Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

czwartek, 14 czerwca 2012

Rezerwat "Dębina"

Od setek lat człowiek w znaczący sposób wpływa na roślinność dostosowując przestrzeń do swoich potrzeb. Występujące niegdyś na terenach obecnej Ziemi Lubuskiej lasy zostały w większości wycięte i zamienione na pola uprawne. Mimo tego, nasze lubuskie lasy stanowią dominujący element krajobrazu, klasyfikowane są na pierwszym miejscu w Polsce i pod względem ich ilości wyprzedzają tzw. "zielone płuca"  północno - wschodniej części Polski. Priorytetem jest więc ich ochrona. Według obowiązującej obecnie Ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku, prawnymi środkami ochrony są miedzy innymi ; parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe czy obszary chronionego krajobrazu. I takich form ochrony przyrody na terenie lubuskiego nie brakuje. Dziś zaproszę Was na wycieczkę do Barliniecko - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Park obejmuje obszar ponad 55 tysięcy hektarów,położonych na pograniczu dwóch województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, przed reformą administracyjną należał do województwa gorzowskiego. Utworzony został 1991 roku w celu ochrony zalesionej sandrowej równiny leżącej między Barlinkiem, a Gorzowem Wielkopolskim. Pokryty jest głównie borami sosnowymi i mieszanymi z udziałem buka i dębu.W 1995 roku wyodrębniono z niego Rezerwat "Dębina".Jego powierzchnia wynosi ponad 12 hektarów. Położony jest w gminie Kłodawa, niedaleko od Gorzowa.Utworzony został w celu trwałego zabezpieczenia fragmentu starego lasu liściastego. Celem ochrony jest zachowanie grądu środkowoeuropejskiego z bardzo bogatym runem leśnym oraz rzadkimi gatunkami kwiatów. W prawie 160 letnim drzewostanie dominują dęby.Cechą charakterystyczną jest występowanie takich roślin jak śnieżyczka przebiśnieg, kruszyna pospolita, czosnek niedźwiedzi, grążel żółty, paprotka zwyczajna czy też innych występujących na terenach bagienno - torfowych.Rezerwat objęty jest wieloletnim planem ochrony na stałe zapisanym w planie ochrony przyrody Nadleśnictwa Kłodawa.

32 komentarze:

 1. W moich stronach lasów jest niewiele a co za tym idzie w parze i nie ma Rezerwatów i Parków Krajobrazowych :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie miejsca, gdzie w koło sama zieleń i można odetchnąć pełną piersią.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham a nawet uwielbiam włóczyć się po rezerwatach. Odpoczywam jak nigdzie. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze, że są tworzone takie rezerwaty. Trzeba dbać o naszą piękną przyrodę. Lubię spacerować po takich miejscach. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam przyrodę - dzięki za cudny przyrodniczy post.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z taką dziką przyrodą zaprzyjaźniłam się rok temu. Przyjaciele wyciągnęli do rezerwatu przyrody. Było cudnie, cicho, spokojnie i widziałam z daleka sarny:) W tym roku też się tam wybiorę! :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubuskie lasy - i dlatego cała Polska przyjeżdża do nas na grzyby.

  OdpowiedzUsuń
 8. Co nieco dowiedziałam się o lasach Ziemi Lubuskiej z Twego posta. Kompletnie nie miałam o tym zagadnieniu pojęcia. A w temacie - Jeśli spacer w las to tylko samotnie *ew. z mężem* podobnie w rezerwaty. Pozdrawiam cieplusio:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Poszerzyłam wiedzę o tych lasach, dzięki twojemu postowi Meg.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam las :-) Na szczęście, w Polsce tereny leśne stanowią sporą część terytorium i nie tylko się je wycina, ale równiez sadzi nowe. Tak powinno być!
  W rezerwacie co prawda nie byłam, ale Barlinek pamietam dość dobrze :-)))
  Uściski :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Barlinek jest...cudny. Kiedyś opiszę go...

   Usuń
 11. W tego typu zakątkach można zobaczyć co tak naprawdę w trawie piszczy ::))

  OdpowiedzUsuń
 12. Swego nie doceniamy...
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. W "Dębinie" nie byłam ale Puszczę Gorzowską znam świetnie. Jeżdżę na grzybki i jagody -:) Meg super, że tak pięknie promujesz nasz region!

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapomniałam [już] jak wygląda las...

  OdpowiedzUsuń
 15. I tak powinno być. W obecnych czasach życie tętni w miejskiej dżungli, lecz gdzie jej do prawdziwego lasu? Tam się człowiek wycisza i uspokaja, jednak w pierwszej chwili czuje się bardzo zakłopotany ciszą. Brakuje codziennie nam towarzyszących, miejskich dźwięków.Pamiętam swoje wrażenia z pobytu w rejonach Puszczy Białowieskiej. Cisza zwalała z nóg:)
  Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
 16. Cudowne są takie miejsca...

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam takie miejsca...
  Na szczęście w naszym kraju przybywa przeróżnych rezerwatów przyrody.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Takie lasy żyją swoim rytmem i to w nich mnie zachwyca:))

  OdpowiedzUsuń
 19. Spacery po rezerwacie to jest to! Lubię taki czas przemyśleń i doładowania energii. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Najbardziej na świecie brakuje mi ciszy ... Wybrałabym się tam...Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 21. Piekna ta dzisiejsza wycieczka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Przepiękny las, a ostatnie zdjęcie wielkiej urody. W latach 80 - tych objechałem lubuskie dookoła rowerem. Pamiętam ogromne połacie lasów. Dbajmy o nie, to prawdziwy skarb narodowy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Meg, macie bogate w przyrodę tereny tylko pozazdrościć-:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Las o każdej porze roku wygląda pięknie! Każdy wyjazd do lasu dla mnie to wielkie szczęście i wielkie święto. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. To sa mi, jak wiesz, tereny niemal nieznane, więc tym chętniej oglądam.
  Przyznam, że las lubie najbardziej w wydaniu górskim;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Piękny las cudny

  Kiedy o mnie znów pomyślisz,
  to też proszę wspomnij sobie,
  że dziękuję Ci za wszystko
  i życzliwa jestem Tobie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Piękny rezerwat, co do spacerów w cichym i spokojnym lesie - ubóstwiam :))

  OdpowiedzUsuń