Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

poniedziałek, 20 lipca 2015

"Warto pomarzyć nad Wartą", czyli gorzowski Bulwar i ...konkurs

Przez lata gorzowianie "przytulali" się do szarych murów  estakady, spacerowali po przykurzonym targowisku nie marząc nawet o tym, że miejsce te w wieku XXI całkowicie zmieni swoją funkcję i co najważniejsze stanie się kolorowe.


Zaniedbane w czasach PRL nabrzeże prosiło się o rewitalizację. Wiosną 2004 roku Prezydent miasta Gorzowa Wielkopolskiego poinformował mieszkańców o planach budowy bulwaru spacerowego nad rzeką Wartą. Prace rozpoczęto od zabudowy prawego nabrzeża.
Ta część bulwaru nadwarciańskiego , nazwana Zachodnim, znajduje się na odcinku od budynku „Wildomu” do Mostu Staromiejskiego i jest pozostałością układu urbanistycznego miasta sprzed wojny. Nadwarciański "Bollwerk" w pewnym stopniu przypomina obecny Bulwar.Zachodni Bulwar jest skromny. To przede wszystkim miejsce spacerowe. Przechadzać się można po dwóch poziomach: dolnym przylegającym bezpośrednio do rzeki i górnym, wzdłuż którego w pasie trawnikowym spacerującym towarzyszy formowana zieleń.


Znajdują się tu ławeczki, mała gastronomia jak również miejsce na organizowane imprezy muzyczne.Wschodnia część została przebudowana w latach 2009-2011 na miejscu byłego targowiska.
Bulwar Wschodni urządzono z wielkim rozmachem.Wybudowano przede wszystkim ciąg pieszy o funkcjach rekreacyjnych.


Na tej części bulwaru nie ma jezdni więc można było sobie pozwolić na znaczne jego urozmaicenie.


Postawiono kulistą wolierę...

...na egzotyczne ptaki  ( --> więcej w arch. tekście "Nowi mieszkańcy mojego miasta...")...


 Na posadzce ułożono mapa świata


...i nazwę miastaJest tu także zegar słoneczny 


Płytka sadzawka, plac zabaw, a na całej długości znajdują się kawiarenki i restauracje.


Jednocześnie wybudowano dolny taras bulwaru, przy którym mogą cumować statki. Na stałe przy nabrzeżu cumuje tylko "Królowa Jadwiga", statek pełniący rolę baru...19 lipca 2014 Gorzów przy bulwarze stanęły, a w zasadzie zacumowały... dwie rzeźby. Katamaran, którego autorem jest poznański artysta Adam Garnek...Oraz mobile, które stworzył lokalny artysta Andrzej Moskaluk. Do jego budowy wykorzystał zbiorniki paliwa z myśliwca Mig.


Największą furorę robi jednak rzeźba "Janusz Gorzowski". Niezwykle realistyczna postać zasiadła na gorzowskim Bulwarze Wschodnim 27 czerwca tego roku. Janusz to mistrz plażingu bulwarowego wymyślony przez anonimowego gorzowianina. Autorami rzeźby są Ewa Bone i Ewa Kozubal. Wykonały ją to ramach projektu Genius Fluminis, działań przywracających rzekę miastu.


Bulwar na całej długości (750 metrów) jest oddzielony od ścisłego centrum miasta zabytkową estakadą kolejową ( więcej ---> arch. tekst )


Obie części połączone są przejściem dolnym tarasem pod Mostem Staromiejskim ( więcej --> arch. tekst)

Bulwar Nadwarciański jest laureatem kilku nagród. Był nominowany w plebiscycie National Geographic (niestety nie wygrał) otrzymał natomiast certyfikat „Perła w Koronie 2011″ jako ważna atrakcja regionu, a w kolejnym roku zdobył główną nagrodę w konkursie „Polska pięknieje” organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. 

Teraz ma szansę na kolejną. Bulwar zakwalifikował się do ostatniego etapu konkursu "Europa to my". Organizatorem akcji jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Radio Zet oraz Program Pierwszy Telewizji Polskiej.Jeśli wygra - a ma wielką szansę - na Bulwarze zorganizowany zostanie Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich z atrakcjami i wystawcami z całej Polski, a na koniec odbędzie się wielki koncert z udziałem m.in Edyty Górniak, Afromental, Margaret, Moniki Kuszyńskiej, Donatana i Cleo oraz Formacjii Nieżywych Schabuff. Dodatkowo zwycięska miejscowość otrzyma 5 hot-spotów z darmowym rocznym wi-fi dla mieszkańców. 


 Na gorzowski Bulwar można głosować  TU
UWAGA - głosy ( o które proszę!)  oddajemy do  24 lipca!

Rozwiązanie konkursu ---> szczegóły TU

 

55 komentarzy:

 1. Macie piękny Bulwar!
  Oddałam głos i go potwierdziłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...w imieniu mieszkańców i własnym serdecznie dziękuję :)

   Usuń
 2. Przy okazji pobytu w Gorzowie po wyjściu ze szpitala spacerowałem po nim. Jest urokliwy. Kto nie wierzy niech sam zobaczy.
  Interesująca publikacja Meg - świetne archiwalia i świetnie pokazana współczesność nadwarciańskiej promenady. Gratuluję!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, wszędzie o tym mówią w radio, TV i gazecie i fajnie, że można można zagłosować. Bulwar bardzo mi się podoba ale mam jedno przeciw niemu - ceny w knajpkach. Zjadłem tam najdroższy obiad - cena zwaliła mnie z nóg. Jeden obiad - jedna moja dniówka!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już od dawna codziennie głosuję! Pamiętam Gorzów sprzed czasów nowego bulwaru, i moje zakupy na targowisku :). A wiesz, że jak pierwszy raz zobaczyłam zdjęcie Pana Janusza w internecie, to myślałam, że to żywy człowiek jest :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a ja zobaczyłam go dopiero wczoraj ...z daleka dojrzałam i pomyślałam, co ten facet, na wpół rozebrany deszczową porą robi na Bulwarze...podeszłam i dopiero wtedy zobaczyłam, że to rzeźba :)

   Usuń
  2. Niżej napisałam, że można się nabrać :))) Nabrałaś się :))) Ha, ha :)))

   Usuń
  3. ...mnie łatwo, bardzo łatwo nabrać :)

   Usuń
  4. "Meg" to ci historia :)

   Usuń
 5. Naprawdę ładny!
  Podoba mi się zagospodarowanie bulwaru. Jest - widzę - tam miejsce dla każdego. Dla dzieci, spacerowiczów i balangowiczów.
  A ten "Janusz Gorzowski" po prostu wymiata :)
  Pozdrawiam i informuje, że zagłosowałam. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo pracy włożono! Widać! Zbudowano na prawdę piękny bulwar.
  Cieszę się, że ptaszki w tej wolierze mają dobrze!
  Rzeźba faceta super :))) Można się nabrać :)))
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już głos oddany:) Meg, ależ mnie zaskoczyłaś, aż padłam z wrażenia...ostatnio miałam okazję być w Gorzowie nad Wartą (byliśmy zwiedzać Kostrzyn) i przeszłam obok Janusza Gorzowskiego i sobie nawet pomyślałam, co za koleś w ogóle, jakiś szaleniec, nawet nie podchodziłam, zdjęcie ukradkiem zrobiłam z M. się uśmiechnęliśmy i poszliśmy dalej, a tu się okazuje, że to rzeźba, a nie prawdziwy człowiek! Ja o nim zrobię posta i o bulwarach też, za tydzień jadę na Woodstock to specjalnie się znów zatrzymamy w Gorzowie coby se mistrza plażingu obejrzeć dokładniej:D

   Usuń
  2. ...no to obie dałyśmy się nabrać :)
   Też myślałam, że facet oszalał, w niedzielne popołudnie było deszczowe, a on siedział w kąpielówkach...i czytał gazetę...:)

   Usuń
  3. Gostek jak żywy. Pewnie sam bym się nabrał ;P

   Usuń
  4. "agulec" mało nie umarłam ze śmiechu czytając o Twoim spotkaniu z "Januszem" :)

   Usuń
  5. Mnie wkręcił mąż pokazując mi Janusza w internecie. Byłam pewna - do dziś - że to żywy facet :) W niedzielę pojadę go sobie obejrzeć..

   Usuń
 7. Kolejny świetny wpis! Prawdę mówiąc, jedyne miejsce które ma urok i potencjał. Klinkier, obie strony pięknie oświetlone nocą, to jest ikoną Gorzowa Jestem spoza Gorzowa, ze Szczecina, ale jak jeżdżę do Gorzowa, to tylko w to miejsce, więc pozdrawiam Gorzowian, życzę wygranej w konkursie i do zobaczenia na nowym bulwarze -:) I zapomniałbym. Zawsze miło wstąpić później do restauracji które są obok.
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest ten kierunek - powrót miasta do rzeki!
  Popieram w całej rozciągłości! Martwi mnie natomiast stan estakady z drugiej strony. Ciekawe czy i kiedy zacznie się jej remont. Tam aby przejść chodnikiem trzeba uważać aby nie skręcić nogi , tak są powykrzywiane i powyrywane płyty o jeździe autem już nie wspomnę. Masakra. Art. na 5! Zdjęcia super. U Ciebie normalne , nie jakieś HDRy tandetne i oszukane.
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...u mnie żadnych "hdr" (pisownia małą literą sugeruje mój stosunek do tego typu "zdjęć") nie znajdziesz, nigdy...
   :)

   Usuń
  2. Wiem i cieszę się!
   Świat karmi się oszustwem jak chlebem. Prawda gdzieś ucieka i to nie jest dobry kierunek. W fotografii tak jak i w życiu cenię sobie prawdę.

   Usuń
  3. ...no, i tak trzymać :)

   Usuń
 9. Macie bardzo piękny bulwar, mają gdzie ludzie spędzać czas. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam dwa lata temu. Prezentuje się wspaniale. Bulwar sam w sobie i to co na nim i przy nim ustawiono. Zegar słoneczny jest piękny, woliera z cudownymi ptaszkami ( to zdjęcie papuszki jest kapitalne) urzeka a na statku podają dobra kawę. :)
  Na gorzowski bulwar zagłosowałam. Nie wiedziałam, że jest konkurs. Dzięki za info. Bulwarowi należy się nagroda a wam koncert - powodzenia życzę :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo gustowny. Nasza promenada się do niego nie umywa.
  Głosik oddany, link aktywacyjny potwierdzony!
  Do miłego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Plaża nad Wartą , teraz Bulwar - super ! Można odpocząć , popatrzeć na wodę i pospacerować.
  Powoli stajemy się miastami na miarę miast europejskich!
  Serce aż rośnie!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kompletnie nie znam Gorzowa - tyle co z Twoich wpisów - i za każdym razem mnie pozytywnie zaskakujesz. Miasto tym Bulwarem nad Wartą może się szczycić!
  Rzeźba "Janusza Gorzowskiego" a raczej dwie opowiedziane w komentarzach dykteryjki rozbawiły mnie do łez :))

  OdpowiedzUsuń
 14. Głos oczywiście oddałam na Wasz bulwar ( 31.19%) i trzymam kciuki. Bardzo Wam życzę wygranej i niech się w nieście zacznie dziać lepiej.
  O gustach sie nie dyskutuje, ale nowe rzezby są ,według mnie, wątpliwej urody....Nad morzem zimno w porónaniu z resztą kraju, na szczęście kataklizmów nie było.

  OdpowiedzUsuń
 15. Brawo dla władz miasta. Spacery po bulwarach są teraz pewnie ulubioną rozrywką mieszkańców. Wszystko wygląda bardzo ładnie.
  Pięknie promujesz swoje miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Cudowne i wspaniałe miasto oby tak dalej pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. No i jest też przystań jachtowa w Gorzowie, chociaż nie każdy o tym jeszcze wie. Również dobra inicjatywa zbliżająca miasto do rzeki.
  Na bulwarach brakuje mi drzew. Aż się prosi o rzędy lip czy innych cieniodajnych . Poza tym, cieszy mnie, że moje dawne miasto pięknieje. Pozdrawiam - była mieszkanka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj była mieszkanko :)
   ...jest marina, to prawda, może kiedyś ją pokażę...

   Usuń
 18. Nie mam pojęcia, jak duży jest Gorzów, ale tutaj wygląda bardzo światowo. Tylko te pseudorzeźby ze złomu są paskudne i psują mi tu zamysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Frau Be, Twoje miasto ma 116 km kwadratowych, Gorzów zaś 86, tylko ...

   Usuń
  2. Matko kochana, skąd Ty masz takie wyczerpujące informacje?! Tak czy owak, podtrzymuję zdanie: bardzo światowo to wygląda i tak z rozmachem.
   A mówiąc o paskudnych rzeźbach nie miałam oczywiście na myśli Janusza (biedaczek, zimno mu będzie w zimie), bo jest genialny, tylko te blaszane brzydactwa.

   Usuń
 19. Bardzo lubię bulwar - część wschodnią najbardziej. Ilekroć ktoś ze znajomych przyjeżdża do mnie jedziemy te 10 km. do Gorzowa właśnie na bulwar. Do kawiarenki, na piwko :)
  Głosuję codziennie od tygodnia. Mam nadzieje, że bulwar wygra konkurs!

  OdpowiedzUsuń
 20. Udała się ta rewitalizacja! Jest pięknie!
  Głosik oddany. Należy się!
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Gorzów w wielu miejscach z estetyką ma problemy - ciągle są stawiane jakieś dziwne rzeźby, co zaczyna wyglądać bądź co bądź kiczowato, Przykładem są te na Warcie. Bóg raczy wiedzieć po co je zacumowano... Bulwar jednak jest piękny. i zawsze tam jest czysto Zieleni jest niby sporo ale moim zdaniem przydałoby się więcej. Niepotrzebna moim zdaniem jest woliera. Ptaki w klatce budzą mój sprzeciw.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jako mieszkaniec byłabym bardzo zadowolona z takich wspaniałych miejsc. Głos oddałam :)))

  OdpowiedzUsuń
 23. Z moim eks jechaliśmy z Poznania od jego matki do Szczecina do jego ojca przez Gorzów. Pamiętam to targowisko nad Wartą (to jedyne prócz katedry miejsce w Gorzowie, które kojarzę )ponieważ zatrzymaliśmy się aby coś kupić. Eksio miał szał na "adidasy", białe skarpety i kasety magnetofonowe z muzyka disco polo :)) Teraz to to miejsce nareszcie porządnie - i pięknie - wygląda :))
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 24. Robi bardzo przyjemne wrażenie. Światowe!
  Pozdrawiam )

  OdpowiedzUsuń
 25. Faktycznie ładny :)
  Co do rzeźb na wodzie są ....straszne. Dla mnie - nie jestem znawcą ale ja osobiście gdybym była odpowiedzialna za wystrój bulwaru "takiego czegoś" bym nie postawiła...
  Zostawiam oddany głosik :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Cześć! Też jestem z Gorzowa :)

  Bulwar jest cudny :)

  Ja również dałam się wkręcić w Janusza. Wchodzę na wschodni i widzę - siedzi facet, czyta, ma kapelusz, okularki...Pomyślałam , że to jakiś nawiedzony gość tym bardziej, że pora nie sprzyjała siedzeniu w kąpielówkach - wiało i ogólnie było chłodno. Jak to o 8.00 rano. Popatrzyłam z oddali i poszłam do pracy. Wieczorem dopiero dowiedziałam się, że to rzeźba opowiadając mojemu T. o tym facecie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć :)
   ...coraz nas więcej "zrobionych" w Janusza, coraz więcej :)

   Usuń
 27. Bardzo ładne i przyjemne miejsce. Na pewno można tam odpocząć, zjeść i się napić, można podziwiać rzekę Wartę, wolierę z ptakami, zegar, mapę...Plażowicz jest świetny :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 28. ╰✿づه°
  Um lugar muito lindo, organizado e agradável para um ótimo passeio.

  Ótimo dia cheio de alegrias!
  Beijinhos e tudo de bom nesse restinho de semana!
  .· °ه╰✿づه° ·.

  OdpowiedzUsuń
 29. "Warto pomarzyć nad Wartą" pewnie, na tak pięknym bulwarze z przyjemnością :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jaki piekny bulwar ma Gorzow. Nie do wiary! Ja pamietam obdrapane tynki, dziurawe plyty na tym targowisku i widok ze zdjecia z budkami. Zmienia sie miasto na lepsze, piekniejsze, przyjazne ludziom. Dziekuje za prezentacje.

  OdpowiedzUsuń
 31. A u Ciebie jak zawsze ciekawa wycieczka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 32. Na pewno koszty były ogromne i ogromna praca została włożona dzięki temu efekt końcowy jest zachwycający.
  Głos oddałam. Prowadzicie! :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Pomysł trafiony! Tylko przyklasnąć.
  Bulwar pozwala na wspaniałe spędzenie czasu, a to znakomity dla Gorzowian pomysł:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciut za dużo tam elementów - ogólnie jednak ok.

  OdpowiedzUsuń
 35. Bulwar jest przepiękny!!!
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
 36. Anonimowy19 maja, 2016

  Kiedyś było z niego brzydactwo ;P

  OdpowiedzUsuń
 37. Świetnie teraz wygląda. Te Stare zdjęcia rewelka, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń