Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

niedziela, 4 stycznia 2015

Eklektyczny pałacyk


Położony w Gorzowie, tuż nad rzeką Wartą i otoczony pięknym acz nieco zaniedbanym parkiem w stylu angielskim pałacyk, został wybudowany w 1876 roku przez Johanna Gottlieba Hermanna Pauckscha , przedsiębiorcę, znamienitą postać wpisaną na trwałe w przedwojenną historię miasta.
Budynek w stylu eklektycznym posiada dwie kondygnacje z narożną wieżą , wejście od strony zachodniej przez  przejazdowy portyk oraz wejście od strony wschodniej.

Przed nim stoi fontanna w kształcie płaskiej czary z rzeźbą bawiących się dzieci.

Teren posesji ogrodzony jest od frontu metalowym kutym murem zawieszonym na filarach. Brama wjazdowa na teren rezydencji zaopatrzona jest w inicjały właściciela rezydencji.W latach świetności, pierwsza kondygnacja willi miała charakter reprezentacyjny. Mieściła się tam sala jadalna, pokój kredensowy, salon myśliwski , biblioteka, gabinet pana domu i buduar pani. Na pierwszym piętrze były sypialnie, pokoje dziecięce, pokoje gościnne, łazienki oraz pokój śniadaniowy. Poddasze zajmowała służba. W budynku pałacu zachowało się wiele elementów pierwotnego wyposażenia, między innymi piękne drewniane schody z bogato rzeźbioną poręczą, kominki, odrestaurowane pomieszczenie reprezentacyjne ...Pamiątką jest także jeden z wielu bogato zdobionych sufitów z przepięknymi żyrandolami oraz kolorowe freski.
 Pod koniec II wojny światowej willę na swoją siedzibę zaanektowały wojska sowieckie. Po 1945 roku mieściły się tu biura Dyrekcji Dróg Wodnych i Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego. W 1976 roku wpisany do rejestru zabytków pałac poddany został konserwacji, a w 1985 gruntownej renowacji.W 1977 roku  stał się siedzibą Domu Kultury. Najpierw Wojewódzkiego, potem Grodzkiego. Przez lata GDK był prężnie działającą placówką kulturalną, z rozbudowaną działalnością miejsko - środowiskową. Organizowane były tu amatorskie przeglądy we wszystkich dziedzinach sztuk pięknych; sztuce, muzyce, poezji, teatrze, tańcu, a także w fotografii, filmie i twórczości ludowej. Prowadzona była także działalność wydawnicza, wystawiennicza i szkoleniowa w zakresie kultury. 
Na zamieszczonych fotografiach pałac wygląda bardzo ładnie. Ale to tylko "błogosławione oszustwo obiektywu aparatu fotograficznego". Tak naprawdę od wielu lat willa niszczeje. Od 1985 roku nie była poddawana żadnym większym remontom. Powód  - brak funduszy...
We wrześniu 2014 roku radni miasta zagłosowali za likwidacją Grodzkiego Domu Kultury...i zamknięcie go z dniem 31 grudnia 2014. Włodarze miasta tłumaczyli swoją decyzję i brakiem funduszy na cyt. " utrzymywanie niefunkcjonalnych obiektów"...Niefunkcjonalnych, bo nie przynoszących finansowych korzyści budżetowi miasta...i tym, że Gorzów nie straci na całej sytuacji, bo działające dotychczas w GDK grupy artystyczne znajdą miejsce gdzie indziej, m.in. w Miejskim Centrum Kultury czy filharmonii.
Co jednak stanie z zabytkową willą i parkiem? Najprawdopodobniej miasto wystawi rezydencję na sprzedaż...


(Specjalne podziękowania dla Mariusza za udostępnienie zdjęć wnętrza i bramy wjazdowej. Pozostałe fotografie Bogusław Sacharczuk, za pisemną zgodą na publikację)

4 komentarze:

 1. KOMENTARZE PRZENIESIONE Z BLOGU NA WP

  Estetyczny pałacyk. Wspaniałe wnętrza. Szkoda go będzie, ojjj szkoda gdy trafi w nieodpowiedzialne ręce...
  autor: Kasiak/kasiak65.livejournal.com/
  dodano: 06 stycznia 2015 20:06

  Ale jak to zamknięty? Byłam i widziałam go z bliska i faktycznie wymaga małej renowacji:( Nie sądziłam, że w środku jest tak bajecznie. Mam nadzieję, że w dobre ręce trafi
  autor: agulec/polskawkawalkach.blogspot.com/
  dodano: 06 stycznia 2015 16:17

  Lubię eklektyzm. Z pozoru niepasujące do siebie elementy stwarzają cudeńka.
  Mam nadzieję, że pałac trafi w dobre ręce.
  Pozdrawiam :)
  autor: JasminJasmin
  dodano: 06 stycznia 2015 14:53

  Rozumiem, że zadecydował poprzedni prezydent, więc uważam, że nowy może jeszcze zmienić decyzję. GDK potrzebny jest doskonale wykształcony, otwarty na kulturę i potrzeby waszego społeczeństwa menadżer jak również dobry organizator do pozyskania środków na remont, a pewny jestem, że nowy prezydent spełnia te warunki.
  Pozdr.
  autor: [...][...]
  dodano: 06 stycznia 2015 9:53

  Przykro patrzeć, że tak piękny budynek niszczeje. Może znajdzie się ktoś kto go kupi i zrobi hotel.
  autor: Avelina/avelinatravel.blogspot.com/
  dodano: 06 stycznia 2015 8:35

  Szczerze, to nie kryję zdziwienia. Miasto Gorzów za czasów Jędrzejczaka niszczyło wszystko co cenne jak taran!
  Pozdrowienia!
  autor: Wandewarwandewar
  dodano: 05 stycznia 2015 21:58

  Nie mogę uwierzyć w zakończenie tej historii...Smutne. Jeśli pałac zostanie wystawiony na sprzedaż to obawiam się, że skończy się tak jak to jest typowe w naszym kraju- nie znajdzie się chętny na jego kupno więc budynek będzie stał i niszczał. Szkoda słów.
  autor: Mo.trzymajacsiechmur.blogspot.com
  dodano: 05 stycznia 2015 20:39

  Oszustwo obiektywu oszustwem ale i tak fantastycznie pałac się prezentuje. Na zewnątrz i w środku. Oferta dla mieszkańców była szeroka i szkoda, że GDK wam zlikwidowano! Kasa rządzi wszystkimi dziedzinami. Niestety najprędzej i najłatwiej likwiduje się placówki kulturalne.
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. dodano: 14 stycznia 2015 9:07

   Przepiękne wnętrza! Trzeba mieć nadzieję, że kupiec będzie je szanował i zachowa i , że jego pierwszą myślą, jaka przyjdzie mu do głowy na widok mebli z kilkudziesięcioletnim rodowodem nie będzie pozbycie się kłopotliwego "spadku".
   autor: Carolla/www.blogger.com/profile/04574083479643748797
   dodano: 10 stycznia 2015 10:42

   Świetne zdjęcia, szczególnie te czarno-białe - brawa dla autorów :)! Mamy nadzieję, że losy tego pałacyku skończą się pomyślnie i jeżeli ktoś go wykupi to zadba o jego stan...
   Pozdrawiamy serdecznie :)
   autor: Lemkowyna, na Beskidzie Niskimwww.lemkowyna.blogspot.com
   dodano: 08 stycznia 2015 15:30

   Cudowne miejsce serdeczności zostawiam
   autor: PRZYSTAŃ/mojeimperiumw1.blogspot.com
   dodano: 08 stycznia 2015 7:53

   Śliczny, eklektyczny ale całkiem nie w moim stylu. Kocham barok -:)
   autor: Aga/aga197.blogspot.com
   dodano: 08 stycznia 2015 6:18

   Wszystkie kulturalne narody dbają o takie zabytki. Pozyskują środki gdzie i jak się da byle ratować takie dziedzictwo.Byłaby to niepowetowana szkoda gdyby ten pałacyk popadł w ruinę.
   autor: Zaradnywww.zaradni.pl
   dodano: 07 stycznia 2015 22:24

   Najlepiej sprzedać komuś, kto zrobi tam knajpę. Interes wysoce dochodowy. A jaki pożyteczny społecznie ..! Ho, ho, ho... I dzieci będą miały z kogo brać przykład i okoliczni mieszkańcy się ucieszą....
   Szkoda słów!
   Pozdrawiam:)
   autor: ozon"Jakoś"
   dodano: 07 stycznia 2015 12:02

   Kolejny zabytek na liście z którym nie wiadomo co zrobić - tak jak z willą po Herzogu i Jaehne -:(
   autor: G.K.
   dodano: 07 stycznia 2015 11:51

   Nie będę wypowiadała się na tematy niedofinansowania i zamykania takich ośrodków bo polecą z mojej klawiatury niecenzuralne słowa. Pałac jest piękny!!! Fontanna śliczna!Piękny kominek, freski, sufity...Byle go nie zniszczono to będzie ozdobą Twego miasta!
   autor: Weraprzepierankiwery.blogspot.com
   dodano: 07 stycznia 2015 11:49

   Nie jestem optymistką względem likwidacji i sprzedaży. Jeśli odpowiedzialni za tę decyzję myślą, że załatają dziurę budżetową poprzez likwidację placówki kulturalnej to są w błędzie, ponieważ likwidacja przeważnie wiąże się ze zniszczeniem budynku (bardzo pięknego jak widać na zdjęciach) jak i niematerialnych sfer takich jak realizacja dziecięcych marzeń, hobby starszych itd. Na pewno likwidacja łączy się także z rezygnacją utrzymywania przecież ważnego skrawka kultury. Może nie jest jeszcze za późno aby poszukać dofinansowania i cofnąć decyzję. Mamona niektórym zaćmiewa logiczne myślenie. Bez kultury można żyć ale jakość życia co tu ukrywać spadnie...do jakości życia z epoki kamienia łupanego! Przyczepienie do innych jednostek kulturalnych tylu dziedzin tu prowadzonych jest dla mnie niewyobrażalne - zrobi się potocznie rzecz nazywając - ścisk.. Logicznie także rzecz ujmując - skoro w pałacu było tyle sekcji był "popyt"!
   Pozdrawiam :)
   autor: Haniuta/hannkaa.blogspot.com/
   dodano: 07 stycznia 2015 10:52

   Kiedyś moi podopieczni jechali specjalnie do Gorzowa do tego GDK na jakąś wystawę. Niestety nie pamiętam jaką i kiedy dokładnie. Szkoda, że go zlikwidowano i idzie pod młotek :(
   autor: sa
   dodano: 07 stycznia 2015 8:34

   GDK to piękne miejsce do tego z wielkim potencjałem. Trzeba tylko o nie zadbać : remontować, promować w żadnym wypadku nie likwidować, sprzedawać itd. ! Ale cóż, urzędnicza "mądrość"...
   autor: Rastarasta
   dodano: 07 stycznia 2015 7:38

   Na nowo wróciły czasy w których widzi mi się władz jest ważniejsze od potrzeb ludzi!
   Pałacyk urokliwy i świetnie obfotografowany. Byłoby go żal gdyby poszedł na zmarnowanie.
   Pozdrawiam :)))
   autor: Daria/dariaad12.blogspot.com/

   Usuń
  2. To jest nie do pojęcia, że pozwala się zmarnować następne cacko o zabytkowej wartości!
   Jakimś rozwiązaniem byłaby sprzedaż komuś, kto znalazłby fundusze na ratowanie, a potem czerpał z tego korzyści, tylko dlaczego kosztem domu kultury?czyli mieszkańców, społeczności, przyszłych pokoleń , jak zwał czy nazywał, chodzi o kulturę. Znowu się okazuje, że nie jest to dobro najważniejsze a kasa :(
   autor: Anka/papzap.blogspot.com/
   dodano: 05 stycznia 2015 9:33

   Szkoda, jeśli trafi w niewłaściwe ręce perełki już z niego nie będzie.
   Hanna
   autor: Hana
   dodano: 04 stycznia 2015 21:51

   pomijając fakt zupełnie idiotycznej decyzji (bez)radnych miasta, kiedyś to ludzie mieli fantazję budując takie wspaniałe pałace...nie to co teraz;)
   autor: Agnieszkawww.mycaffetime.blogspot.com
   dodano: 04 stycznia 2015 18:45

   Smutne ale taka jest polska rzeczywistość. Wiele takich ośrodków idzie do likwidacji. W pałacu można zrobić np. opłacalny hotel. Nie znam Gorzowa ale jeśli pałac ma park i jest nad rzeką to można na pewno dobrze go sprzedać i urządzić hotelik. Na pierwszy rzut oka wygląda całkiem całkiem a wnętrza są ekstra! Obecnie panuje moda na tego rodzaju hoteliki w zabytkowych budowlach.
   Pozdrawiam -:)
   autor: Danuta/danutawanda.blogspot.com/
   dodano: 04 stycznia 2015 18:41

   O takie cacuszka powinno się dbać, bo przecież są ozdobą miasta. Ale u nas jest jak jest. Pozdrawiam
   autor: Inkainkiwspominki.blogspot.com
   dodano: 04 stycznia 2015 18:27

   Przecież historyczny pałac jest idealnym lokum Domu Kultury. Nie rozumiem decyzji. Czy naprawdę tak ciężko znaleźć pieniądze na remont? Jest przecież UE, są możliwości!!!
   Mam nadzieję, że ten pałac nie trafi w niemądre ręce, bo będzie po nim...
   Pozdrawiam :)
   autor: DaabDaab
   dodano: 04 stycznia 2015 18:18

   Szkoda. Jednak jest tak, że zwyczajnie brakuje pieniędzy. Nie oszukujmy się, żadna kultura w dzisiejszych czasach nie wyżywi się ani z funduszy samorządowych, ani z państwowych. Budżet każdego miasta nie jest z gumy, a potrzeby i apetyty lokalnych społeczności wciąż rosną. Nikt pieniędzy nie dodrukuje.
   Trzeba teraz miastu zakręcić się za dobrym gospodarzem skoro miasto nie umiało takim być, bo szkoda byłoby takiej wspaniałej i unikalnej perełki...
   Dziękuję za wpis i zdjęcia wnętrz. Byłem tam ale oglądałem tylko z zewnątrz. Pozdrawiam!
   autor: Arturwspak25.blogspot.com

   Usuń
  3. Pałacyk piękny w szczególności w środku. Jeśli sprzedaż pałacyku odbędzie się jakiemuś całkiem przypadkowemu nabywcy to może stać się nieciekawie.. U nas miało miejsce podobne zdarzenie w 2011 roku. Zlikwidowano MOS, a pałac ktoś kupił i ma go w poważaniu...
   Pozdrawiam ^^:)
   autor: Florentynaflorentyna45.blogspot.com
   dodano: 05 stycznia 2015 19:56

   Nie ma miasto środków na utrzymanie Domu kultury, to niech go jak najszybciej sprzeda pałacyk dobremu nabywcy, który nie dopuści do niszczenia jego. Byłaby to wielka strata. Pozdrawiam.
   autor: GigaMój kawałek przyrody i przygody
   dodano: 05 stycznia 2015 18:39

   Piękny pałacyk, żal będzie wielki jeśli będzie to kolejny zabytek, na liście tych, których "żywot" chyli się ku upadkowi. Pełnił taką ważną dla miasta i mieszkańców rolę...Ech, brak słów!
   autor: Madzia/magdziafilmowo.blogspot.com/
   dodano: 05 stycznia 2015 17:06

   Pierwszy właściciel w grobie się przewraca!
   autor: ona_85
   dodano: 05 stycznia 2015 15:49

   Zlikwidowali GDK??? Nie wiedziałam. Szkoda, tyle fajnych plenerowych imprez tam było. Chodziłam co rok na "Wianki" i występy dziecięcych zespołów cygańskich... wielka szkoda :((
   autor: Oliwiaolioli669
   dodano: 05 stycznia 2015 15:08

   Dopóki kwitło w nim życie dopóty nie niszczał. Obawiam się, że nim znajdzie się kupiec temu zabytkowemu i pięknemu pałacykowi zagrozi ruina...
   autor: ismajaismaja
   dodano: 05 stycznia 2015 14:15

   Ojj, szkoda go byloby gdyby...nie daj Boze...
   autor: Sarah
   dodano: 05 stycznia 2015 14:01

   To co opisujesz względem likwidacji tego bardzo urokliwego Domu Kultury nie można inaczej nazwać jak zamachem terrorystycznym ! U mnie także są już przymiarki do likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury. U nas jednak się walczy i jest nadzieja. U was raczej pozamiatane. Szkoda!
   Pozdrawiam :)
   autor: MajKajakmajeczka.blogspot.com
   dodano: 05 stycznia 2015 13:28

   Zatrzęsło mną! Patrzę na fotki, czytam ofertę Domu Kultury i nie wierzę! Oferta imponująca. Zespoły, sekcje, imprezy a tu ...do zamknięcia gdyż niedochodowy i się sypie! A ludziom chcącym działać w kulturze i uczestnikom co? Jakieś doczepki do innych miejsc kultury? Nie po mojemu to, nie po mojemu!
   W ogóle to ładny pałacyk i ma ciekawą historię. Kiedyś to ludziom się żyło :)
   autor: SaveSave
   dodano: 05 stycznia 2015 13:24

   Serce mi się zaciska gdy widzę,czytam i oglądam podobne historie.Jak przepiękne zabytkowe obiekty nie uległy zniszczeniom wojennym albo "komunistycznym" to teraz się spotykają z totalnym brakiem zrozumienia u obecnie nimi zarządzających. A szkoda, bo to skarby! Co do sprzedaży, moim zdaniem najlepiej oddać za przysłowiową złotówkę komuś kto na 100 procent go nie zrujnuje i to oddać szybko, ponieważ im dłużej będzie stał pusty tym szybciej zrujnuje się do końca.
   Pozdrawiam :)
   autor: Lena/lena51.blogspot.com/
   dodano: 05 stycznia 2015 12:44

   Oby tylko obiekt trafił w dobre i troskliwe ręce.
   autor: Caddicaddicus.blogspot.com
   dodano: 05 stycznia 2015 12:36

   Piękne wnętrze, ciekawy z zewnątrz. Może nie będzie tak źle i wszystko się dla pałacu pozytywnie ułoży.
   Pozdrawiam :)
   autor: Sarnasarniezycie.blogspot.com
   dodano: 05 stycznia 2015 10:14

   Pałacyk naturalnie śliczny - mimo tego "oszustwa obiektywu aparatu fotograficznego ""nie wierzę, że aż tak daje się obraz oszukać ;) W sprawie likwidacji tego Domu Kultury na przykładzie mojego napiszę - dość miejskich pieniędzy idzie w błoto a na kulturę zostają albo ochłapy albo nic! I u was szkoda, że dzieje się podobnie. Oczywiście gdzieś te "sekcje" przeniesiono ale na pewno tym, którzy spotykali się tu i w tym pięknym pałacu organizowali imprezy kulturalne żal obiektu i jego historycznej atmosfery.
   Do miłego :)
   autor: Basia/basulapp.blogspot.com/

   Usuń