Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

piątek, 20 czerwca 2014

Pomnik Świerczewskiego ...wciąż stoi

Około 6 kilometrów na wschód od Strzelec Krajeńskich (lubuskie)  położona jest XIII wieczna wieś Lipie Góry. Tu w 1945 roku stacjonował Sztab II Armii Wojska Polskiego. Fakt ten upamiętnia pomnik generała Karola Świerczewskiego z 1978 roku.


 Jest to jeden z niewielu zachowanych w Polsce pomników generała "który się kulom nie kłaniał", dziś przez wielu uznawanego za zdrajcę, przez wielu także bronionym.

W cieniu sporów, w cieniu oceniania historii, burzliwych buntów i likwidacji pomników generała w niemal każdym zakątku naszego kraju, "Walter" na postumencie w Lipich Górach stoi wciąż na "ołtarzu historii"...


(Fot. Bogusław Sacharczuk, za pisemną zgodą na publikację)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz