Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

piątek, 4 listopada 2011

"Na pozór nic, co wstrzyma dech"

Tuczno, położone w województwie zachodniopomorskim to niewielkie miasteczko, które jednak chlubić się ma czym. Jest tu zamek...i kościół pw.Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w latach 1522 - 1560, a konsekrowany w 1660 roku.

Zachodniopomorskie kościoły z reguły to średniowieczne budowle, wznoszone w wieku XIII... Czasem zdarzają się też  "młodsze", ale wszystkie  przesiąknięte są do ostatniej cegły wiekowymi modlitwami , prośbami i podziękowaniami...Z wytartymi przez wieki klęcznikami i ławkami, wycałowanymi krzyżami, śladami święconej wody na podłodze są świadectwami wiary pokoleń...

Kościół pw. NMP położony jest na pustym dziś placu, kiedyś rynku tuż przy zamku rodziny von Wedel. Świątynia - jak podają źródła - powstała w pierwszej połowie XVI w., więc, w porównaniu z innymi kościołami Zach.Pomorza nie jest aż tak "stary". Fundatorami był ród von Wedel. 

Przez wieki gotycki kościół zachował się niemal w oryginalnym kształcie. Ma masywną i wysoką wieżę do której "doklejony" jest niewielki, można rzec nieciekawy z pozoru kościół.

 Dopiero gdy wchodzi się do kruchty przez stare, ciężke drewniane drzwi...
 Przed oczami staje widok niezwykły. Kruchtę zdobią polichromie z 1857 wykonane przez malarza Karla Eps.

Polichromia pokrywa całe ściany kruchty przedstawiając górą (pod sklepieniem) sceny maryjne i pasyjne. Na ścianie frontowej przy portalu wejściowym, po lewej Zwiastowanie, po prawej Nawiedzenie, nad wejściem Matka Boża z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów. W półkolach pod sklepieniem: Biczowanie Chrystusa, Ecce Homo, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża. Pod tym po trzy medaliony z popiersiami duchownych i Krzysztofa Tuczyńskiego. Wnętrze kościoła zachwyca  gwiaździstymi sklepieniami. Znajdują się tutaj m.in. dzieła Hermana Hana sławnego polskiego malarza doby baroku. W jednej z naw znajduje się datowana na XVI wiek drewniana rzeźba"Piety". Jedyną zaś kamienną zachowaną rzeźbą - nie figuralną - jest siedemnastowieczna chrzcielnica w kształcie odwróconej gruszki częściowo wmurowana w ścianę.Uwagę zwraca ambona przyścienna z podstawą w kształcie anioła oraz ołtarz główny.


 Niewatpliwą ozdobę stanowią także barokowe organy z wieku XVII.
Jak podaje "Katalog zabytków Sztuki w Polsce z 1960"  są to " Organy z podwójnym prospektem; prospekt mniejszy o bogatej dekoracji małżowinowej naddatków i dołu zakończonego gzymsem z bogato rzeźbionymi zwisami z szyszkami, góra przebiega gierowane belkowanie. Pro-spekt większy o analogicznej dekoracji naddatków z rzeźbami muzykujących aniołków na gzymsie oraz owalną płaskorzeźba Boga Ojca w zwieńczeniu. Poszczególne części prospektu ograniczone pilastrami hermowymi ozdobionymi dekoracją cekinową. Malowana w kolorze jasnego brązu, ornamenty złocone."

W pobliżu:
                                      Zamek w Tucznie

23 komentarze:

 1. Piękne polichromie

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda Meg, że kościoły sprzed wieków mają coś w sobie czego brak nowoczesnym. Ten skromny ale malowidła i drzwi...cudne!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię oglądac kościólki i kościoły . Fajnie że będziesz je pokazywać. Tuczyński jest taki gdy patrzę na zdjęcie...niewyróżniający się niczym a jednak cenny zabytkowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Misterne polichromie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Meg u mnie tez prawie wszystkie kościoły sa pozamykane, mozna wnętrze zobaczyc tylko przez kraty.... szkoda że minęły czasy że w każdej chwili mozna było wejśc i zamienic ze Stworcą pare słów...
  Dziekuje równiez za pozdrowienia dla męża, tak ma dużą kolekcję starych widokówek nieistniejących juz miejsc, ale kolekcjonuje przede wszystkim stare radia, gramofony, polifony itd....
  zreszta zbiera WSZYSTKO !!!!
  Co do pałacu to został kupiony jak większość po to aby szukać ukrytych skarbów....
  zobacz tutaj:

  http://facet.interia.pl/militaria/konflikty/news/skarb-hansa-franka,1594891,4560

  na moim terenie jest cała masa takich zabytków kupionych, ogrodzonych i po cichu penetrowanych...
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że nie weszłaś do "sacrum" tego kościoła , ale piszesz, że do niektórych weszłaś i super. Czekam już na posty o każdym kościele gdzie byłaś.
  Co do malowideł to naturalnie piękne są i widać, że w stanie idealnym.
  Pozdrawiam Cię

  OdpowiedzUsuń
 7. I ja lubię [kiedy gdzieś jestem po raz pierwszy ] nawiedzać kośioły, kapliczki i im są starsze tym lepiej. W Tucznie nie jest aż tak źle. Ja widziałam kościoły do których nie można wejść nawet do przedsionka. Są zamknięte na głucho...Miałaś szczęście. Udało Ci się wejść i porobić zdjęcia "Męki" .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja natomiast sprytna byłam i weszłam w link kościoła w internecie i widziałam wnętrze. Po prostu piękne!!!:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Moi Drodzy...do niektórych świątyń wchodzę, albo są otwarte tuż przed Mszą św. lub po niej, albo ksiądz mieszka w pobliżu więc proszę go o to, aby kościół pokazał, czasem zdarza się, że trafiam na sprzątanie i wówczas także bez problemu mogę wejść...niestety często jest jednak tak jak w tym przypadku...krata, ciemno i nawet mimo najszczerszych chęci zdjęcie( panoramiczne) przez te utrudnienia nie wyjdzie :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałem kościół z daleka. Nie skręcałem w bok :D Czasu ni miałem nigdy na turystyczne postoje , ale od czego mam Ciebie Meg ?:D

  Pozdrówka Meg!

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne zdjęcia stamtąd przywiozłaś.
  Mnie zachwycają kościółki z południa Polski, okolice Nowego Sącza, Tarnowa... i te typowo górskie. Są po prostu niesamowicie piękne, w większości drewniane. Szkoda, że nie mam możliwości dalszego ,,zwiedzania''.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kościoły fundowane przez ród właścicieli ziem, były niegdyś zjawiskiem bardzo typowym. Często budowano je w otoczeniu rodowych rezydencji, których uzupełnieniem był rodzinny cmentarz.
  Widok obecny - kościoły otwierane tylko przed nabożeństwami, też stały się widokiem typowym. I trudno się dziwić, kiedy współczesne czasy są synonimem chęci łatwego, nielegalnego zysku. Budowle sakralne to skarbnice historyczne i majątkowe. Wyposażenie mające często setki lat lub dzieła sztuki sakralnej,padają łupem złodziei, którzy kradną z większym lub mniejszym rozmysłem i zmysłem muzealnym. Niejednokrotnie bywają to kradzieże na zamówienie co bardziej rozgarniętych "miłośników sztuki". Wiele parafii mając takie skarby są zazwyczaj zbyt małe, by sfinansować system alarmowy lub monitoring kościoła. Stąd, najprostszym wyjściem, jest zamknięcie drzwi na klucz...

  OdpowiedzUsuń
 13. Odczuwam niepokój gdy patrzę na kościelne rzeźby i obrazy . Twarze są przerażające!

  OdpowiedzUsuń
 14. Balbina z Ełku04 listopada, 2011

  Mniej więcej z tych lat jest mój parafialny kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa bardzo podobny do tego z jedną różnicą ma bardziej strzelistą wieżę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Szkoda, że nie mogłaś wejść do wnętrza tego kościoła. Na pewno przybyłoby kilka dobrych zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 16. Osobiście znam pana, który fotografuje tylko polskie kościoły z zewnątrz w różnych kombinacjach. Niektóre są na prawdę niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja również lubię oglądać stare kościoły mają w sobie to coś , piękną duszę pozostawioną w postaci tego kościoła żeby ludzie widzieli jak było przed wiekami .Piękne zdjęcia . Nie byłam tam nigdy , jeśli będę miała okazję pojadę chętnie żeby zobaczyć na własne oczy .Brakuje tych tematów na portalu MM szkoda .
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Koscioły w Niemczech także są zamkniete:((
  Pozdrawiam Cię , ściskam Cię i całuję :))

  OdpowiedzUsuń
 19. interesujące i ciekawe zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 20. Z małym " poślizgiem " :D ale dziękuję za odwiedziny mojego bloga i przemiły komentarz :)
  Znam to miasteczko , znajduje się gdzieś koło Wałcza , byłam tu kiedyś . Piękne zdjęcia i bardzo ciekawy blog, z przyjemnością będę zaglądać :) Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 21. kocham zwiedzać własnie takie "starocie". Te stare kościoły mają duszę. Te nowoczesne przypominają mi najzwyklejszą swietlicę. Im starsze tym piekniejsze.Pamiętam cudowny koptyjski kościół w Kairze. Cudo.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Tak, Romantyczna Duszo, Tuczno leży w powiecie wałeckim :)

  OdpowiedzUsuń