Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

środa, 16 maja 2012

Cmentarz i pomnik zostaną we wspomnieniach i ...na fotografiach


Dziś zabiorę Was w przeszłość, ale nie bardzo daleką. Wielu z Was zapewne przekraczało granicę Polski w Kostrzynie nad Odrą, wielu wówczas na pewno widziało górujący nad przejściem granicznym obelisk zwieńczony sowiecką gwiazdą. Na pomniku widniał napis w języku rosyjskim :  "Chwała bohaterom poległym w walce z faszystowskim nieprzyjacielem za wolność i niepodległość ZSRR i Demokratycznej Polski"
Oraz umieszczoną na murach szesnastowiecznej twierdzy pruskiej, na Bastionie "Król" armatę wycelowaną w Berlin...
Po zakończeniu II wojny światowej, na bastionie założono cmentarz żołnierzy radzieckich. Było tam ponad 200 grobów umieszczonych w mini parku,  pomnik poświęcony żołnierzom radzieckim usytuowany na skraju wysuniętego nad rzeką Odrą bastionu . Na jednej ze ścian umieszczono tablice z nawiskami poległych żołnierzy sowieckich i kolejną urnę. 


Po wielkiej powodzi, która miała miejsce w 1997 roku, zauważono, że mury Bastionu "Król" zaczęły pękać. Ich stan pogarszał się z roku na rok. W 2008 roku zapadła decyzja o likwidacji cmentarza wraz z obeliskiem. Wszystkie plany zostały szczegółowo uzgodnione pomiędzy rządem Polski a Federacją Rosyjską.

Najpierw rozebrano pomnik. Pierwotnie plany zakładały, że zdemontowany pomnik stanie gdzieś na terenie starego fortu Twierdzy Kostrzyn jednak w trakcie demontażu okazało się, że jego konstrukcja jest tak popękana, że nie da się go uratować. Widoczna na zdjęciu pierwszym urna została przeniesiona do wnętrza odnowionego Bastionu "Filip". Tam też trafiła armata oraz inne pozostałości po obelisku. Dziś z mostu łączącego Kostrzyn z Kietz widać tylko bardzo zniszczone mury bastionu "Król" i herb ...


W 2009 roku, po wielu miesiącach przygotowań zaczęto ekshumację szczątków żołnierzy sowieckich poległych w Kostrzynie. Miały zostać przeniesione na cmentarz komunalny.Niestety groby...były puste. Nie było w nich ciał...

Okazało się, że cmentarz był wielkim pomnikiem, miejscem gdzie przez lata składało się wieńce i paliło znicze, a także czciło się kolejne rocznice zdobycia Kostrzyna...tylko pomnikiem, którego dziś nie ma...

64 komentarze:

 1. u nas jest pod miastem cmentarz Kutuzowa, tylko tam chyba nikt nawet lampek nie zapala...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam ten cmentarz! Nawet mam gdzieś zdjęcie przy pomniku i przy armacie. Nie wiedziałam, że groby były puste.Na grobach przecież były nazwiska...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proforma.

   Usuń
  2. A ja z szacunkiem i zadumą chodziłam po cmentarzu, czytałam ile mieli lat i myślałam o tych młodych żołnierzach. Wielu nie miało 20 lat w chwili śmierci albo trochę ponad 20. Było mi żal, a teraz jestem wściekła.Zrobili w bambuko!!!

   Usuń
 3. Nie kojarzę miejsca. Co do grobów to ciekawe, że okazały się puste. Z całym szacunkiem ale nie wystarczyło postawić pomnik ku czci poległych zamiast tworząc cmentarz bez...

  OdpowiedzUsuń
 4. I 300 tysiączków przeznaczonych na ekshumację poszło w błoto...

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy16 maja, 2012

  Słyszałam o armacie w Kostrzynie która stała tak aby celować prosto w Berlin o cmentarzu coś chyba również obiło mi sie o uszy ale na pewno nie słyszałam o likwidacji cmentarza i putych grobach. Ciekawy post Meg!

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś kosztem czegoś! Świetne(już)archiwalia Meg!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiedziałam o tym. Ciekawe ile jeszcze takich cmentarzy jest w PL?

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie! Bardzo mnie to interesuje. Może się okazać, że ciał zabitych "krasnoarmijców" nie ma w żadnym grobie. To po co składać kwiaty?
  Świetny post:)
  Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
 9. A to ci historia, chciałoby sie powiedziec;)
  Nasuwa sie pytanie, czy było to swiadome działanie władz radzieckich, czy kiedyś, po cichu, zabrano ciała żołnierzy, choć watpie, żeby mozna było zorganizowac 'po cichu' takie przedsięwzięcie.

  Frapujące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...świadome działanie władz radzieckich, ponoć nie jedyne w Polsce...

   Usuń
 10. Jak czuja się teraz ci ludzie którzy palili tam znicze i zanosili kwiaty? Kurcze a może się modlili za Borysa, Wanie czy Aloszę? Jak wystrychnięci na dudka. Osobiście to super, że przy okazji likwidacji prawda wyszła na jaw!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwiat, znicz czy modliwtwa również ma wymiar czysto symboliczny. W wielu grobach wojennych nie tylko czerwonoarmistów pod tabliczką z nawiskiem nie koniecznie spoczywa ten komu tablica jest poświecona.

   Usuń
 11. Ja oczywiście znam te byłe przejście graniczne i pamiętam stojącą wysoko armatę. Świetny post Meg!

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie rozumiem co się stało w takim razie z ciałami poległych którzy zginęli w walkach za Kostrzyń? Nie rozumiem dlaczego umieszczono tablice z nazwiskami(widać je na powiększonym zdjęciu 1) niby pochowanych na niby grobach!

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy16 maja, 2012

  Skoro groby były puste to można się obecnie tylko pośmiać z Rosjan a Polakom współczuć, że dali się zrobić w konia! Świetny post Meg. Dający do myślenia. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Byłam tam! Cmentarzyk nie był wielki ale pięknie zagospodarowany. Wokoło rosły drzewa i krzewy. Wchodziło się na niego pod górkę. Stały ławeczki a do pomnika - bardzo wysokiego - prowadziły schody. Niżej były groby z gwiazdami rosyjskimi. Mam kilka pamiątkowych zdjęć z cmentarza. Mi jest szkoda, że spotkał go taki los. Uściski:*

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawe...Po raz pierwszy spotykam się z czymś takim jak puste groby na cmentarzu...Nie miałam pojęcia, że można założyć cmentarz o wymiarze tylko symbolicznym...Świetny i ciekawy post Meg!

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa historia, tak czy inaczej trzeba pamiętać o przeszłości aby dać sobie szansę na lepszą przyszłość. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłam raz na Woodstocku w Kostrzyniu i widziałam pomnik i armatę. Były widoczne z daleka i były symbolem tego miasta. O tym, że na cmentarzu odkryto puste groby dowiedziałam się dziś od Ciebie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy16 maja, 2012

  A ja tam cwiety kładł :D

  Pozdrówka Meg!

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy16 maja, 2012

  Chichot historii!

  OdpowiedzUsuń
 20. Interesujące...Ciekawa jestem jak zareagowały władze Rosji dowiadując się, że w grobach nie ma nikogo? A może wiedzieli?
  Świetny post!
  Ps.W mojej niedalekiej okolicy były prowadzone przenosiny niewielkiego cmentarza rosyjskiego na większy. W grobach były trumny z otwartymi wiekami i kośćmi. Mąż widział. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy16 maja, 2012

  I znowu napisałaś coś o czym nie miałam zielonego pojęcia. Pozdrawiam Cię moja nauczycielko:))

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie do wiary ze takie historie mają miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy16 maja, 2012

  Mimo to szkoda go...

  OdpowiedzUsuń
 24. Zaskoczyłaś mnie tymi pustymi grobami Meg.Pierwszy raz spotkałam się z taką sytuacją.Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
 25. Zaskoczyłaś mnie tymi pustymi grobami Meg. Pierwszy raz spotkałam się z taką sytuacją. Dziwne.Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
 26. Ciekawa historia.Te puste groby, jakoś mnie nie zdziwiły...
  dalszego ciągu nie dopowiem..
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo piękny tytuł posta. Ciekawa historia, pamiętajmy o przeszłości. Pozdrawiam Meg :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Zapewne świadome działanie i na pewno nie jedyne.Również nie jestem zaskoczona.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...ani ja, tym bardziej, że grubo ponad 20 lat temu mój śp. Tato wspominał o pustych grobach na tym "cmentarzu wojennym"...skąd wiedział? Nie wiem, ale wiedział!

   Usuń
  2. Moim zdaniem Rosjanie doskonale wiedzieli. Mieli tą wiedzę dlatego m.in. próbowali za wszelką cenę nie dopuścić do prac ekshumacyjnych.

   Usuń
 29. Brodziaty17 maja, 2012

  Na pewno część poległych w boju o Kostrzyn leży w Gorzowie.

  OdpowiedzUsuń
 30. Anonimowy17 maja, 2012

  Małgosiu, zaskoczyłaś mnie informacją o pustych mogiłach ale cóż Rosjanie słynęli i słyną z przerostu formy nad treścią. Opisałaś bardzo ciekawy wątek historii. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 31. Sowieci zawsze byli i beda mistrzami w mystyfikacji...
  To jeszcze jeden przyklad na komunistyczna propagande i manipulacje ludzkimi uczuciami...
  Super post i bardzo ciekawe informacje.
  Moc serdecznosci!

  OdpowiedzUsuń
 32. A niech ich kule biją...;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Wojna i wyzwolenie Europy od faszyzmu przez wojska radzieckie, były kluczowym punktem martyrologicznej propagandy ZSRR.
  W zimie 1945 roku trwały zacięte walki o Kostrzyn. Zginęło wielu ludzi po obu stronach. W tych warunkach poległych chowano szybko i blisko miejsc w których walczono. Zatem cmentarz z pewnością nie był fikcyjny. Puste groby świadczą o tym, że ekshumacja musiała się odbyć, i to niedługo po zakończeniu wojny, a nagrobki zostawiono propagandowo, jako miejsce pamięci i przestrogi dla przyszłych pokoleń.
  Potęgę wojska spod egidy czerwonej gwiazdy przez dziesięciolecia symbolizowały dwie, a później jedna armata, której lufę skierowano na Niemcy - też ku przestrodze. Stąd, biorąc pod uwagę aktualną sytuację polityczną, zdecydowano się działo usunąć, by teraz źle nie kojarzyło się naszym sąsiadom z zachodu.
  Wspomniany obelisk z gwiazdą na szczycie stracił rację bytu po usunięciu cmentarza wojennego. Do tego niebezpiecznie obciążał nadszarpnięty zębem czasu mur kurtynowy Bastionu Król. Ale pamięć historyczna chyba na przekór ludziom chce pozostawić jakiś trwały ślad tamtych czasów. Bo herb ZSRR opiera się wszelkim współczesnym technikom rozbiórkowym. Jakby chciał krzyczeć: - Jeżeli odejdę, to z całym bastionem! A ponieważ nikt nie zamierza bastionu unicestwiać, a wręcz przeciwnie, toteż herb dumnie trwa na posterunku... To jest dopiero chichot historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brodziaty18 maja, 2012

   I niech ten "chochot historii" (herb) zostanie tam gdzie jest. A czy to się komus podoba czy nie bez wielkiego wkadu Narodów Związku Radzieckiego rozgrominia faszyzmu by nie było. Co do ofiar żołnierzy radzieckich być może pochowani są także w Dębnie w zbiorowej mogile kilkutysięcy żołnierzy.

   Usuń
  2. ...oczywiście winien pozostać...ku pamięci!Tak jak i bastiony...też ku pamięci!

   Usuń
 34. Sprostowanie do komenta Migotka. Cmentarze wojenne czerwonoarmistów utworzone zaraz po wojnie znajdowały się m.in. w: Szumiłowie, Drzewicach, Lesie oraz Parku Miejskim i oczywiście na terenie Starego Miasta Kostrzyna. Większość z nich zniknęła z terenu miasta na początku lat '50, kiedy Rosjanie robili porządki z pochówkami Armii Czerwonej. W roku 1951 np. cmentarz w Szumiłowie został przeniesiony do Chojny a potem pozostałe mniejsze i większe cmentarze ekshumowano na inne Cmentarze Wojenne AC. Prawdopodobnie wtedy przeniesiono ciała z opisywanego powyżej cmentarza. A może było to od zawsze miejsce symboliczne? Ponad 60 lat po wojnie nadal nie ma odpowiedzi dlatego nie można z całą pewnością jaką posiada Migotek stwierdzić, że cmentarz tam BYŁ!
  Sprawa pamięci - pełna zgoda z komentem Brodziatego. Pamięć należy się i to bezdyskusyjna. Nie uważam herbu z chichot historii. Migotek przesadził w swoim wywodzie nazywając go jak wyżej!Żołnierze radzieccy zdobyli Kostrzyn i tego faktu nic nie zmieni. Należy się im szacunek i pamięć a nie fałszowanie historii!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artur!
   Cmentarz pomnik powstał w maju 1945 roku.

   Usuń
  2. Idąc Twoim tokiem myślenia ekshumacja z nadszańca odbyła się przed założeniem cmentarza. To możliwe.Pozdr.

   Usuń
  3. Cmentarz otwarto w listopadzie 1945 roku, z wielką rzecz jasna pompą...

   Usuń
  4. Brodziaty18 maja, 2012

   Macie rację. Pora zakopać topory ksenofobii. I tak jest! Dość fałszowania historii! Przez 50 lat fałszowano historię Katynia teraz my nie próbujmy fałszować historii Kostrzyna.
   Należy pamietać o tych którzy zginęli "wyzwalając" Kostrzyn jak i o Janie Kostrzyńskim, który powienien wrócić na swoje miejsce!

   Usuń
  5. Widzę, że wokół mojego komentarza wyrosła woalka rzekomej ksenofobii, ale widocznie niektórzy widzą to co chcą widzieć. Moja wypowiedź nie jest - jak to to powiedział jeden z komentujących - antykomentarzem. A zatem po kolei: Wojna i wyzwolenie Europy od faszyzmu przez wojska radzieckie, były kluczowym punktem martyrologicznej propagandy ZSRR. To nie złośliwość, ale stwierdzenie oczywistego faktu - bez podtekstów. Dlatego cmentarz, a później jego pozostałość, był niejako efektem propagandy. Nie powiedziałem - złym, czy dobrym - po prostu był. Sam cmentarz wojenny musiał istnieć na terenie twierdzy, gdyż gdzieś musiano chować zabitych w ferworze walki. Zresztą groby były imienne. Napisałem też, że cmentarz ten (a raczej ciała zmarłych) w niedługim czasie po zakończeniu wojny został przeniesiony. Bogate uzupełnienie w tej kwestii, opublikowane przez kolejną z komentujących osób jest niejako tego potwierdzeniem. Co do herbu ZSRR... Nigdy nie negowałem zatarcia pamięci żołnierzy poległych w walkach o Kostrzyn. Ale skoro nie ma już cmentarza, nie ma armaty i obelisku, toteż i rola herbu zmieniła znaczenie. Moim zdaniem powinien zostać przeniesiony na cmentarz wojskowy. Dlaczego? Bo filozofia jest taka, by przywrócić twierdzy oryginalny wygląd. Zamiast tego, na Bastionie Król powinna znaleźć się stosowna tablica pamiątkowa. Szkoda, że metaforyczne przedstawienie bardzo solidnego umocowania godła do muru kurtynowego wywołało takie reakcje.

   Usuń
  6. Lista poległych była symboliczna. W sprawie komentarza wyjaśniającego Twój poprzedni komentarz również ja odczytałem jako kpiący i ksenofobiczny.Pozdrawiam

   Usuń
  7. Migotku...Pamiątki po "cmentarzu" na bastionie "Król" znajdują się w bastionie "Filip", który pełni przecież funkcję muzeum...nie widzę potrzeby, przynajmniej ja, aby herb trafił- zakładając hipotetycznie, że zostanie zdjęty - gdzie indziej...to byłoby bez sensu...

   Usuń
  8. Panowie, na koniec coś nt. grobów rosyjskich żołnierzy, temat poznałam nijako od podszewki, kiedyś opiszę jak ekshumacje, ewidencja i ponowne pochówki wyglądały...

   Usuń
  9. Muzeum w Filipie, to najlepsza lokalizacja dla herbu ZSRR - zgadzam się. Myślę, że gruntowna renowacja sypiącego się muru kurtynowego wymusi zdjęcie herbu. Sęk w tym, żeby zrobić to bez pogłębiania zniszczeń zabytkowej budowli i samego herbu. I tu tkwi problem technologiczny.

   Usuń
  10. A Ty znowu zawracasz Odrę kijem;P

   Usuń
 35. Przyzwyczaiłem się do anykomentarzy p. M. :P Polegli rosyjscy sałdaci zasługują na pamięć.Ich polityka nie interesowała. Zostali wkręceni w jej tryby nieświadomie. Herb dla mnie i dla wielu zdrowo myślących nie jest chichotem historii jest świadectwem historii!

  OdpowiedzUsuń
 36. "Wojna i wyzwolenie Europy od faszyzmu przez wojska radzieckie były kluczowym punktem martylologicznej propagandy ZSRR"

  HEY a co w tym dziwnego? Armia Czerwona przewodziła i bez niej WP i alianci nie daliby rady rozgromić faszyzmu!

  OdpowiedzUsuń
 37. Gwoli ścisłości. Użyłem skrótu myślowego "p.M", który mogłoby zostać odczytany mylnie. Nie zwracam się do pani Meg;P Nie! Zwracam się do pana Migotek.

  OdpowiedzUsuń
 38. Я напишу комм.Мы рoссияне,by поляки по разному оцениваем роль (польского и русского, советских народов) для Победы 1945 года над немецким национал-социализмом, и тем более иначе оцениваем последствия этой Победы для послевоенной жизней наших народов,

  но соединяет нас общие уважение к тем, которые погибли в имя этой Победы, не смотря каких национальностей и каких армии они были. (Хотя есть и исключения даже на этом форуме)...
  правильно?
  Kладбища хотя с пустыми могилами огорчение...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam rosyjskiego skorzystałem z translatorkai rzuciłem na angielski. Zgadzam się a nawet więcej. Mądry koment! Pozdrowienia dla wszystkich mądrych Rosjan!

   Usuń
  2. Brodziaty18 maja, 2012

   Friedrich Schiller już pisał "Wszyscy ludźmi będą braćmi". Czas wprowadzić to w życie.

   Usuń
  3. ...правильно,Элена,правильно...

   Usuń