Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

środa, 3 czerwca 2015

"Racz odwiedzić Recz"

Nad rzeką Iną, prawym dopływem Odry, w województwie zachodniopomorskim położony jest Recz. We wczesnym średniowieczu istniał tu pomorski gród strażniczy oraz osada na podgrodziu. Około 1237 joanici wybudowali tu zamek, który w 1269 roku zdobył i zniszczył książę pomorski Barnim. Wkrótce po tym ziemie te opanowali margrabiowie brandenburscy. W 1284 roku założyli obok zniszczonego zamku miasto. Ruiny zamku zaś przekazali cysterkom, które zbudowały tu swój klasztor całkowicie zacierając ślady po zamku. . Obok miasta istniała nadal osada podmiejska, która zachowała swą odrębność i słowiański charakter. Przez te tereny przebiegał ważny szlak handlowy prowadzący  z Wielkopolski do Szczecina. Szlak ten zwany był "polską drogą".

Późno, bo w wieku XIV gród otoczony został murami obronnymi. W 1370 roku otrzymało go jako lenno  rodzina von Wedlów ( należało do rodu m.in. opisywane przeze mnie Tuczno, Sokoliniec, Mirosławiec) Rodzina władała nim do wieku XVIII .

Podczas wojny trzydziestoletniej miasto zostało częściowo zniszczone, a w 1657 zdobyte przez Stefana Czarnieckiego.

W czasie II wojny światowej Recz stanowił ważny punk niemieckiej obrony na Pomorzu. Podczas walk w 1945 roku trzy razy przechodził z rąk do rąk i uległ zniszczeniu w 80% tracąc całe śródmieście. Z uwagi na to w Reczu nie zachowało się wiele zabytków, jednak te, które szczęśliwie przetrwały warte są zobaczenia. 

 W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta. Czworokątny rynek otoczony jest pozostałościami murów obronnych. zbudowanych z kamienia polnego. W linii murów przetrwały baszty. Baszta Więzienna oraz najpiękniejsza ceglana gotycka baszta obronna z wieku XV zwana Basztą Drawnieńską zbudowaną na planie kwadratu. Górą przechodzi w kształt cylindryczny. Baszta zwieńczona jest hełmem i blankami zrekonstruowanymi w wieku XIX. Obok niej wznosi się czatownia z oryginalnym stożkowym dachem z wieku XV. 


 Do dziś przetrwały również fragmenty Bramy Choszczeńskiej, którą można obejrzeć TU
Baszta pochodzi z XIV wieku, znajduje się przy rozwidleniu dróg do Choszczna i Stargardu. Chroniła wjazdu do miasta od strony zachodniej. Oprócz funkcji militarnej stanowiła piękną wizytówkę Recza. Przejazd - jak podają źródła - "dokonywał się pod ostrołukową bramą, zamykaną z zewnątrz, przesuwaną pionowo, broną. Zakończona była, prawdopodobnie, gankiem strzelniczym i ostrosłupowym, ośmiobocznym, wysokim dachem." Na archiwalnych pocztówkach wyglądała tak:


W centrum Starego Miasta zachował się potężny gotycki kościół z wysoką wieżą, zbudowany w 1355 roku. Jest to najcenniejszy zabytek Recza.


Jego przepiękne wnętrze ze wspaniałym wczesnobarokowym ołtarzem i renesansowym krucyfiksem  opisywałam w poście Kościół bombonierka 

Plac przy południowej ścianie kościoła zamieniono niedawno w niewielki ogród, którego projektanci wzorowali się na cysterskich ogrodach klasztornych. Ustawiono w nim zegar słoneczny w formie otwartej księgi, symbol upływającego czasu...
W rynku i przyległych uliczkach można spotkać  domy z cegły


 A także kilka domów ryglowych z XVIII - XIX wieku. W jednym z nich mieści się biblioteka.


 Współczesny Park Miejski jest bez wątpienia ozdobą ReczaTytuł zapożyczony z przewodnika "Polska Niezwykła"
Zdjęcia- Tola-102 na podst. Licencji , Mariusz, za zgodą na publikację oraz zdjęcia własne

44 komentarze:

 1. Historie ma imponującą!
  Przepiękne wnętrza kościoła a mury...mnima, u nas nie mam murów :(
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Często przejeżdżam przez Recz, szczególnie w okresie wakacyjnym :)
  Powinnam się zatrzymać- zachęciłaś :)
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a gdy już się zatrzymasz, wejdź do kościoła...zachwycisz się, gwarantuję!
   :)

   Usuń
 3. Byłem w zeszłe lato. Odwiedziłem kościół - jest taki jak napisałaś - bombonierka. Mury obronne niezgorsze. Warto mieć na uwadze Recz.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałem, że miasto było we władaniu von Wedlów .

   Usuń
  2. I tutaj trzeba dodać, że w wieku XIV Wedlowie podzielili się. Część rodziny spolszczyła się i przyjęła nazwiska Tuczyńskich i Miłogoskich i stawiała opór zakonowi krzyżackiemu (opanował on ten ziemie w latach 1402-1454) odmawiając złożenia przysięgi lennej. Polski odłam rodziny von Wedlów stanął również z Polakami do walki z Zakonem Krzyżackim.

   Usuń
  3. O Tuczyńskich słyszałem natomiast nazwisko Miłogoscy wygooglowałem i okazuje się, że rzeczywiście masz rację. Co więcej mieli nazwisko podwójne von Reetz-Miłogoscy.

   Usuń
  4. ...a Tuczyńscy de Wedel :) Ostatni męski potomek rodu Tuczyńskich de Wedel Andrzej II umarł w 1717 roku.

   Usuń
  5. W rzeczy samej - de Wedel.

   Usuń
 4. Jak ja lubię takie miejsca, żebyż jeszcze zaopiekowane...
  Piękna baszta, jest w niej coś dzisiaj?

  OdpowiedzUsuń
 5. Co najmniej wiek starszy jest od Warszawy...
  Kościół przepiękny. Jezus na krzyżu jest bardzo realistycznie ołtarz cud :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Murów z kamienia i baszt to ja zazdroszczę!
  Pozdrawiam :)
  ps. Tytuł do opisu kościoła w Recz dałaś adekwatny! Zadziwiające i zachwycające wnętrze

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba nie ma w Zachodniej Polsce miasta bez murów obronnych i baszt. To nie tylko miejsce do spacerów i podziwiania, ale i element przestrzeni publicznej o znaczeniu historycznym. Nie mogę oderwać oczu. Od kościelnych wnętrz również:)))
  Piękności :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Podobają mi się ciche , spokojne miasteczka. Największe zainteresowanie, budzi mur i baszty. Niższa, jak reszta muru, jest z kamienia polnego, wyższa...no właśnie. Dziać tam się musiało, bo widać ślady dawnych przebudów, domków do niej przylegających i nie wiem czego jeszcze. Spokojna uliczka ma zaokrąglony kształt, nie bez powodu. Dawniej było to ruchliwsze miejsce niż obecnie. Historia jest chimeryczna, potrafi zmieniać wszystko. Jednym miastom daje innym zabiera.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyższa jest z cegły. Meg napisała - "ceglana gotycka baszta obronna z wieku XV zwana Basztą Drawnieńską ".
   Pozdr.

   Usuń
  2. Nie napisałam że z cegły, bo gołym okiem ..i.t.d.
   :)

   Usuń
  3. Bardziej interesowała mnie jej historia niż materiał z jakiego tę basztę zbudowano.
   :)

   Usuń
  4. Ta baszta chroniła wjazdu do miasta od strony wschodniej i nie miała innej dodatkowej funkcji.
   Pozdr.

   Usuń
  5. RE: Ozom napisała "Spokojna uliczka ma zaokrąglony kształt, nie bez powodu. Dawniej było to ruchliwsze miejsce niż obecnie" Była w istocie ruchliwsza jednak "zaokrąglony kształt" wynika z układu urbanistycznego, który był elipsą.
   Pozdr.

   Usuń
 9. Raczyłem odwiedzić Recz ;P
  Szczerze to tylko kościelne wnętrza tego kolosa zaparły mi dech. Mury skromne ale dobrze zachowane. Gorzej - co widać w podlinkowanym zdjęciu - Choszczeńska.
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam dawno temu. Miasto całkiem ładne; kościół cudo! Szkoda, że podczas działań II wojny światowej tak mocno Recz zniszczono...

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspomnienia! Byłam w Reczu bardzo dawno. Na ślubie i weselu, które odbywało się w restauracji "Husarska". Miło wspominam. Co do miasta to pamiętam tylko kościół - zrobił na mnie wrażenie swym pięknem - :)
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Budowlami z kamienia i cegły niezmiennie się zachwycam...

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam takie miasteczko. To jest prawdziwą perełką.
  Szkoda, że nie byłam jeszcze w Reczu.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 14. Obwarowania z kamienia to jest to czego u nas nie ma!
  Jestem oczarowana tym kawałkiem murów i bardzo ciekawą małą czatownią i dużą basztą :)

  OdpowiedzUsuń
 15. To cud biorąc pod uwagę ogrom zniszczeń wojennych , że Recz może chlubić się tyloma zabytkami.

  OdpowiedzUsuń
 16. Kocham takie urokliwe miejsca! Niesamowity jest ten Recz.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj Meg.
  Następna perełka , którą nam pokazujesz.Solidne mury obronne z basztami, potężny gotycki kościół z niezwykłym ołtarzem, a to wszystko w niewielkim cichym miasteczku.
  Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 18. Kolejne ciekawe miejsce, z niesamowitymi zabytkami a tak mało znane. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. gdy tylko będę w okolicach...zobaczę;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wędrówka ulicami to strawa dla miłośników średniowiecznych zabytków. Wcześniej było ich znacznie więcej. Szkoda, że wojna je zniszczyła...No i szkoda, że nie ma zamku.Nie tyle kościół co jego wnętrza są faktycznie zachwycające!
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 21. Zrobiłaś mi niespodziankę. Na studiach miałam koleżankę z Recza. Może do dzisiaj tam mieszka ?
  Miło zobaczyć "jej "miejsce :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Historią mógłby obdzielić kilka miast :)
  Do miłego :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Piszesz więcej i ciekawiej niż wspomniany przewodnik :) Mam go - to wiem :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Nowe miejsce nie słyszałam o Reczu srdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 25. Kościół w Reczu to skarb -:)
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Od razu widać, że miasto było bogate. Dlatego, że miasta bogatsze wzmacniały obwarowania wieżami lub innymi dodatkowymi fortyfikacjami i bramami. Oczywiście dochodzą do tego takie budowle jak kościół, ratusz, często zakon - jak tu cysterek. Dziś - a szkoda - są jedynym i drobnym wspomnieniem średniowiecznych czasów.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ten zegar wykonała firma spod Gliwic. Za dużo powiedziane wykonała. Zaprojektowała i zleciła wykonanie lokalnemu kamieniarzowi. Nie dopilnowano - ze względu na dużą odległość - i w projekcie dokonano zmian bez powiadomienia autora projektu, co odbiło się niekorzystnie na całej bryle zegara oraz na cyferblacie. Firma spod Gliwic przymknęła oko .

  Odnośnik , strona http://www.gnomonica.com/galeria/galeria_recz.html

  Recz jest piękny! Zapraszam do nas -:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Wspaniałe zabytki, lubię takie niespieszne miasteczka. Prawdziwy spokój bije ze zdjęć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawe zdjęcia, tym bardziej, że nie znam tych miejsc, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Kiedyś za młodych lat tam byłem. Widzę i cieszę się ze zmian jakie zaszły w Reczu. Dziękuję bardzo za ten artykuł!

  OdpowiedzUsuń