Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

piątek, 23 marca 2012

Chojna w zabytki hojna

W średniowieczu istniał tu obronny gród słowiański z osadą targową. W pierwszej połowie wieku XIII Chojna otrzymała prawa miejskie, nadane jej przez Barnima I Dobrego, księcia z rodu Gryfitów, rządzącego w owym czasie Pomorzem Zachodnim - przypomnijmy to on nadał całą ziemię bańską Templariuszom. Od roku 1282 Zakon Templariuszy miał tu swoją parafię. Po kasacji Zakonu prawa patronackie nad Chojną przejęli Joannici, którzy w wyniku pogromu w 1373 roku opuścili miasto udając się do Swobnicy KLIK. Od XV do XVIII wieku Chojna była jednym z najważniejszych miast Nowej Marchii. Pierwsze poważne zniszczenia miasta miały miejsce w XVII wieku, kiedy to najazd wojsk Szwedów zniszczył zupełnie miasto.
Zacięte walki o Chojnę w początkach 1945 roku spowodowały, że miasto zostało zniszczone w 80%.
Pod koniec II wojny światowej istniał w Chojnie podobóz obozu koncentracyjnego Ravensbrück dla kobiet. Więźniarki były zatrudnione przy budowie lotniska oddalonego od centrum Chojny ok. 2 km w kierunku południowym. Prowadzi do niego brukowana , przedwojenna droga.
W czasie wojny Niemcy zlokalizowali tu jedną ze swoich baz myśliwców Me109, stacjonował tu także pułk JG 7”Nowotny” , który był jedynym pułkiem myśliwskim Luftwaffe wyposażonym w całości w samoloty odrzutowe Me 262A
Lotnisko zostało przejęte przez wojska radzieckie po 1945 roku. W 1951 roku przebudowane zostało na bazę lotniczą wojsk radzieckich, dobudowano wtedy m.in. pas startowy. Rosjanie mieli tu tych swoją bazę, w której stacjonowały myśliwce przechwytujące Su-27 Rosjanie byli w Chojnie do początku lat 90-tych.Po ich wyjeździe w budynkach po koszarach utworzono mieszkania .Dziś można obejrzeć na terenie po lotnisku skryte pod kopcami ziemi ogromne schrony, w których stacjonowały radzieckie samoloty.
W centrum Starego Miasta wznosi się zniszczony i wypalony w czasie II wojny światowej gotycki, wybudowany z ciosów granitowych największy w Polsce Kościół Mariacki , LATA 70, WNĘTRZE WYPALONEJ KATEDRY W CHOJNIE, KLIK dziś pw. Najświętszej Maryi Panny. Katedra jest otwierana tylko w czasie świąt, ponieważ od ponad 20 lat trwa jej intensywna renowacja. Remont świątyni finansowany jest głównie przez "fundację dla współpracy polsko-niemieckiej". Remont świątyni, KLIK Niestety nie udało mi się zwiedzić jej wnętrza...Kościół został wzniesiony i rozbudowany w stylu gotyckim, z wielkim rozmachem.  Zbudowano go w latach 1389 - 1407 i natychmiast konsekrowano. Pierwotnie był jednak dużo mniejszy i składał się tylko z prezbiterium. Rozpoczęto więc jego rozbudowę według planów znanego architekta szczecińskiego - Henryka Brunsberga.. Halowa świątynia otrzymała trzy obszerne nawy i 12 kaplic oraz bogate sklepienie gwiaździste.  Fasadę ozdobiły przepiękne rzeźby ...


Od zachodu wzniesiono wysoką, na ponad 100 metrów neogotycką wieżę. Obecnie mieści się na niej punkt widokowy, na który można się dostać po uprzednim uzgodnieniu z księdzem.Wiernym służy kościół gotycki kościół pw. Św.Trójcy, pierwotnie należący do augustynów, potem do protestantów. Kościół posiada gotycki portal oraz ciekawe belkowane sklepienie. Ściany świątyni zdobią fragmenty XVII wiecznej polichromii.
Na uwagę zasługują ruiny kaplicy św. Gertrudy wzniesionej w 1490 roku. Kaplica w dobrym stanie przetrwała zawieruchy wojenne, niestety w latach 50-tych częściowo została rozebrana. W czasie rozbiórki zniszczone zostały XV wieczne freski. Widoczne tablice upamiętniają żołnierzy sowieckich walczących o Chojnę w 1945 roku.


W pobliżu Kościoła Mariackiego stoi gotycki ratusz z 1320 roku rozbudowany w wieku XV, w 1945 roku zniszczony, został odbudowany w latach 1980-1986. Dziś Dom Kultury.
Mimo wielkich zniszczeń wojennych w Chojnie zachowało się wiele zabytków architektury średniowiecznej. Niemal całe Stare Miasto otacza mur obronny z XIV – XV wieku.
 Przy nim stoją dwie bramy gotyckie : od wschodu Barnkowska i od zachodu Świecka najpotężniejsza z bram obronnych w kraju. W parku nad rzeką Rurzycą rośnie jeden z największych platanów w Polsce, pomnik przyrody – „Olbrzym” o obwodzie 917 cm. Jego wiek ocenia się na ok. 280 lat.


Do Chojny dotarłam wraz z moim towarzyszem podróży latem 2010 roku. Nie zachowało się zbyt wiele fotografii. Zdjęcie byłego ratusza,kaplicy św. Gertrudy i platana pochodzi z Wikipedii, autor Kapitel, prawa do publikacji na podst. LICENCJA , Fot. 1,2,3,5,6 Bogusław Sacharczuk za pisemną zgodą na publikację.
                             

47 komentarzy:

 1. Pięknie to wygląda, kościół znakomity. Ale żeby Olsztyna nie było na mapie, straszne :)
  Udanego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...Mojego Gorzowa też nie uwzględniono...:)

   Usuń
 2. Meg, uwielbiam z Tobą podrózować :-))) I znowu dowiedziałam się czegoś nowego. No muszę sie w tamte rejony wybrać, koniecznie :-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, ze najlepszym podsumowaniem jest cytat z Twojego tekstu:
  "Nie sposób ich poznać dokładnie w ciągu kilku godzin.(..)Przez kilka godzin można delikatnie dotknąć historii."
  Ale to 'dotknięcie' umożliwia wyzwolenie zainteresowania miejscem, tematem; piszę 'umozliwia', bo nie zawsze potem do niego wracamy, ale czasem jest to początek, a nie koniec - zwiedzania i zainteresowania.

  Chojna mnie wręcz zaintrygowała, tym zwłaszcza, że kilka rzeczy w niej jest 'naj', a to co pokazałaś jest też piękne.

  Coraz bardziej kierunek 'Polska zachodnia' jawi mi sie jako ten z nadchodzących 'letnich wojazy';)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...albo zdarza się, że po powrocie okazuje się, że coś tam gdzieś przeoczyłam mimo swego starannego opracowania przedwycieczkowego skryptu...

   Polecam Ci kierunek "Polska Zachodnia" z całą odpowiedzialnością:)

   Usuń
 4. Ciekawie się z Tobą Meg zwiedza, szkoda, że wirtualnie byłabyś świetną przewodniczką w terenie. Chojna przepiękna...

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękno i potęga kościoła w Chojnie nie dziwią. Kościół Mariacki to jedno z głównych dzieł średniowiecznego mistrza architektury - wspomnianego tu niegdyś przeze mnie - Henryka Brunsberga, zwanego też Henrykiem z Braniewa. Jego styl można poznać po charakterystycznych, bardzo bogatych zdobieniach. Są one bardzo dobrze widoczne na zdjęciach zbliżeń elewacji kościoła z Chojny. Do innych wielkich dzieł Brunsberga należą między innymi dwa znane kościoły w Szczecinie - Archikatedra pod wezwaniem św. Jakuba i Kościół Piotra i Pawła (stojący przy zjeździe z Trasy Zamkowej, naprzeciw Zamku Książąt Pomorskich). Podobne zdobienia można dostrzec także na elewacji pierwszego szczecińskiego ratusza (na Podzamczu.)Brunsberg działał głównie na Pomorzu i pozostałych terenach Prus Zakonnych.Jego styl inspirował później także innych architektów, na terenie Prus i Polski.

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz kiedy widzę przed sobą mapę widzę jaka duża odległość mnie dzieli od opisywanej Chojny. Urocze zabytki, piękna katedra, ruiny, ratusz, mury, brama - szkoda, że jedynie monitor i Ty możecie mnie po nich poprowadzić. Pozdrawiam serdecznie i oczekuję kolejnych wycieczek. Udanego weekendu również Tobie Meg!

  OdpowiedzUsuń
 7. Meg,po pierwsze świetny post, świetne zdjęcia i świetne miasto! Po zachodniopomorskim, które dzięki Twoim postom generalnie bardzo mi się spodobało gdzie będziesz wojażować?

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyczne zdobienia fasad katedry !!! Czegoś takiego pięknego jeszcze nie widziałam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Chojna poza tym, że miasteczkiem jest w miarę ładnym i w wiecznej odbudowie jest świetną bazą do rajdów samochodowych - samochodowe zawody sportowe o charakterze KJS (lotnisko Chojna)- Rajd Magnolii.
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podpisałem się. Sorry. Komentarz wrzuciłem ja ;P

   Usuń
 10. Znam na tyle o ile:)) Jechałam przez Chojnę do Schwedt! Niewiele jednak widziałam zza szyby samochodu. Świetny post Meg! Dzięki za zdjęcia. Czuję że następnym razem zatrzymam się w niej na dłużej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam sterczące ruiny tej katedry w latach 70 tych jak jeździłem z rodzicami do Schwedt na zakupy po otwarciu granicy z NRD. Swoja drogą przypomina ona katedrę w Kolonii.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dotychczas nawet nie słyszałem o Chojnie. Dobrze, że zamieściłaś tu taki post. Ładne, udane zdjęcia. Pozdrowienia dla współtowarzysza.

  OdpowiedzUsuń
 13. Małgosiu, Pokazałaś i opisałaś przepiękne miasteczko. Żal Ci na pewno, że nie weszłaś do katedry.
  Na zakończenie i ja pozwolę sobie na krótkie podsumowanie Twoich i w pewnym sensie gdyż wirtualnym moich podróży po tym ciekawym województwie. Najbardziej spodobały mi się te mniejsze opisywane przez Ciebie miasteczka ; Moryń, Mieszkowice i Cedynia z górą Czcibora. W te miejsca bardzo chciałabym pojechać. Z miłą chęcią odwiedziłabym również ogród w Przelewicach, który mnie zafascynował różnorodnością drzew , krzewów i roślin oraz związane z Vedlami Tuczno. Dziękuję za dokładne i ciekawe opisy tych przeze mnie ulubionych oraz wszystkich innych. Mam nadzieję, że to nie koniec Twoich podróży i znowu zabierzesz mnie na nieznane mi landy.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, że niektóre ulubiłaś Misiu:)

   Usuń
 14. Bardzo ciekawe miasto, warto zobaczyć. Katedra super!

  OdpowiedzUsuń
 15. Meg zaczęłam się wciągać w zachodniopomorskie a tu koniec:(( Mam nadzieję, że kolejne wypady będą tak samo ciekawe jak te. Acha i do momentu przeczytania tego postu pojęcia nie miałam o Chojnie..Zresztą jak o wszystkich miejscach, które z Tobą wirtulanie odwiedziłam. Czekam na kolejne wypady:))

  OdpowiedzUsuń
 16. Hello, Meg.

   Your sweet message and works charms my heart.

   I thank for your usual and hearty support.
   The prayer for all peace.

  Have a good weekend. From Japan, ruma ❃

  OdpowiedzUsuń
 17. Masz rację Meg hojna w zabytki ta Chojna:)) Świetny post!
  Uściski:*

  OdpowiedzUsuń
 18. Nuu, Chojna pikna jest. Potwierdzam!

  Pozdrówka Meg!

  Poczywaj:D

  OdpowiedzUsuń
 19. Cześc Meg!
  Zacznę więc od podziękowania za cykl postów o województwie zachodniomporskim. Dziękuję Ci za poszerzenie mi hotyznontów w tym temacie. Gdy kiedyś będę miała sposobność podróży na Pomorze Zachodnie nie omieszkam wydrukować sobie Twoich postów :))
  Nazwa Chojna zdaje mi się obiła mi się o uszy, ale wyłącznie nazwa. Od dziś będę kojarzyć ją z przepięknymi zabytkami : ratuszem, kościołwm katedralnym i z najpotężniejszą bramą obronną w Polsce.
  Z niecierpliwością czekam na kolejne relacje z Twoich podróży. Pozdrowienia z miasta na mapce - moje oznaczono na niebiesko!
  :))

  OdpowiedzUsuń
 20. Śliczne rzeźby! Zniewalające!Pozdrawiam.AnnaZ.

  OdpowiedzUsuń
 21. Oto widzę co tracę nie jeżdżąc na zachód Polski....

  OdpowiedzUsuń
 22. Ładne zdjęcia i bardzo ciekawe opisy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. To czekam na nowe wojaże Meg i dziękuję za "dokonane" - bardzo interesujące!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...już niedługo, sezon podróżniczy mam zamiar zacząć z początkiem kwietnia:)

   Usuń
 24. Ta katedra jest niesamowita... Zatkało mnie z wrażenia!

  OdpowiedzUsuń
 25. Balbina z Ełku24 marca, 2012

  Jak na zniszczone w 75% miasto to i tak wiele zabytków się zachowało. Katedra, ratusz i bramy piękne!!!
  Pozdrawiam i życzę wzajemnie udanego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
 26. Cudze chwalicie, swego nie znacie .... tak można określić urodę tej katedry. Coś pięknego:)))
  Kiedyś, najstarszym drzewem w Polsce był właśnie cis. Miał kilka tysięcy lat. Znajdował się przy granicy polsko- niemieckiej. Wiesz gdzie to jest??? ;)
  A poważnie. Historia tych ziem jest ciekawa, jak i ciekawa jest historia państw z naszej wschodniej strony.
  Po II wojnie , nasi przyjaciele ze wschodu zabrali sobie co się dało.... Pobożnych życzeń pod ich adresem nie napiszę.
  Buźka:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...ups...i tu mnie zaskoczyłaś...nie mam pojęcia, gdzie rósł ten cis...:(

   ...nie tylko przyjaciele nasi grabili...palili jeszcze wszystko to co na ich drodze stanęło, a co w wypadku Ziem Zachodnich było niemieckie...wiele dóbr kultury zamieniło się w popiół...:(

   Usuń
 27. Czytałam każden jeden post z tej serii i muszę napisać, że woj. zachodniopomorskie widziane przez pryzmat Twoich postów jest na pewno warte zobaczenia. Tymczasem dziękuję za te i czekam na następne.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 28. Witaj Meg:)
  Jeśli kiedyś zawitam w zachodniopomorskie, to właśnie w te miejsca, które pokazałaś na swoim blogu. Bardzo to daleko ode mnie... drugi koniec Polski...
  Małe ojczyzny, małe wioski, miasteczka, cuda przyrody, urokliwe miejsca... czasem zapomniane przez Boga i ludzi...
  Piękno jest obok, a Ty, jak mało kto potrafisz go odnaleźć i opisać.
  Dziękuję za piękne i pełne wzruszeń opisy i widoki...
  Pozdrawiam i życzę dalszych udanych wędrówek.:))

  PS. Najstarszy cis w Polsce liczy sobie ponad 1200 lat i rośnie w okolicach Lubania na Dolnym Śląsku.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Cis_Henrykowski

  OdpowiedzUsuń
 29. Kochasz miejsca w pobliżu, których mieszkasz. Odwiedzasz je i pokazujesz nam, to co tam jest piękne. Dziękuje za to i za ten wspaniały post. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. Zachodnia Polska jest piękna , kiedy będę miała czas na swobodne podróżowanie na pewno na Zachód przyjadę.
  Adela

  OdpowiedzUsuń
 31. Przeczytałam wszystko co zamieściłaś z etykietą "Zachodniopomorskie" I ja od niedawna jestem pozytywnie nastawiona na podróże po kraju i niektóre miejsca w kraju są olśniewające. Daleko nam do świata ale mamy na prawdę urocze miejsca. Jak np. mój Dolny Śląsk i twe Zachodniopomorskie;p

  OdpowiedzUsuń
 32. pięknie to wszystko wygląda

  Przyjmij ode mnie
  Uśmiech Wiosny
  Słoneczny ...
  Jasny ...
  Ciepły ...
  Radosny ...
  Niech jego ciepło
  Twój nastrój zmieni
  Trwaj w nim ...
  Aż do późnej jesieni ...

  Ty najpiękniej, ja najcieplej, ważne że się uśmiechamy
  I słowami serdecznymi, ciut radości sobie damy.

  OdpowiedzUsuń
 33. W Chojnicach stoi podobny ratusz. Pozdrawiam z Chojnic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przejeżdżałem przez Chojnice w drodze do Gdańska. Nie było za dużo czasu ale i tak zboczyłem z głównej drogi aby chociaż wjechać i obejrzeć zza szyb samochodu. Miasto zrobiło na mnie duże wrażenia. W tym roku szykuje mi się wyjazd służbowy do Gdańska więc wyjadę dużo wcześniej żebym mógł pooglądać miasto bo Człuchów , który leży niedaleko często służbowo odwiedzałem.

   Usuń
 34. Witam serdecznie autora i czytelników.Mam wielką prośbę.Może ma ktoś z Panstwa fotki jednostki wojskowej w Chojnie? Odbywałem tam służbę wojskową w latach 80.Byłem ostatnio z semntymentu w tej miejscowości.Wspomnienia... niestety nie ma już budyku koszar.Jeśli ktoś będzie tak uprzejmy i je posiada to bardzo proszę o przesłanie mi ich na email cezar62@poczta.onet.pl Z góry serdecznie dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń