Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

poniedziałek, 5 maja 2014

Ogród dendrologiczny; Przelewice

Zabiorę Was dziś do czarodziejskiego ogrodu, gdzie można odetchnąć od trudów codziennej gonitwy i doznać prawdziwego, niczym niezmąconego pojednania z przyrodą. Ogród powstał jako prywatna kolekcja miłośnika drzew i krzewów Augusta Heinrycha von Borgstede w 1814 roku. Człowiek ten wierzył, że ludzie na planecie Ziemia , są po , aby kierować przyrodą i nadawać sens jej istnieniu. I czynił to po mistrzowsku. Założył ogród w stylu angielskim.

W roku 1821, niestety musiał park sprzedać. Nowy właściciel, August von Prillwitz zmienił charakter ogrodu ze swobodnej kompozycji w angielskim stylu, na typowo dworskie założenie. Wzbogacał ten zakątek swoimi nasadzeniami pamiętając równocześnie i zachowując efekty pracy poprzednika.

Ostatecznie w roku 1923 rezydencję z parkiem kupuje niemiecki króla hut i przemysłowiec , Conrad von Borsig, który zleca przebudowę według własnych życzeń, zmieniając go i powiększając do 22 ha.

Ciężkie czasy dla ogrodu nadchodzą w czasie wojen i w okresach powojennych. Wiele cennych nasadzeń wówczas zaginęło. Nikt ogrodem się nie opiekował. Dopiero w roku 1951 za sprawą profesora Steckiego zinwentaryzowano rośliny i drzewa i już w roku 1975 zaczęto wprowadzać wiele nowych nasadzeń.

Cały teren podzielony jest na sektory. Najbardziej interesujący jest Ogród Japoński powstały ponad 80 lat temu. Spotkać tu możemy klon palmowy, magnolie... Oczko wodne i wokół rosnące wokół niego drzewa liściaste sprawiają, że zimą jest tu najcieplej, zaś latem nie pali słońce i jest bardzo przyjemnie.

Tu też rośnie drzewo chusteczkowe... ... a prawidłowo davidia chińska. Nazwa potoczna pochodzi od kwiatostanu w kształcie złapanych za rąbek i rozwiniętych bielutkich chusteczek ...mających aż 20 centymetrów Owy kwiatostan powoduje niewątpliwy urok drzewa i przez to, davidia uznawana jest za królową drzew naszej umiarkowanej strefy klimatycznej.

Tuż za nim, w pobliżu Ogrodu Japońskiego, znajduje się niewielki pawilonik "herbaciany". Tło dla jego jasnych ścian stanowią cisy i choina kanadyjska, a na przeciw niego rosną wysokie krzaki azali. Bardzo ciekawym miejscem jest Ogród Skalny oraz Trzy Stawy . W Ogrodzie Skalnym posadzono liczne odmiany karłowatych świerków, sosen , jodeł i jałowców. Drzewom i krzewom towarzyszą trawy ozdobne i kwiaty.

Trzy Stawy zaś to kompleks jezior połączonych ze sobą i "zaopatrzonych" kładką, dzięki której z bliska można obserwować kolekcję roślin wodnych i błotnych, a także prowadzić obserwację życia żab i drobnej fauny wodnej.


 Oprócz zwiedzania parku możemy również podziwiać pałac. Wzniesiony został w 1800 roku według projektu nieznanego architekta, wywodzącego się prawdopodobnie ze środowiska twórców berlińskich. Jak na ówczesne czasy był najpiękniejszą wiejską siedzibą na Pomorzu. Po 1945 roku pałac zaadaptowano na mieszkania dla pracowników Państwowego Gospodarstwa Rolnego i nieremontowany aż do 1994 roku podupadał...Niedawno, bo w roku 2006 został odbudowany i wraz z zadbanym ogrodem tworzy nierozłączną całość, tak jak za czasów jego pierwszych właścicieli


 Dumnie przy nim spaceruje słynny przelewicki paw ...oswojony i przyzwyczajony do widoku fotoreporterów :) Śladem przeszłości są schowane pośród nasadzeń ruiny mauzoleum   założycielki rodu,  Augusty Arend von Prillwitz, wybudowane w 1835 roku .
Ogród czynny w dniach 15.04 - 31.08 codziennie od 9.00 do 19.00,
                                     01.09 - 31.10 codziennie od 9.00 do 17.30
                                     01.11 - 14.04 w dni robocze od 9.00 do 15.00 
Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6,00 zł, sezonowy karnet wstępu 25,00 zł

5 komentarzy:

 1. KOMENTARZE PRZENIESIONE Z BLOGU NA WP

  Po Twoim opisie plus fotkach sądzę że to miejsce sobie zapamiętam i być może pojadę tym bardziej, że od lipca zaczynam trzymiesięczną delegację w Szczecinie, a od niego do Przelewic nie jest aż tak daleko...
  autor: Wdt.
  dodano: 07 maja 2014 9:46

  Śliczne te chusteczki, ciekawe, czy pachną:)
  Twój wpis przypomniał mi, ze miałam zagladnąć do naszego ogrodu japońskiego, mam go o rzut beretem..
  autor: ikroopka
  dodano: 07 maja 2014 8:57

  Takie miejsca w naszym zaganianym świecie są na wagę złota...Chętnie zbratałabym się z naturą, popatrzyła na kwiaty i naładowałabym się energia drzew..Niestety, nie stać mnie na taki luksus. Nadmiar pracy i obowiązków nie pozwala...
  Pozdrawiam:))
  autor: Wera/www.facebook.com/wera.pis
  dodano: 07 maja 2014 7:45

  Unikalne połączenie piękna natury i śladów historii. Pozdrawiam!
  autor: Arturwspak25.blogspot.com
  dodano: 07 maja 2014 7:43

  Uwielbiam pawie! A drzewo chusteczkowe zwaliło mnie z nóg.
  autor: Frau Be
  dodano: 06 maja 2014 18:24

  Ten ogród jest prześliczny...Pozdrawiam:)
  autor: Brzezinabrzezinowygaj.bloog.pl
  dodano: 06 maja 2014 17:11

  Byłam tam jesienią. Ogród tonął w jesiennym klimacie ale chwilami prześwitywało słońce. Zwiedzających było niewielu. Stawy zarośnięte były rzęsą wodną. Trochę smutny widok ...
  W głębi parku było pięknie. Kwitnęły hortensje,dojrzewały kaliny...
  Przed pałacem widziałam ogromny klomb a na nim jednego pawia, drugi krzątał się przy wejściu do pałacu
  Wokół panowała dostojna cisza...
  A nad głowami wisiała chmura dużych ptaków...
  Warto tam pojechać.
  autor: Lena/lena51.blogspot.com/
  dodano: 06 maja 2014 15:07

  Piękna jest ta dawidia. Liście to ma podobne do lipy...Ciekawe jak pachną jej kwiaty...
  Przepiękne miejsce, coś dla mnie i mojej córci ponieważ obie jesteśmy rozkochane w przyrodzie. Niedaleko mojego miasta też jest ogród dendrologiczny, ale nie tak piękny i nie taki historyczny. Pozdrawiam :)
  autor: Maja
  dodano: 06 maja 2014 13:53

  Bajeczne zdjęcia bajecznego miejsca! Fascynujące jest to drzewo chusteczkowe oraz azalie...
  Pozdrawiam :)
  autor: Anka/papzap.blogspot.com/
  dodano: 06 maja 2014 13:43

  Przelewice, w jednym miejscu zebrane wspaniałości świata roślin.
  Byłem tu parę lat temu ale o innej porze. Zachwyciło mnie wtedy arboretum i zaskoczył pozytywnie widok pałacu tuż po remoncie.
  autor: .1
  dodano: 06 maja 2014 9:12

  Nigdy nie widziałam drzewa chusteczkowego. Widowiskowo kwitnie!
  Całe szczęście, że ogród i pałac są zadbane i udostępnione dla turystów.
  Bardzo ciekawy post Meg!
  Pozdrawiam-:)
  autor: Danuta/danutawanda.blogspot.com/
  dodano: 06 maja 2014 8:25

  22 hektary parku! Coś niebywałego!
  Pozdrawiam :))
  autor: Daab/www.blogger.com/profile/11321754074607812897

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, masz rację jest zaczarowany, magiczny. Zła jestem na siebie, kiedyś miałam okazję tam być, ale stwierdziłam, że czas wracać. o! ja nie mądra! :(
   autor: agulec/polskawkawalkach.blogspot.com/
   dodano: 08 maja 2014 9:30

   Prawdziwie zaczarowany ogród. Śliczny i fantastycznie zaprezentowany. Dziękuję.
   autor: DDfurtka11.blogspot.com
   dodano: 08 maja 2014 7:55

   Widziałem Davidię Chińską w sprzedaży...cena wysoka jednak drzewo imponujące. Gdybym miał gdzie posadzić kupiłbym sadzonkę.
   autor: zaradnywww.zaradni.pl
   dodano: 07 maja 2014 20:30

   Super taka wyprawa do ogrodu. Najbardziej podoba mi się pałac oraz paw:)
   autor: bernikulawww.mojewnetrza.bloog.pl
   dodano: 07 maja 2014 19:41

   Byłam raz. Z dziećmi, mężem i bratem męża wybraliśmy się do ogrodu. Byliśmy w czasie końcówki kwitnienia chusteczkowca, ale jeszcze zdążyliśmy zaobserwować jego kwiaty. Wisiały jak flagi z chustek , a na ziemi te które spadły tworzyły śliczny biały dywan. Mąż fotografuje i obfotografował chyba cały ogród !!! :) Przywiózł ponad 1000 zdjęć :)
   autor: Dorcia *
   dodano: 07 maja 2014 18:45

   Davidia to piękne drzewo. A ogród cudo - lubię takie miejsca :)
   autor: oskkameaphotos.blogspot.com
   dodano: 07 maja 2014 15:00

   Moje klimaty :) Bardzo lubię takie miejsca; ogrody, parki ...Odpoczywam w takich miejscach przednie...Nie widziałam jak żyję, a długo żyję ;) takiego drzewa oblepionego "chusteczkami"...Cudownie wygląda !
   autor: Sarnasarniezycie.blogspot.com
   dodano: 07 maja 2014 13:47

   ikroopko, Maju ..."chusteczki" nie pachną...
   autor: Autorka blogaulotnechwilki23.bloog.pl

   Usuń
  2. Davidia! Słyszałam o niej ale nie widziałam jej na żywo. Prezentuje się wspaniale.
   Zaskoczyły mnie ceny biletów. Są bardzo niskie.
   Podpatruję na blogach takie miejsca i zapisuję je. Tak też będzie z tym ogrodem. Zapisuję Przelewice do kalendarza planowanych w niedalekiej przyszłości wypraw ^^:)
   Pozdrawiam ^^:)
   autor: Florentynaflorentyna45.blogspot.com
   dodano: 05 maja 2014 14:30

   Kwiaty, drzewa , park, pałac, ruiny, paw na dokładkę i do tego imponująca historia ...Cudowne miejsce na relax! Co do drzewa chusteczkowego to i ja pierwsze słyszę..Ciekawie się prezentują te "chusteczki" :)))
   Pozdrawiam:)))
   autor: Daria/dariaad12.blogspot.com/
   dodano: 05 maja 2014 13:20

   Bliskie spotkanie z pawiami miałam kiedyś podczas wycieczki w Łazienkach warszawskich .Rozwijały wtenczas swoje ogony. Były piękne!
   Cudowny, wiosenny post Meg i chętnie bym się wybrała ale...daleko-:((
   autor: Kasiak/kasiak65.livejournal.com/
   dodano: 05 maja 2014 11:45

   Idealne miejsce na złapanie oddechu od codzienności. O istnieniu drzewa chusteczkowego to ja zielonego pojęcia nie miałam. A ruiny mauzoleum piękne...
   autor: Mo.trzymajacsiechmur.blogspot.com
   dodano: 05 maja 2014 11:04

   Piękny ogród i urokliwe miejsce.Pozdrawiam cieplutko.
   autor: AGATA/agatuszka75.blogspot.com/
   dodano: 05 maja 2014 10:30

   Takie ogrody wymagają dużo pracy i pasji. Czy drzewo chusteczkowe przyda się w razie kataru? :) Pozdrawiam
   autor: tojavwww.kolodomu.blogspot.com
   dodano: 05 maja 2014 10:11

   Kiedys bedac za granica ,zabrano mnie do ogrodu japonskiego. Bylam nim zafascynowana. Z checia obejrzalabym Przelewice. Widze , ze jest to piekne miejsce. Paw cudowny i dumny. Tez bym tak dumnie chodzila wiedzac ,ze jestem tak wspanialym okazem ;)
   Piekny )
   Pozdrawiam.
   autor: Sarah
   dodano: 05 maja 2014 10:08

   Ja cieszę się, że jako student biologii mam wstęp za darmo przez 6 dni w tygodniu do naszego Ogrodu Botanicznego w Wielkim Mieście :) Można popodziwiać rośliny i poobserwować kaczki krzyżówki :)
   autor: Crackerad-fontes06.bloog.pl
   dodano: 05 maja 2014 9:36

   Urokliwe miejsce. Lubie błądzić po takich zakamarkach. Czasami w ciszy, jaka je wypełnia, można usłyszeć dawne odgłosy rozmów i śmiech. Trzeba tylko mieć metafizyczne ucho:-)
   autor: Caddi Fredsoncaddicus.blogspot.com
   dodano: 05 maja 2014 8:43

   Przelewicki ogród porównać można do ogrodu Alicji z Krainy Czarów.
   Pozdr.
   autor: [...]
   dodano: 05 maja 2014 8:04

   Byłem oczywiście w ogrodzie dendrologicznym! Położony jest ode mnie stosunkowo blisko -:)
   Drzewo chusteczkowe jest wspaniałym zjawiskiem w czasie kwitnienia. Ogród natomiast to nie tylko piękne i spokojne miejsce. Tak jak napisałaś "czarodziejskie" i nawet grom ludzi nie przeszkadza, ponieważ ten park jest wielki i bez trudu można znaleźć sympatyczne i odludne miejsce.
   Pozdrawiam -:)
   autor: Matador
   dodano: 05 maja 2014 7:37

   Życia nie starczy żeby całą Polskę objechać:(
   Oderwałaś mnie od kurzu codzienności interesującym postem i zestawem pięknych zdjęć przyrody...Dziękuję!!! A drzewa chusteczkowego dotąd nie widziałam...Interesujące :))
   Pozdrawiam! :))
   autor: Iwonka B./plus.google.com/108338599986714326807/posts

   Usuń
 2. Planuję wybrać się do Przelewic. Jak będzie zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie miejsca....kocham drzewa i kzrewy..mają nam tyle do dania:):)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń