Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

piątek, 2 listopada 2012

A willi żal...Willa Carla Ludwiga Jaehne, landsberskiego przedsiębiorcy, właściciela fabryki maszyn parowych została wybudowana w drugiej połowie wieku XIX.  Od 1947 roku była siedzibą delegatury Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, potem mieścił się tu tzw. milicyjny dołek. Od "wyprowadzki" z niej komisariatu policji w 2007 roku, ta piękna niegdyś  rezydencja niszczeje.
Plany zagospodarowania willi i mieszczącego się obok niej byłego policyjnego parkingu były ambitne. Już 2006 roku prezydent miasta zadeklarował: „ (…) obiekt można byłoby wykorzystać na siedzibę organizacji społecznych lub biznesowych, a nawet stylowy pub”.
W 2007 roku , po przekazaniu willi miastu, wydawało się, że nic prócz pieniędzy nie stoi na przeszkodzie, aby powstało tu centrum biznesu. Koszt przebudowy willi wyceniono na 4 mln zł, liczono na dotację z Unii Europejskiej w wysokości 85 proc., resztę miałoby pokryć miasto i izba. Prace według tej koncepcji miałyby się zacząć w 2009 roku.
W 2008 roku zapadła decyzja o przeniesieniu Miejskiego Ośrodka Sztuki do willi. W kwietniu 2008 roku prezydent zapowiedział, że pomysł mieszkańcom Gorzowa się podoba, a stylowy pałacyk „lada dzień będzie remontowany”. Wydawało się wtedy, że wszyscy popierają ideę, aby MOS miał swoją siedzibę w sąsiedztwie biblioteki.
Tym razem koszt adaptacji wilii na potrzeby Miejskiego Ośrodka Sztuki oszacowano wstępnie na 11 mln zł, część miała dać Unia Europejska.
Ten projekt Pawła Sierakowskiego, architekta z Pracowni Architektonicznej DOM, wzbudził wiele kontrowersji. Według niego nowa siedziba ośrodka ma składać się z trzech budynków połączonych ze sobą szklanym dachem, a elewacja ma być wykończona cegłą klinkierową. Nowy budynek ma zająć przestrzeń między biblioteką im. Herberta, a kamienicami przy ulicy Kosynierów Gdyńskich. Tu mieściłaby się sala multimedialna, sala kinowa, a w odrestaurowanej willi miałaby powstać kawiarenka, a na jej poddaszu mieszkania i pracownie dla artystów rezydentów, którzy być może zechcieliby przyjechać do miasta i na jego rzecz artystycznie popracować.
Tym razem koszt remontu pałacyku i wdrożenie koncepcji architekta Pawła Sierakowskiego został oszacowany na blisko 25 mln zł.
W marcu 2009 roku ówczesna rzeczniczka miasta zapewniła, że prace zaczną się w 2010 roku, a otwarcie nowej siedziby nastąpi w 2011 roku…
Jednak pod koniec lutego 2010 roku konserwator zabytków nie zgodził się na zabudowanie willi szklaną konstrukcją. Błażej Skaziński (kierownik gorzowskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków) stwierdził, że „nie można budynku przykryć szklaną konstrukcją, bo będzie niewidoczny (…). Zastosowanie tego rozwiązania spowoduje zmianę warunków klimatycznych. Mówiąc wprost, willa może się rozeschnąć. Szklana ściana spowoduje, że willi nie będzie widać, bo w szkle odbijać się będzie park z jednej, a budynek biblioteki z drugiej strony’’...
W październiku 2012 roku narodził się pomysł, aby w podupadającej willi utworzyć muzeum gorzowskiej opozycji. "Miejsce wydaje się  jak najbardziej właściwe i poprawne historycznie. To tu trafiali na tzw. "dołek" gorzowscy opozycjoniści;  Stefania Hejmanowska, Jerzy Klincewicz czy Marek Rusakiewicz. Tu więc można byłoby utworzyć stałą ekspozycję pamiątek z tamtych czasów jak również część budynku zaanektować na interaktywne lekcje historii..."Tak uważał pomysłodawca, dr Zbigniew Syska, nauczyciel, autor pracy o młodzieżowej opozycji w Gorzowie, wtórowali mu znani gorzowscy opozycjoniści ...Oczywiście nic z kolejnej propozycji nie wyszło.
W 2013 roku powrócił projekt przekazania wilii Miejskiemu Ośrodkowi Sztuki. Tym razem koszt adaptacji według nowego projektu Pawła Sierakowskiego, tego samego architekta, który wcześniej proponował "zamknięcie bryły w szkło" wynosi około 20 milionów. Póki co minęło ponad pół roku i willa jak stała tak stoi...

Stan obecny willi ...ZDJĘCIA WNĘTRZ, KLIK

34 komentarze:

 1. Nie znam się na gorzowskich realiach ale myślę, że willi żal. Jak każdego zabytku na który nie ma konkretnego pomysłu - ot co!!!
  Pozdrawiam!


  OdpowiedzUsuń
 2. A mi się projekt w szkle podoba. I zawsze podobał. Jest oryginalny - szkoda, że niezrealizowany. Nie mam wyrobionego zdania na temat utworzenia w wilii muzeum opozycji. Z jednej strony - ok. Willa zostanie uratowana. Z drugiej - nie ok. Muzeów w Gorzowie starczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zabytek "zatopiony" w szkle??? Pierwsze widzę cos tak nietypowego i dziwnego ! Pozdrawiam-:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł goni pomysł a każdy z nich droższy od poprzednika;P Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłem za koncepcją wtopienia willi w szkło. Supernowoczesna i łącznie z biblioteką stworzyłaby całość. Argumenty że "willa się rozeschnie" były bezsensowne. Gdzie nowoczesna technika w służbie ludziom?D Według mnie to było takie gadanie byle gadać. Moim zdaniem koszty przerosły pomysł i wsio!
  Muzeum Opozycji - Boże litości!!! Totalna bzdura! Pamiątki walki z PRL oddać do istniejących muzeów a willę sprzedać prywaciarzowi na mądrych warunkach! Kiedyś pisałaś o klauzuli w umowie zawierającej karę za niewykonanie prac remontowych zgodnie z terminem - dlatego sprzedać z klauzulą!
  Pozdrówka Meg!

  Peesik : dobry homework Meg!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo żal takich zabytków. To świadectwo innej niemożliwej do podrobienia epoki. Ludzie nie mogą się dogadać a zabytki rozsypują się same...

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda,że niszczeje, bo rzeczywiście bardzo piękny budynek...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten budynek po prawej to biblioteka tak? Jestem pewna patrząc na makiety , że fajnie by pasował szklany "dom" obok niej ponieważ widać, że biblioteka ma elementy szkła. Nie mam poglądu na temat świeżego pomysłu ale ...Opozycja to też historia i jeśli nie ma innego pomysłu to pytam - dlaczego nie? Lepiej tak niż czekać aż zawali się czy zostanie z przyczyn bezpieczeństwa rozebrana. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja umiem, ja umiem odpowiedzieć!!!
  Poczekają jeszcze kilka lat, a sprawa rozsypie się sama. Pomysł w szkle, zupełnie bez sensu i kosztowny.
  Polacy to tylko do niszczenia się nadają, najlepiej nam to wychodzi, czego dowiedliśmy przez lata naszej historii, nawet najmłodszej. I to bez żadnej wojny!!!
  Dlaczego, z jakiego powodu? Ze zwykłej indolencji wszystkich instancji po kolei. Zupełnie jak Pomoc Społeczna. Też do bani!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety muszę zgodzić się z przedmówcą. Często wygodniej czekać, aż wartościowy budynek rozsypie się w gruz. Problem z głowy - konserwator zabytków przestaje marudzić, a grunt na którym stał zabytek zyskuje na wartości dla miasta, który sprzeda go pod kolejny sklep lub inną komercyjną szkaradę...

   Usuń
 10. Willa w miarę jeszcze ładna im dlużej bedzie czekać na ,,oklaski''tym gorzej tak to u nas bywa (to się nie opłaca,to może poczekać czy inne wymówki)serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. To szklane opakowanie willi przypomina mi taką odpustową zabawkę; szklaną kulę ze śniegiem :))) Gdybym była na miejscu odpowiedzialnych również nie wdrożyłabym za żadne skarby świata tego pomysłu. A muzeum? Anka napisała, że ich starcza więc byłoby to nieporozumienie. Muzea generują koszty dla miasta. Z drugiej strony sprzedaż prywaciarzowi jak wyraził się orange1955 pod karą w wypadku zaniedbań uważam za pomysł dobry tylko pytanie zasadnicze - kto to kupi i na jaki cel. Na prywatne muzeum? To wówczas taki pomysł super ale czytam, że pomysłodawca chce ją za darmo... Swoją drogą ciekawe ile jest warta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bezcenna z racji czasów w jakich powstała. Ciekawe jak wygląda jej wnętrze. Powinni chociaż dopilnować zachowania stylu tej willi. Zarówno od środka jak i na zewnątrz.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 12. Moim zdaniem za doprowadzenie do ruiny zabytków należy karać więzieniem!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pękałyby w szwach. I tak w Polsce są przekraczane wszelkie normy pod tym względem;(
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Słowem - znając działania prezydenta - zrobi to, co będzie chciał z willą. Nie odda aportem raczej sprzeda na pniu, bo pomników postawił sobie w G. dość! Świetnie zebrałaś infa. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry koment :D:D:D
   Pozdrówka!

   Usuń
  2. ...wszystko możliwe Matyldo, w styczniu tego roku, prezydent zapowiedział, że miasto chce ją sprzedać...na razie cisza "w tym temacie"...

   Usuń
 14. Co za szkoda ! Co za wielka strata ... Tak smutno i dziwnie wyglada ta willa przy tym wysokim , nowoczesnym budynku...Zderzenie swiatow i czasu
  Serdecznosci wiele posylam !

  OdpowiedzUsuń
 15. Żal i jeszcze raz żal...
  Pozwól, że wkleję tu swój link http://mnemosyne-ocalicodzapomnienia.blogspot.com/2011/09/moja-wola-gmina-sosnie-paac-z-xix-w.html, to też jest podobny przykład......

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale chciałbym mieć ją na własność. Cudownie byłoby tam mieszkać. Aż serce pęka że tak piękny budynek stoi odłogiem i gnije.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj Meg! Szkoda, że niszczeje.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Szkoda...wiele takich budowli niszczeje powoli popadając w ruinę...

  OdpowiedzUsuń
 19. Muzeum? My Polacy stawiamy albo pomniki albo muzea...Echchch

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak nie zaczną szybko się decydować, co z budynkiem zrobić, to popadnie on w ruinę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Muzea generują koszty. Nie są również dochodowe. Zasadnicze pytanie - Czy Gorzów na to stać?

  OdpowiedzUsuń
 22. Megi, takiej pięknej willi naprawdę bardzo żal!
  Mam nadzieję, że nie popadnie w kolejną ruinę.
  Wtedy będą szukać inwestora, sponsora...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. W wielkopolsce jest wiele takich budynków i nie wiadomo nawet jaki jest ich stan prawny, przejeżdzam czasami obok nich i myślę gdybym miał milion milionów ... :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Takie budynki od razu powinny być odrestaurowane! A nie czekają latami na nie wiadomo co, a budynek niszczeje a potem nadaje się tylko do rozbiórki. Smutne. A willa przepiękna!

  OdpowiedzUsuń
 25. Szkoda, że takie budynki niszczeją. Cóż nic z tym nie możemy zrobić, chyba że wygramy w totka, za to ci co mogą coś z tym zrobić - nic nie robią.

  OdpowiedzUsuń
 26. Racja Meg, szkoda tej willi, gdyby ją odrestaurować była by piękna...

  OdpowiedzUsuń