć w takie miejsca. Mniejszą wagę przywiązuję do przyrody. Błąd!
   autor: SaveSave
   dodano: 17 kwietnia 2015 18:50

   Świetne miejsce i godne polecenia! Osobiście bardzo lubię obserwować ptaki. Robię to w lesie, w parku i na ogródku, ale ptaszynek nie jest tak wiele. Co najwyżej cztery, pięć gatunków i oczywiście nie w gromadzie ...
   Pozdrawiam :)
   autor: MajKajakmajeczka.blogspot.com

   Usuń