Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Rezerwat przyrody w mieście!

Tak, tak to nie żart. Decyzją Wojewody Lubuskiego w roku 2006 utworzono rezerwat przyrody " Gorzowskie Murawy".

Rezerwat położony jest w zachodniej części miasta Gorzów Wielkopolski , w dzielnicy Wieprzyce na nieco górzystym terenie. Graniczy z dzielnicą domków jednorodzinnych, z ogrodami działkowymi, nowym osiedlem i z kompleksem pól i ugorów. Jego granicę wyznacza także droga stanowiąca lokalną obwodnicę miasta.

Obszar chronionego krajobrazu - obejmującego 79 hektarów - jest najcenniejszym tego typu obiektem na terenie Polski Zachodniej. Jako że rezerwat położony jest na byłym poligonie wojskowym spacerując po nim nie sposób nie natknąć się na popoligonowe pozostałości ...Odkryto tu miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków i rzadkie gatunki roślin, takie jak : ostnica włosowata, ostrołódka kosmata, dzwonek syberyjski, kruszczyk szerokolistny, goździk piaskowy, paprotka zwyczajna, pierwiosnek lekarski, kocanka piaskowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity oraz wiele, wiele innych... Na terenie rezerwatu Gorzowskie Murawy dominują trawy kępowe, rośliny pochodzące ze śródziemnomorskich stepów (stąd też nazwa murawy kserotermiczne), a wśród nich kostrzewa szczeciniasta, ostnica włosowata i tymotka Boehmera i wiele, wiele innych zagrożonych wyginięciem...Na murawach może przebywać każdy, kto porusza się pieszo lub na rowerze pod warunkiem, że przestrzega regulamin i nie zbacza z wytyczonych ścieżek.


Wjeżdżanie samochodami, motocyklami i quadami jest zakazane i karane. Niestety ten piękny teren notorycznie jest rozjeżdżany przez quady lub zamieniany w tor crossowy...
35 komentarzy:

 1. Rezerwat w miecie - rewelka!

  OdpowiedzUsuń
 2. 79 ha ...ogromny! Masz gdzie z pieskiem chodzić-:)
  Świetny post i zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale fajne miejsce. Szkoda, że co niektórzy go nie szanują.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie miejsca. Nie przesadzę, jak napiszę, że są wielkim skarbem natury, którego nie można zniszczyć. A może miasto zadbałoby także o tor dla quadów? Jeden lubi ciszę, spokój i kontakt z naturą, inny adrenalinę i ryk silników. Myślę, że Gorzów jest dla wszystkich, ale nich zainteresowani skupiają się w swoich miejscach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...wiesz, jest kilka idealnych miejsc do rozjeżdżania, np. rozległe tereny nad rzeką, tam też odbywają się legalne rajdy terenowe...

   Usuń
 5. Rezerwat kojarzył mi się z terenami odległymi od miasta a tu taka niespodzianka. Dzięki Tobie znowu czegoś nowego się dowiedziałam:)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne miejsce na spacery i wypoczynek. Do tego jak piszesz masz do niego blisko. Ja nie mam niczego takiego w obrębie 10 kilometrów. Wokół mnie same osiedla i kilka ławek pod blokami:(((

  OdpowiedzUsuń
 7. To szczęście mieć tak blisko oazę ciszy .Urokliwe miejsce Meg. Niestety ludzie bywają egoistyczni i bezmyślni.Nie znoszę quadowców na takich terenach.Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Co tu dużo pisać - fajnie masz:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak żyję (żyję długo) nie słyszałam o rezerwacie w mieście!
  Zaskoczyłaś mnie totalnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Rezerwat" jeszcze długo będzie musiał popracować na opinię i prestiż rezerwatu. Dla większości mieszkańców miasta i tak jest to po prostu zdziczały poligon. Nazwa własna tego miejsca też nie budzi mego entuzjazmu. Murawy, to kojarzą się bardziej z trawiastą powierzchnią stadionu niż z rezerwatem.
  Owszem roślinność i spokój zaskakują, ale pomysł wydaje się chyba nie do końca dopracowany w szczegółach (ta nazwa...) ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...dokładnie są to murawy kserotermiczne, więc nazwa OK.

   Usuń
 11. Sowietów mieliście w Gorzowie?

  OdpowiedzUsuń
 12. No proszę...nawet nie wiedziałam, a mam zupełnie niedaleko... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...nawet dość blisko, teraz po oddaniu do użytku S-3 to rzut beretem:)

   Usuń
  2. Moje Duże Miasto jest moim byłym miejscem zamieszkania...teraz mieszkam na wsi, bliżej Twojego miasta :)

   Usuń
 13. Rezerwacik jest super. Kiedym tam był ostatnio - za Twą namową - dostrzegłem sarnę z sarniętkami :D Niestetyż na pseudo - motocrossowców i niewyżytych pseudo - quadowców rady ni ma. Mają wytrzęsione mózgi.

  Pozdrówka Meg!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..."sarny z sarniętkami";) nie widziałam, ale bażanta to i owszem:)

   Usuń
 14. Ciekawe miejsce tym bardziej że w mieście!

  OdpowiedzUsuń
 15. Aż 79 hektarów!!!
  uhuhu !!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Należy dbać o takie perełki przyrodnicze i chuchać na nie. Niszczycieli karać najsurowiej!

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię taką dzikość...

  OdpowiedzUsuń
 18. To mało znane miejsce mieszkańcom jako rezerwat, głównie znane jako poligon. Przy okazji quadów zaczęto więcej na jego temat pisać. Muszę przejechać cały Gorzów by tam dotrzeć. Jesienią znalazłam tam jadalne grzyby;P

  OdpowiedzUsuń
 19. Super, ze promujesz nasze miastko :))
  Uściski i buziol:*

  OdpowiedzUsuń
 20. To ci dopiero ciekawostka! Natura w zasięgu ręki.

  OdpowiedzUsuń
 21. Raj dla miastowych fotografików:P

  OdpowiedzUsuń
 22. super fotki i miejsce bym lubiła

  ─═ڿڰۣڿ☻ڿڰۣڿ═─.
  Radością Zaczynaj
  Nowy dzień
  Z nowymi nadziejami
  A na pewno będzie Ci lżej
  Uporać się z problemami ...
  ─═ڿڰۣڿ☻ڿڰۣڿ═─

  POZDRAWIAM CIEPLUTKO
  .
  ─═ڿڰۣڿ☻ڿڰۣڿ═─

  OdpowiedzUsuń
 23. Często przejeżdżam tam a nie myślałam że mamy w Gorzowie ;Rezerwat Przyrody : . Widziałam tą tablicę bo stoi przy ulicy , a nie pomyślałam żeby się zatrzymać i poczytać co na niej pisze . Gosiu dzięki Tobie wiem dużo , zawsze coś ciekawego znajdziesz i podzielisz się ze wszystkimi , pozdrawiam cieplutko .

  OdpowiedzUsuń
 24. Hi, Meg! I came here via “View Japan”. Thanks for the comments on the two posts “falling snow” and “autumn pond”, which are my contribution posts to “View Japan”. I don’t understand your language on this post but I like your photos, so lovely and fresh. Have a nice week.

  Yoko from Japan

  OdpowiedzUsuń
 25. Gosiu tu gdzie teraz jestem w Niemczech jest również tako Park Narodowy bardzo duży . Spacerują spotkałam dużo spacerujących z pieska i rowerzystów . Wejście jest przepiękne dwa lwy na kolumnach siedzące , porobiłam trochę zdjęć ,jak wrócę Ci pokażę .

  OdpowiedzUsuń
 26. Wybrałem sie do tego rezerwatu podczas jednego z nielicznych powrotów do rodzinnego miasta parę lat temu. Przypomniałem sobie przy okazji, jak wybierałem się na te tereny, aby w zaciszu przyrody uczyć się do matury w ciepłe dni wiosenne 1992 roku.

  OdpowiedzUsuń