Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Piękno pasyjnych pieśni


W skromnej, niewielkiej gorzowskiej cerkwi, w sobotę wieczorem,  rozbrzmiały dźwięki jakich na co dzień się nie słyszy. Niesamowite wykonania pieśni, śpiewanych oczywiście a cappella , idealnie wpisały się w atmosferę  Wielkiego Tygodnia... 

Świątynia była pełna. Cudowna, wzniosła muzyka rozbrzmiewała w jej murach przez blisko godzinę...

A wszystko to dzięki uprzejmości

                               
Proboszcza Parafii Prawosławnej p.w. Narodzenia N.M.P, ks. Bazylego Michalczuka i cerkiewnego chóru Sotiria pod batutą Aleksandra Lewczyszyna.

Chór składa się z szesnastu pań, różnych wyznań i  działa przy parafii od 2005 roku. Głównym zadaniem chóru jest śpiewanie podczas nabożeństw , ale także propagowanie muzyki poza murami świątyni. 
Niestety nie mogę Wam zaprezentować żadnego utworu w wykonaniu chóru Sotiria, nie ma ich w Internecie, ale w zamian zapraszam do wysłuchania  kondakionu z Kanonu Pokutnego św. Andrzeja z Krety...

...który przypomina, że w tych szczególnych dniach należy skupić się na własnej duszy...zajrzeć do niej...srogo ocenić...obudzić jeśli zasnęła w grzechu i...nawrócić  na właściwe tory...

                                                 

70 komentarzy:

 1. Kocham pieśni i muzykę cerkiewną. Kiedyś miałam okazje posłuchać koncertu męskiego chóru kameralnego...Wrażenia nie do opisania!
  Pozdrawiam Cię w radosnym oczekiwaniu na Zmartwychwstanie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam na żywo ale muzyka cerkiewna jest naprawdę piękna...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwa lata temu uczestniczyłam w koncercie kolęd prawosławnych ale nie w cerkwi a w auli uczelni - to było coś pięknego! Emocje na najwyższym poziomie. Pieśni pasyjnych dotąd nie słyszałam... Słuchanie ich w murach cerkwi pewnie daje właściwy klimat.
  Świetny wielkotygodniowy post Meg.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. W tej muzyce jest dusza...

  OdpowiedzUsuń
 5. Brak słów...Gdy słyszę śpiew cerkiewny mam dreszcze...Czuję Boga.
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wzniosła i piękna muzyka. Lubie ją chociaż nie miałam sposobności aby jej posłuchać "live". U mnie nie ma cerkwi...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam przyjemność słuchać już tej muzyki. To wspaniałe, że w cerki odbywają się takie koncerty.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja nie rozumiem języka w którym śpiewają

  OdpowiedzUsuń
 9. W Rzeszowie jest chór cerkiewny ,prowadzi Ukrainka , która na stałe mieszka w Rzeszowie. Osobiście nie słuchałam chóru na żywo ale w radio kilka razy. Śpiew, że ciary przechodzą.

  OdpowiedzUsuń
 10. Balbina z Ełku02 kwietnia, 2012

  Prawda. Pieśni cerkiewne są piękne. Ja słyszałam a cappella i z orkiestrą jednak a cappella króluje!

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno warto wybrać się na taki koncert o tematyce pasyjnej do cerkwi prawosławnej pod warunkiem, że się ją ma...A ja nie mam i żałuję. Nie tylko chciałabym posłuchać pieśni ale i zobaczyć wnętrze cerkwi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...wstyd się przyznać, ja która mieszkam bardzo blisko cerkwi, byłam w niej pierwszy raz...

   Usuń
 12. Muzyka cerkiewna a właściwie sam śpiew jest niesamowity. Jest niezwykły i poruszający. Samo piękno w czystej postaci bez instrumentów...Słucham corocznie w tv relacji z Hajnówki.
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 13. Raz jedyny udało mi się posłuchać chóru cerkiewnego na żywo.Przepiękne pieśni, ciarek dostałam. I tak mam do dzisiaj. Serdeczności Meg

  OdpowiedzUsuń
 14. Raz jedyny udało mi się posłuchać chóru cerkiewnego na żywo.Przepiękne pieśni, ciarek dostałam. I tak mam do dzisiaj. Serdeczności Meg

  OdpowiedzUsuń
 15. Meg ale Ci zazdroszczę koncertu. Lata całe temu miałam koleżankę wyznania prawosławnego, która śpiewała w chórze cerkiewnym. Często chodziłam na (jej) koncerty. Było to za czasów kiedy mieszkałam w rodzinnym mieście. Tutaj gdzie obecnie mieszkam nie ma ani cerkwi ani tym bardziej chóru cerkiewnego. Szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś całkiem przypadkiem słyszałam chór "Credo" na Starówce. Nie mogłam oddychać z wrażenia!
   Pozdrawiam Cię Meg i życzę spokojnego i pełnego refleksji oczekiwania na Wielką Noc.

   Usuń
 16. Tak, tak te pieśni chwytają za serce.

  OdpowiedzUsuń
 17. Na Wielki Tydzień pieśń - pomimo, że prawosławna - "Dusze me" oddaje sens przygotowań do Zmartwychwstania Pańskiego co trafnie zaznaczyłaś w ostatnim akapicie postu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. "Gospode pomiluj" mną wstrząsa!!! "Dusze me" tudzież wstrząsło!!!

  OdpowiedzUsuń
 19. Когда вы слышите слова того же искупительного канона священного Анджея, прежде всего, принадлежит спросить одного себя: а что нам принадлежит делать? Если бы человек, честь честью наполнял право Боже, эта его жизнь была бы наполнена совершенно другое. Итак, к этому Церковь и рекомендует нам эти глубокомысленные, проникающие великопостные молитвы, лишь бы мы глубже заглянули в свою душу и присмотрелись неважно. А душа - спит … в этом и наше несчастье и наша нужда!.. Мы помните, мы так как в необычной молитве св. Ефрема сирийца говорим: "вы Повелитель, доставь, лишь бы я видел мои проступки!" - я их не вижу, моя душа заснула, вздремнула и я этих грехов, я честь честью даже не вижу. Как я буду каяць себя по ним! И именно, поэтому я повторяю, на днях нам принадлежит, более устремиться на себя, оценивая свою жизнь и его содержание через жестокую евангельскую меру, и не через никакую другую. Если христианин таким образом будет подходить к своему труду покаяния и молитве, это тогда с Божью помощью, он даст совет произвести какой-то духовный высев для своего сердца и душе, и тогда пора покаяня не пройдет ему безуспешный и напрасно, а во вещи одной принесет плод, которого ожидает от него Бог и к которому вызывает его Церковь.

  Я благодарю Мэг за то, что ты написала этот пост.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Дорога Элено, я благодарю тебя очень слишком комментарий, который пжиблизыл смысл песни. О чытсосьци я душу и счет совести писала. Я я не православная, я католичка но ваши песни я сознаю всей душой...

   Usuń
 20. Ładnie brzmią śpiewy w cerkwi.Miałam okazję posłuchać w czasie ślubu kolegi z pracy. Takich wielkopostnych jednak nie słyszałam. Smutne się wydają ale brzmią wzniośle!

  OdpowiedzUsuń
 21. Dlaczego podobają mi się te pieśni, a nasze kościelne nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...ponieważ nie są smętne i nie wywołują uczucia przygnębienia?:)

   Usuń
 22. Raz słyszałam. Podobało mi się. Oryginalne.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie łatwo się śpiewa te pieśni. Wiem, gdyż u nas w świetlicy terapeutycznej odbywają się próby mieszanego małego chórku także czasem słucham i rozmawiam z wykonawcami. Same pieśni są przepiękne i faktycznie serce rośnie słuchając ich.

  OdpowiedzUsuń
 24. Pikne Meg. Pikne! Zgadzam się!


  Pozdrówka Meg!


  peesik: Stareńki ten gorzowski batiuszka.Stareńki. Latka lecą...

  OdpowiedzUsuń
 25. Z całym szacunkiem ale nie dla mnie muzyka sakralna bez organów. Ale o gustach się nie dyskutuje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. Śpiew cerkiewny umie oczarować.
  Adela

  OdpowiedzUsuń
 27. Całkiem inne śpiewanie niż mi znane z koscioła katolickiego. Muszę przynać, że słucha się z biciem serca. Pozdarwiam!

  OdpowiedzUsuń
 28. Moja babcia choć nie była prawosławna bardzo lubiła i wszystkie tropariony i stichiry znała na pamięć i pięknie je śpiewała. A ja czasem lubię sobie włączyć chóralną muzykę cerkiewna ale śpiewać nie umiem:))
  Pozdrawiam przedświątecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 29. Piękne, szczególnie w wydaniu prawosławnym też lubię.

  OdpowiedzUsuń
 30. Lubię klimat cerkwi - kadzidła i śpiewy cerkiewne są niezwykle piękne. Zadumałam się.....

  OdpowiedzUsuń
 31. Też lubię cerkiewne utwory. Są takie majestatyczne.
  Pozdrowienia:)))

  OdpowiedzUsuń
 32. W szkole spiewalam w chorze oczywiscie nieprawoslawnym ale wykonywalismy jedna piesn prawoslawna i mam niezwykly sentyment do tej muzyki. Piekny utwor dodalas a przezycie koncertu na zywo godne pozazdroszczenia.

  OdpowiedzUsuń
 33. Chciałabym posłuchać jak brzmi w cerkwi. Niestety w moim mieście i okolicy nie ma wyznawców prawosławia i cerkwi.

  OdpowiedzUsuń
 34. Dostojna pieśń. Pozdrawiam. AnnaZ.

  OdpowiedzUsuń
 35. Małgosiu, pozdrawiam Cię w tym ważnym i szczególnym czasie refleksji nad sensem Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa i z serca dziękuję za piękną pasyjną pieśń prawosławną życząc radosnego oczekiwania!

  OdpowiedzUsuń
 36. W takich brzmieniach zakochałam się w trakcie wycieczki do Rumunii.

  OdpowiedzUsuń
 37. Fajnie, że organzowane są takie koncerty dla wszystkich nie tylko dla wyznawców Prawosławia. Miałam pojechać na koncert ale było tak strasznie zimno, że zrezygnowałam. Dzięki Ci dobra kobieto za zrelacjowanie koncertu.
  Pozdrowienia serdeczne - :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... i jak mile wyznawców nieprawosławia przyjmują...byłam pozytywnie zaskoczona Ich otwartością...

   Usuń
 38. Kiedyś podczas wizyty u rodziny słuchałam podobnego koncertu w Szczecinie - piękny i niezapomniany - tak go wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 39. Muzyka cerkiewna, wspaniale podkreśla wyjątkowość tych chwil, oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Meg, bardzo dziękuję Ci za tę chwilkę refleksji i przypomnienie, jak ważny to czas...kiedy rzeczywiście powinno się zwolnić,wyciszyć, wsłuchać w siebie...Ja nakręcona energią, zaganiana, zdaje się zupełnie o tym zapomniałam....
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 40. lubię spiew cerkiewny, nagrałam sobie kiedyś z netu kilka płyt z tym rodzajem muzyki,ale piesni pasyjne wprowadzaja mnie w nastrój depresyjny :((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...mnie zaś w stan zamyślenia i refleksji...

   Usuń
 41. Styl muzyczny całkiem inetersujący, ale mam wrażenie, że albo się go lubi, albo nienawidzi. Jednak jesli ktoś jest prawdziwym pasjonatem muzyki musi poznać każdy jej aspekt. Osobiście nie przepadam za śpiewem cerkiewnym... może kiedyś zmienie zdanie... ;)

  Pozdrawiam gorąco! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...może kiedyś...spróbujesz ją po prostu poczuć, bez rozważań aspektów...

   Usuń
 42. Lubię tylko chóry męskie :))

  OdpowiedzUsuń
 43. Piękna jest muzyka cerkiewna. Oczywiście nie każda pieśń czy modlitwa mnie ponosi ponieważ skupiam się tylko na dźwiękach nie na słowach, gdyż ich nie znam i nie rozumiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a to jest bardzo mało (kończę komentarz ponieważ za szybko mi wszedł. Sorry)
   Czas pokuty w Wielkim Tygodniu moim zdaniem to pokuta duszy i bilans "winien - ma". Pozdrawiam cieplutko!

   Usuń
 44. Witaj Meg! Podobnie jak Ty bardzo lubię cerkiewne pieśni. Są takie zacne i dumnie brzmią -:) Mam kilka na dysku. A najbardziej kocham Sergiusza Rachmaninova "Bogorodice Djevo".

  OdpowiedzUsuń
 45. Zaprezentowana przez Ciebie Meg pieśń wyciąga człowieka z ziemi wprost w niebiosa...
  W oczekiwaniu na Jego Zmartwychwstanie, życzę spokoju i wyciszenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..."wyciąga człowieka z ziemi wprost w niebiosa"...pięknie skomentowane:)
   Życzenia odwzajemniam:)

   Usuń
 46. Tak, piękna jest śpiewana modlitwa cerkiewna szczególnie w pięknym wykonaniu! Na PR2 Polskiego Radia czasem ją można posłuchać w Wielki Tydzień. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 47. Nie byłam w gorzowskiej cerkwi, bo moja parafia to Brzoza, bywam też w Ługach no i w DM, ale tam w cerkwi grekokatolickiej. W każdym bądź razie niejednego koncertu już wysłuchałam...Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...Brzozę znam, opiszę tą piękną cerkiew:) Oczywiście nie teraz, muszę tam najpierw pojechać...i ją obfotografować:)

   Usuń
  2. Ja mam obfotografowaną :) przy okazji różnych rodzinnych świętach.

   Usuń
 48. Taka muzyka zawsze wywołuje zastanowienie i chęć poprawy. Szkoda tylko, że wielu jej nie docenia, a ich serca pozostają zamknięte na przesłanie, jakie ze sobą niesie. Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Wspaniale to co podałaś brzmi! Niebiańsko!
  -Dana-

  OdpowiedzUsuń
 50. Nie mam wyrobionego gustu odnośnie muzyki sakralnej. Część utworów z różnych wyznań mi się podoba, część nie. Z cerkiewną jest dokładnie tak samo.
  W cerkwi w Gorzowie nie byłam. Nie byłam w żadnej a chciałabym.
  Uściski:*

  OdpowiedzUsuń
 51. Z okazji świąt Wielkiej Nocy chrześcijanom i starszym bracom w wierze z okazji Pesach wszystkiego dobrego!

  OdpowiedzUsuń
 52. Słuchając Tych Pieśni doznaje bardzo szczególnych osobistych wrażeń,których nie będę nawet próbowała opisywać.Myślę że nawet bym nie potrafiła.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 53. Cudowny śpiew...

  OdpowiedzUsuń
 54. Roman Kłosowski05 kwietnia, 2012

  Zgodzę się z Tobą Meg. Pieśni prawosławne konkretniej obrządku bizantyjskiego mają to coś czego brakuje naszej katolickiej muzyce - duszy drganie wyrażone modulacją głosu.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 55. To jest....piękne!!!

  OdpowiedzUsuń
 56. Zniewalająca pieśń . Tylko paść na kolana i modlić się!

  OdpowiedzUsuń