Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

sobota, 21 marca 2015

Śladem pyrzyckich murów i baszt

Mimo, że atak wojsk sowieckich w 1945 roku zniszczył bądź nadszarpnął potężne fortyfikacje, to miasto Pyrzyce ( zachodniopomorskie) położone 60 km. od Gorzowa i 45 km. od Szczecina wyróżnia jeden z najciekawszych   systemów obwarowań w Polsce.Od zarania dziejów miasto bogacąc się musiało zabezpieczyć się i zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom. I tak w wieku XIII, XIV i XV otoczono je dwukilometrowymi murami, i 52 basztami. Imponująca jest wysokość murów. Sięga od 7 do 9 metrów, a ich grubość wynosi metr. Po wojnie II wojnie światowej część murów odrestaurowano. Do dziś zachowało się sześć baszt. Między innymi Sowia, Prochowa, Lodowa, Pijacka, Mnisza, Bańska. Razem z fosą i stawami młyńskimi mury niegdyś stanowiły dostateczne zabezpieczenie przed najazdami. W latach 1830–1845 wały zostały zamienione na promenadę spacerową, a fosy  częściowo zakopane i przeznaczone na ogrody.
Zachowane fragmenty systemu obronnego nadają dzisiejszym Pyrzycom specyficzny klimat.Bardzo ciekawym, zachowanym elementem dawnych fortyfikacji są baszty.Jedna z nich,  potężna Baszta Sowia, przez wieki odchyliła się od pionu. Prawdopodobną przyczyną tej anomalii jest zamontowany na niej w wieku XVI hełm. W wieku XIX była atrakcją turystyczną stając się wieżą widokową.Z wieku XV pochodzi Baszta Pijacka. Jej nazwa nieco zadziwia jednak ma swoje uzasadnienie. Mieściła się w niej bowiem średniowieczna "izba wytrzeźwień".Mieszkańcy miasta byli bardzo praktyczni.Część czatowni przerobili na mieszkania dla biednych a część posłużyła im w innych niemilitarnych celach. Przykładem na zaradność jest powstała w XV–XVI wieku Baszta Lodowa, która pierwotnie miała funkcje obronne i więzienne stała się także przechowalnią lodu..Dawne lochy w dolnej kondygnacji wynajęte w XIX wieku na zamrażalnię mięsa. Odbudowana została  w latach 80. XX wieku.
W Baszcie Prochowej z wieku XV najniższe jej kondygnacje wykorzystywano jako składnicę prochu i amunicji. Mieścił się w niej także warsztat kowalski.
W krajobrazie pozostał tylko fragment Bramy Szczecińskiej, najpotężniejszej na Pomorzu Zachodnim.

Pyrzyce zniszczone w 90% podczas II wojny światowej kryją w sobie jeszcze wiele atrakcji turystycznych, które można obejrzeć TU

5 komentarzy:

 1. KOMENTARZE PRZENIESIONE Z BLOGU NA WP

  ardzo ciekawa recenzja serdecznie i światecznie pozdrawiam
  autor: wanda/mojeimperiumw1.blogspot.com/
  dodano: 26 marca 2015 21:17

  fantastyczne miejsce! naprawdę ma swój klimat:)
  autor: Agnieszkawww.mycaffetime.blogspot.com
  dodano: 26 marca 2015 18:18

  Witam Cię serdecznie. Chyba kiedyś bywałyśmy u siebie często.
  Dzisiaj zajrzałam bo zainteresowały mnie wspaniałe mury obronne Pyrzyc.
  Niestety, bardzo mało znam miasta w Polsce Zachodniej.
  Ale widzę, ze u Ciebie mogę się dowiedzieć na ich temat wielu ciekawych rzeczy.

  Pozdrawiam :-)
  autor: Stokrotkaprawiewszystkiemojepodroze.blog.onet.pl
  dodano: 26 marca 2015 17:18

  Takie "detale" tworzą klimat :/
  autor: ona_85
  dodano: 26 marca 2015 0:16

  Cieszę się, że pokazujesz tak wspaniałe miejsce, którego nie widziałam. Jest co podziwiać i cieszyć się, że mamy tak wspaniałe zabytki. Pozdrawiam.
  autor: GigaMój kawałek przyrody i przygody
  dodano: 25 marca 2015 20:56

  O tak, średniowieczna architektura to jest to, co lubię najbardziej. Prawdziwe perełki. Pozdrawiam :)
  autor: Zbyszek/drugikrokwchmurach.blogspot.com
  dodano: 25 marca 2015 19:36

  Wsiąkłam w ten post. Uwielbiam chodzić przy średniowiecznych murach...najlepiej sama, lubię w takich miejscach pomarzyć, pomyśleć, zebrać okruchy wiedzy o tamtych czasach. Te pyrzyckie mury są bardzo długie, miałabym gdzie pochodzić a baszty są przepiękne! Interesujące, że nie służyły tylko wojskowości a miały także cywilne przeznaczenie, a baszta Pijacka mnie nawet rozbawiła faktem , że była w niej izba wytrzeźwień :)))
  Pozdrawiam :)))
  autor: Daria/dariaad12.blogspot.com
  dodano: 25 marca 2015 14:40

  Tyle baszt a mnie tam dotąd nie było ? Niewybaczalne! Muszę namówić mego męża na wypad do Pyrzyc! Będzie to dosyć trudne bo on lubi innego typu eksploracje ale dam radę - jak zawsze :))
  Pozdrawiam :))
  autor: Oliwiaolioli669
  dodano: 25 marca 2015 13:51

  Zachwycam się umiejętnościami Średniowiecznych majstrów. Czy jest to mur z kamienia, czy cegły, czy też drewna i innych materiałów. Zadziwia to co powinno zadziwiać. Na przykład jaką techniką zostały te obiekty wzniesione, przy pomocy jakich materiałów oraz w jakich czasach i warunkach. Większość budowli niestety głównie przez los, czas i w końcu ludzi nadszarpnęła się bądź zginęła na zawsze. W dzisiejszych czasach takie fragmenty - większe i mniejsze - mogą kojarzyć się z czymś wartościowym. I takie są! Dlatego lubię i szanuję takie budowle. Oczywiście są także piękne!
  Pyrzyc nie znam, ale dzięki za pokazanie. Chętnie bym się tam wybrała. Może uda mi się kiedyś tam pojechać.
  Do miłego :)
  autor: Basia/basulapp.blogspot.com/
  dodano: 25 marca 2015 11:48

  Nie tylko mury piękne ale również te przedstawione w linku zabytki! Lubię to :)
  Pozdrawiam :)
  autor: Wera/www.facebook.com/wera.pis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. dodano: 24 marca 2015 11:45

   Każde obwarowania te lepiej czy (jak w większości) gorzej zachowane dodają kolorytu miastu. Moim też zdaniem każdy lokalny krajobraz, gdzie zachowane są zabytki trzeba i należy kształtować tak ( mam na myśli remonty i prace zabezpieczające) by jego walory nabrały najwyższej , nazwę to, szlachetności potrzebnej do promocji, która łączy się z pojęciem szerokiej turystyki, która to niesie za sobą skutek wymierny a więc pieniądze.
   Na marginesie - Twój blog jest jedną i to niemałą cegiełką w tejże promocji.
   Pozdrawiam :))
   autor: Kasiak/kasiak65.livejournal.com/
   dodano: 24 marca 2015 9:48

   Takie wielkie mury i baszty ja mogę oglądać tylko na starych fotografiach mojego miasta. U nas pozostał z dawnej świetności jedynie niewielki kawałek, który-na szczęście- jest w dobrym stanie .
   autor: Matylda/matylda34.blogspot.com/
   dodano: 24 marca 2015 8:53

   Bylam tam z tym ze nie widzialam wszystkiego co pokazalas. Na pewno widzialam te dlugie mury ze zdjecia 2 oraz te ruiny ze zdjęcia 1. Na moje usprawiedliwienie napisze, ze zatrzymalam sie tam przypadkiem i na chwilke.
   Pozdrawiam.
   autor: Sarah
   dodano: 24 marca 2015 6:57

   Dobrze, że zadbane i dobrze, że są. Świadkowie dawnych zdarzeń. Ciągle, patrząc przez pryzmat upływającego czasu, nie mogę przestać myśleć o tym, jakie te mury mogłyby dzisiaj być, gdyby nie "wiatr historii".
   Pozdrawiam:)
   autor: ozonJakoś

   Usuń
  2. Zafascynowana jestem murami, basztami, zamkami itd. Chłonę je całą sobą. Gdziekolwiek jestem i są tam tam przy nich spędzam najwięcej czasu. Oglądam niemal każdą cegiełkę czy kamień :) Obejrzałam więc te ślady przeszłości Pyrzyc z wielkim zainteresowaniem. Obejrzałam również inne atrakcje turystyczne, które poleciłaś w linku. I co mam powiedzieć jeszcze? Wasze zachodnie ziemie są naprawdę warte zachodu...
   Pozdrawiam :)
   autor: Lenalena51.blogspot.com
   dodano: 23 marca 2015 19:15

   Imponujące! Kiedyś w średniowieczu te fortyfikacje aż 2 metry długie i dla epoki "normalne" obiegały miasto skutecznie broniąc je przed zewnętrznymi atakami, a dzisiaj są dla mnie mieszkanki miasta bez takich pozostałości prawdziwym cudem!
   Pozdrawiam :)
   autor: JutkaJutka
   dodano: 23 marca 2015 16:29

   Wstyd mi, ze nie miałam pojęcia o tym, że w Pyrzowicach są takie cuda. Na szczęście jest internet i twój blog i juz wiem ;)
   autor: Inkainkiwspominki.blogspot.com
   dodano: 23 marca 2015 14:44

   Wszystko na zdjęciach wygląda dość dobrze chociaż wiadomo, że zdjęcia nieco ubarwiają -:)
   Byłem w Pyrzycach rok temu. Mury w niektórych miejscach nie prezentują się najlepiej.
   Jeśli chodzi o walory turystyczne Pyrzyc to z ręką na sercu mogę je zarekomendować.
   Pozdrawiam -:)
   autor: Matador
   dodano: 23 marca 2015 14:10

   Oczywiście zgadzam się , że miasteczko ma te mury i baszty nadwątlone wielkimi działaniami wojennymi i super, że ma, że się zachowały i że itd. Ale pod względem późniejszej, powojennej odbudowy zatracono ducha! Jest to po prostu brzydota i bezguście!

   Usuń
  3. Rewelacyjna wyprawa! Pyrzyce w Średniowieczu - tak jak piszesz - musiały być bogate. Mury obronne to duży wydatek, ktoś musiał za nie zapłacić. Poza tym baszty. Obronne a i drogie w postawieniu. Ciekawe są ich nazwy. Pijacka najbardziej mnie rozbawiła :) Cóż, pijących za dużo i w Średniowieczu jak widać nie brakowało :)
   Pozdrawiam :)
   autor: MajKajakmajeczka.blogspot.com
   dodano: 23 marca 2015 13:13

   Ja od niedawna jestem pozytywnie nastawiona na podróże po kraju i niektóre miejsca w kraju są olśniewające. Daleko nam do świata ale mamy na prawdę urocze miejsca. Jak np. to miasto murów i baszt.
   Pozdrawiam :)
   autor: HaniutaCiekawe miejsca wyłowione podczas podróży służbowych
   dodano: 23 marca 2015 12:55

   Moje, że tak powiem klimaty:) Uwielbiam spacery przy murach obronnych. To zamknięty świat, zamknięta historia i inny czas.
   autor: Lorena
   dodano: 23 marca 2015 7:32

   Piekne, bo cegła, lubie taką architekturę. Pozdrawiam Meg. :)
   autor: teresawww.z-prowincji.blog.onet.pl
   dodano: 22 marca 2015 18:32

   Ciekawie opisane. Brama Szczecińska aż się prosi o odbudowę !
   autor: wanderwarwanderwar
   dodano: 22 marca 2015 10:03

   Ceglane ślady po Średniowieczu. Śmiało można powiedzieć - perełki!
   Hanna
   autor: Hana
   dodano: 22 marca 2015 9:08

   Wspaniała wycieczka! Wspaniałe, klimatyczne mury i baszty jak z bajki o śpiącej królewnie:))
   Pyrzyczanie rzeczywiście mieli zmysł praktyczny wykorzystując je do poza militarnych celów. Obecnie także mogłyby takim celom służyć. "Nasza" , notabene jedyna zachowana baszta np. pełni rolę ośrodka informacji turystycznej.
   Pozdrawiam :))
   autor: Sarnasarniezycie.blogspot.com

   Usuń
  4. Pyrzyce mi umknęły jakoś i nigdy tam się nie zatrzymałam by zwiedzać. A jak widać to błąd!
   autor: agulec/polskawkawalkach.blogspot.com/
   dodano: 21 marca 2015 18:26

   Jak na miasto zniszczone podczas wojny w 90% zachowało się tam naprawdę wiele. Serce mi rośnie na ten piękny widok. Widok, który znam tylko z Rygi i Wrocławia, bo tu gdzie mieszkam nie ma obwarowań. Były. Zmiótł je wicher historii. Przedni post. Dziękuję!
   Pozdrawiam serdecznie.
   autor: Stasia
   dodano: 21 marca 2015 17:37

   Piękne! Mogłabym tam spędzić cały dzień bo widzę, że istnieje przy niektórych obiektach coś jakby ścieżka spacerowa. U nas na renowację i na ochronę o wiele skromniejszych murów miejskich i jednej baszty kasy nikt nie wykłada. Wygląda to tak jakby jej żałowano(u nas kultura i historia jest na ostatnim miejscu!) , a takie obiekty to przecież podróż przez wieki.
   Pozdrawiam :)
   autor: Madziamadziafilmowo
   dodano: 21 marca 2015 17:20

   No i mamy kolejną cegiełkę do tworzonej multimedialnej historii ziem zachodnich.
   autor: Zaradnywww.zaradni.pl
   dodano: 21 marca 2015 14:04

   Fantastyczne fortyfikacje i nieźle zachowane. U nas tego typu budowli prawie nie ma.
   Mieszkańcy - masz rację - byli bardzo zaradni. Skoro nie trzeba było używać już baszt jako budynków militarnych to pomysły z izbą wytrzeźwień , lodownią i warsztatem kowalskim były genialne:)!
   autor: sa
   dodano: 21 marca 2015 12:36

   Mury średniowieczne choć szkoda, że tak mało się ich zostało. Jednak to materialny ślad z czasów, gdy miasto to było we władaniu książąt zachodniopomorskich.
   autor: Caddicaddicus.blogspot.com
   dodano: 21 marca 2015 11:26

   Nie ma nic piękniejszego jak zachowane u nas w Polsce średniowieczne fortyfikacje miejskie, miasta warowne, bramy i baszty. Pyrzyce naprawdę są pod tym względem zdumiewające! Pozdrawiam!
   autor: Arturwspak25.blogspot.com
   dodano: 21 marca 2015 11:02

   Takich cudów u mnie nie ma :(( Chciałabym dotknąć tych cegieł, tych kamieni...
   Pozdrawiam :))
   autor: DaabDaab

   Usuń