Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

sobota, 19 maja 2012

Brunatna perełka


Sieniawa to maleńka wioska położona w województwie lubuskim, w gminie Łagów. Na zachód od wsi, działa najmniejsza i najstarsza w Polsce kopalnia węgla brunatnego.

Założona w roku 1873 kopalnia nosiła nazwę Emiliensgluck i była prywatną własnością junkierskiej rodziny von Bockelberg.  W 1918 przeszła we władanie spółki Anhaltische Kohlenwerke AG z siedzibą w Halle. Prężnie działała niemalże do końca II wojny światowej.

Zniszczona i zdewastowana kopalnia na skutek działań wojennych w 1945 roku, została ponownie uruchomiona  w 1950 już jako Państwowa Kopalnia Węgla Brunatnego "Sieniawa" i była to jedyna podziemna kopalnia węgla kamiennego w Polsce. W 1997 roku rozpoczęto likwidację kopalni. W październiku 2002 roku, działalność wydobywczą rozpoczęła tu komercyjna, rodzinna firma. Kopalnia Węgla Brunatnego "SIENIAWA" spółka z o.o. zmieniła jednak system wydobycia z podziemnego na odkrywkowy. 
Eksploatacja odbywa się koparką tzw. jednonaczyniową wprost na wywrotki, które następnie wywożą go do sortowni.Liczne opracowania zaznaczają, że węgiel z Sieniawy to węgiel o bardzo korzystnych parametrach.

Badania wykazały, że posiada także walory pozaenergentyczne. Jest najtańszym w Europie surowcem do produkcji sorbentów, czyli węgli aktywnych służących do oczyszczania wód przemysłowych. Może być także stosowany, ze względu na naturalne właściwości pochłaniania metali ciężkich, do odkażania zanieczyszczonych stref przemysłowych, a także w rolnictwie jako podstawowy komponent do nawozów ekologicznych, a także składnik pasz dla drobiu i trzody chlewnej.


Kopalnia "Sieniawa" wpisała się na stałe w życie lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców jest lub było związanych z kopalnią. O jej  historii przypomina zachowana infrastruktura...
...i muzealny już sprzęt używany pod ziemią, który zachował się niemal cudem. Podczas prac likwidacyjnych nikt nie przejmował się sprzętem pozostawionym pod ziemią. Nikt, prócz górników dołowych, którzy ocalili go i wywieźli na powierzchnię. Zabytek, w 2010 roku odnowiony staraniem dyrekcji kopalni, pomalowany na biało stoi przed budynkiem administracyjnym kopalni.Pod względem geologicznym, kopalnia jest perełką województwa lubuskiego. W 2009 roku została umieszczona w katalogu Ministerstwa Środowiska wśród 100 najciekawszych obiektów geoturystycznych w Polsce. Dowodem jest jedno z wyrobisk, które dziś, po rekultywacji stało się pięknym jeziorem o wdzięcznej nazwie Ciche...

Nazwę w wyniku konkursu ogłoszonego w 2009 roku przez dyrekcję kopalni wymyślił Pan Edmund Błajet.20 komentarzy:

 1. Anonimowy19 maja, 2012

  Dasz wiarę, że byłam w Sieniawie? Z mężusiem tropicielem ciekawych miejsc oczywiście:))Cieplutko pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście nie licząc jednego Woodstock ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy19 maja, 2012

  Fajne miejsce! W życiu nie byłam w kopalni. Żadnej! Super post.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy19 maja, 2012

  I znowu jestem mądrzejsza...

  OdpowiedzUsuń
 5. Mieszkalam tyle lat w lubuskim a o sieniwaskiej kopalni nie slyszalam. Swietnie ze ta bardzo stara perelka dalej dziala.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy19 maja, 2012

  Małgosiu, Dzięki Tobie odbyłam następną ciekawą wycieczkę w nieznane mi miejsce.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakze sie ciesze Meg, ze trafilam na twoj blog, ile ciekawych informacji mozna uzyskac dzieki twoim postom!
  Wspaniale !
  Moc serdecznych pozdrowien!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...i ja się cieszę, że tu trafiłaś :)

   Usuń
 8. Świetne reportażowe foty i post bez zarzutu przynajmniej z mojej strony:P

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy20 maja, 2012

  Nie słyszałam. Piszesz = Sieniawa w gminie Łagów? W pobliżu Łagowa znanego z festiwalu filmowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w pobliżu tego właśnie Łagowa, odbywa się tu co rok Lubuskie Lato Filmowe...poza tym to jedna z pereł woj. lubuskiego jest:)

   Usuń
 10. Anonimowy20 maja, 2012

  Zarybili jeziorko po rekultywacji?

  OdpowiedzUsuń
 11. No i ponownie dzięki Tobie moja wiedza się trochę powiększyła:)Bardzo dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy21 maja, 2012

  Witaj Meg. Kilka kilometrow od Sieniawy jest mala osada Buczyna. Znasz? Bylas? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy22 maja, 2012

   Zdjecia masz? Ja poprosze jak masz.Pozdrawiam

   Usuń
  2. ...nie z tego roku, ale mam :) Może kiedyś zamieszczę, bo ciekawe domy tam są :)

   Usuń
  3. Anonimowy25 maja, 2012

   Zamiesc. Prosze. Pozdrawiam

   Usuń
 13. Niezwykłe miejsce

  OdpowiedzUsuń