Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

niedziela, 29 listopada 2015

Nietrwały kwiat

Kwiat hibiskusa ( nazywany jest także ketmią czy różą chińską)   cieszy swym kwieciem nie dłużej niż dobę. Jak coś bardzo cennego, jak coś niepowtarzalnego. Jak coś, co dłużej niż chwilę trwać nie może...aby nie spowszedniało, aby nie zanudziło... Znika i ... znów zakwita... 


Mój właśnie rozjaśnił mi monochromatyczny listopadowy czas.


(Fot. Bogusław Sacharczuk, za zgodą na publikację na blogu)


35 komentarzy:

 1. Piękny!Kocham je! Ja mam jednego hibiskusa na parapecie. Niestety mój przeszedł już w stan zimowego uśpienia. Nie wyda kwiatów do wiosny. Mąż go przyciął. Od lat mam dwa hibiskusy na ogródku kwitną pięknie wiosną - maj - czerwiec i nie do opisania go zdobią. Oba są czerwone a ten parapetowy żółty. Obie odmiany są niepierzaste.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kwiat jednego dnia - szkoda, że tylko jednego, bo jest przecudny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Hibiskus kojarzy mi się z herbatą:)
  Nie sądziłam,że to taki piękny kwiat!!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja myślałam, że hibiskus inaczej wygląda. Ale tak po prawdzie to zupełnie się nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowny! Jestem szczególnie zauroczona kolorem i jego pełnią płatków!
  Do miłego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczności:)
  Mam dwulatka. Niestety nie zakwitł mi jeszcze ani razu. Owszem, pączki miał nie raz ale je za każdym razem zrzucał :(
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno niedługo Ci zakwitnie. Swoje musi odstać :) Wiele pączków spada. Nie przejmuj się tym. Poprostu uważaj i nie przestawiaj go gdy je ma na sobie :)

   Usuń
 7. Piękne zdjęcie to przede wszystkim. Ta roślinka jest w zasadzie łatwa w uprawie w domu o ile jest odpowiednio pielęgnowana i jeśli się na nią uważa. Gdy już tak się stanie i jest pod dobrą opieką odwdzięcza się bardzo :) co świetnie widać na fotce :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Posiadam malutkiego hibiskusa w kolorze jasnego różu.Dopiero raz zakwitł a ma 2 lata. Fakt - kwiat jest krótkotrwały i szybko przemijający, ale za to piękniejszy niż cokolwiek, co zrobił człowiek swoimi rękami.:)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowny kwiat..Prawda że chwilowy!
  Miałam różę chińska vel hibiskus koloru łososiowego , nie pełną. Kwitła mi raz podczas swego 9 letniego życia praktycznie od wiosny do jesieni i faktycznie każdy kwiatek miała jeden dzień:(
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest na co popatrzeć. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie zakwitł i rozjaśnił listopadowy czas, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wygląda wspaniale, ciekawe czy pachnie?

  OdpowiedzUsuń
 13. Zrezygnowałam z kwiatów na parapetach. No, prawie. Rosną mi jedynie kaktusy i choje. Nic innego nie chce, bo nie ma słońca tam, gdzie powinno być. Zasłaniają je wysokie bloki wokół. Jedyny balkon południowy w dodatku, to loggia. Też jest ciemna. Kismet!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ulotna chwila, teraz już pewnie wygląda inaczej. Za to na zdjęciu będzie wciąż w pełnej krasie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękny! Mnie tam kwiaty nie lubią i nigdy nie kwitną, zawsze usychają...;/

  OdpowiedzUsuń
 16. Mała roślina duży kwiatek-:)

  OdpowiedzUsuń
 17. A ja bym sobie kupiła hibiskusa czyli chińska różę gdybym miała dla niej dobre warunki. Cudnie wygląda. Kwiat cudny!
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 18. Robi wrażenie! Czy nie jest to aby krewniak naszej rodzimej malwy?
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...trafiłeś bo on jest też z rodziny ślazowatych, czyli krewniak :)

   Usuń
  2. Dodam , że nazywany także kwiatem malwy sudańskiej i pochodzi z krajów podzwrotnikowych i tropikalnych :)

   Usuń
  3. Jednak, dzięki!
   Pozdrawiam -:)

   Usuń
 19. Jest piękny! Kwiaty niestety nie są trwałe, kwitną 1-2 dni. Z tego co wiem, to w naszym rejonie (Zachodniopomorskie) można spotkać bardzo dużo hibiskusów w przydomowych ogrodach. Ja mam w domu - białego :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. No i pozazdrościłam koleżance ślicznego kwiatuszka :)

  OdpowiedzUsuń
 21. PRZEPIĘKNY!!!
  Kiedyś moja teściowa dostała hibiskusa hibiskusa z pięknymi kwiatami na imieniny... Na drugi dzień kwiat opadł. Była taka zła na koleżanke, która jej go sprezentowała, i myślała, że jej "starego" kwiatka sprzedała. Dopiero później przeczytała w jakimś poradniku, że one tam mają, że zakwitają w nocy i calusieńki jeden dzień cieszą oczy swoim kwiatem a potem umierają. Dobrze, że go nie wyrzuciła ponieważ od tego czasu kwitnie jej od wiosny do jesieni jak szalony :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Naprawdę śliczny. Ja je lubię i mam dwa. Jeden młody a drugi ma już z 10 latek :) Jego kwiaty były w okresie letnim pomarańczowe a teraz zakwita mi na żółto :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciąć na wiosnę , nawozić i będzie kwitł jak szalony nawet zimą. Jak mój!

  OdpowiedzUsuń
 24. A nie spotykają Cię przypadkiem liczne nieszczęścia i niepowodzenia? Hehe, to tak żartem, bo na temat złego wpływu róży chińskiej na właściciela panowały kiedyś takie przesądy. Ja mam trzy róże chińskie - wszystkie kwitną i każda w innym czasie. A, i dodam, że niepowodzenia i nieszczęścia mnie spotykają w takim samym stopniu jak w czasie kiedy ich nie miałam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Piękny portrecik!
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 26. Mimo tego jest zbyt piękny, żeby tak krótko kwitnąć, szkoda...

  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Pełne czy nie wszystkie gatunki hibiskusa zasługują na pobyt w domu.Jest to róża bez kolców,której piękno zachwyci każdego i pięknie chociaż na chwilę udekoruje dom. Gratuluję kwiatka!.Prawdziwe cudo!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Jest piękny, ale kwiat krótko cieszy swoim widokiem. Mam też. W lecie był w ogródku, a teraz w domu i pojawiają się kwiaty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 29. Przepiękny! Pochwalę się, mój doniczkowy hibiskus nie hibernuje. Kwitnie cały rok . Raz na miesiąc ma kwiat w sezonie cieplejszym nawet po kilka:)

  OdpowiedzUsuń