Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

środa, 9 listopada 2011

Chwarszczany; Dawna Komandoria, dziś kościół

Kościół św. Stanisława Kostki jest dziś jednym z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego, a także najstarszą budowlą sakralną o charakterze obronnym. W swojej historii "użytkowany" był przez trzy najważniejsze zakony : Templariuszy, Joannitów i krótko, bo przez parę lat przez Krzyżaków.
Kiedy w wieku XIII Templariusze osiedlili się na ziemi chwarszczańskiej wybudowali na niej w 1250 roku granitową świątynię. Zapewne około 1280 roku, czyli po trzydziestu latach, kaplica została przez nich rozebrana, a na jej miejscu wzniesiono monumentalną kaplicę zachowaną w niemal oryginalnym kształcie do dziś. Podczas prac budowlanych ze starej kaplicy pozostawiono część zachodnią, ze schodkowym portalem, natomiast materiał rozbiórkowy wykorzystano do wzniesienia podbudowy ceglanej świątyni. Do fasady od strony zachodniej - głównego wejścia do kaplicy - dobudowano dwie obronne baszty z wąskimi otworami strzelniczymi.

Ascetyczne wnętrze prezentuje się "zimno", jako jednolita przestrzeń , wysoka i długa, ograniczona dużymi płaszczyznami ścian i sklepieniem krzyżowo-żebrowym.Jedynym jego elementem architektonicznym są dwie wnęki ścienne oraz XIX-wieczna empora chóralna.Pod nią widnieje krzyż Templariuszy.
Na ścianach znajdują się unikalne polichromie z XIV wieku przedstawiające postaci 12 apostołów oraz świętych.Między oknami prezbiterium wizerunki św. męczenniczek z ich atrybutami, m.in. św. Katarzyna, św. Małgorzata i św.Urszula.

Freski uznane za malowidła krzyżackie zostały zamalowane przez mieszkańców tuż po II wojnie światowej. Dopiero po półwieczu ,w roku 1997 za sprawą Tadeusza Makulec ze Szczecina zostały odsłonięte i poddane konserwacji. Niestety prace konserwatorskie przerwano z powodu braku środków finansowych.


Na żeliwnych drzwiach zachował się ... krzyż Zakonu Templariuszy.Więcej na temat Templariuszy w Chwarszczanach : Szlakiem Templariuszy , Chwarszczany - Rurka

16 komentarzy:

 1. Jestem zaskoczona pustką tego kościoła...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Meg za to, że umieściłaś zdjęcia wnętrza kościoła. Rzeczywiście jest bardzo ascetyczny.Spodziewałam się zupełnie czegoś innego!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Krzyże Templariuszy - super!:P

  OdpowiedzUsuń
 4. Surowy wystrój wynika z przynależności zakonnej kaplicy. Nie wiem czy wiesz Meg; kaplica jest zawilgocona i freski "płyna".

  OdpowiedzUsuń
 5. Robi również wrażenie wyraźnie zaniedbanego...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnie zdjęcie bardzo mi się podoba!!!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastycczne sklepienia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy chociaż naprawdę bardzo skromny pod względem wyposażenia kościół...
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 9. Skromne wyposażenie kościoła, pierwotnie mogło być bogatsze. Poza tym należy pamiętać, że w systemie wartości zakonu Templariuszy budowla była "tylko" kaplicą, a nie kościołem. Dlatego wizualnie odnosi się wrażenie, jakby czegoś bryle brakowało - kościelnej wieży.

  OdpowiedzUsuń
 10. skromny kościół nawet ciekawie wygląda

  OdpowiedzUsuń
 11. Bidnie nie da się ukryć. Bidnie!
  Pozdrówka Meg!

  OdpowiedzUsuń
 12. Balbina z Ełku09 listopada, 2011

  żeby tylko kasa się znalazła...szkoda byłoby gdyby się freski zmaterlizowały :((

  OdpowiedzUsuń
 13. Szok - moje wyobrażenie o bogactwie zakonu nie pokryło się z rzeczywistością:(((

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem pod wrażeniem! Robisz mi (i zapewne nie tylko) świetne powtórki z historii... której niegdyś naprawdę sporo się uczyłam, żeby dobrze zdać z niej maturę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 15. bs kiedys to byly inscenizacje w chwarszczanach

  OdpowiedzUsuń