Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

wtorek, 22 października 2013

Klon jawor w Rezerwacie Leśnym "Wilanów"

Wilanów to niewielka wieś w województwie lubuskim położona zaledwie 8 km. od Strzelec Krajeńskich. KLIK Przy wjeździe do wsi od strony Gorzowa rosną dwa wspaniałe drzewa, uznane za pomniki przyrody. Pierwszy to dąb szypułkowy "Sobieski" o obwodzie 630cm i wys. 30m - jako, że dąb jest znanym drzewem omijam go we wpisie - drugim, ciekawszym  jest klon jawor o obwodzie 510cm i wysokości 28m. OPIS DRZEWA, KLIK  Rośnie się na obrzeżach rezerwatu przyrody "Wilanów", utworzonego 30 grudnia 1966 roku, którego  powierzchnia wynosi ponad 60 ha.
"Wilanów" to rezerwat krajobrazowo-leśny, o statusie ochrony częściowej, gdzie "celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu naturalnego bukowo-dębowego z domieszką sosny i modrzewia." Urozmaicona rzeźba terenu z jeziorem i stromymi zboczami rzeki Pełcz, a także terenami płaskimi decyduje o zmienności drzewostanów, w których wspomniane dęby i buki przeważają, a ich wiek szacuje się na 200 – 300 lat. Obwody ich pni wynoszą od 240 do 450 centymetrów.

Na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie znajdziemy wiele urokliwych, przyrodniczych enklaw, w tym kilka rezerwatów przyrody, liczne ścieżki rowerowe, piesze oraz kajakowe. To prawdziwy raj  dla odkrywców i miłośników przyrody, a także dla turystów preferujących aktywny wypoczynek.

(Fot. Bogusław Sacharczuk, pseud. bs, za pisemną zgodą na publikację)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz