Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

poniedziałek, 7 września 2015

Ślady Zakonu Joannitów na Ziemi Lubuskiej ; Kościół w Słońsku

Najciekawszą, najstarszą i zarazem najcenniejszą budowlą Słońska (lubuskie) jest kościół, dawna późnogotycka kaplica Zakonu Joannitów przebudowana w wieku XVI na trójnawowy kościół z wieżą. Autorem projektu wieży był znany berliński architekt K.F Schinkl. W obecnym swym kształcie wieża posiada cztery wieżyczki.


Wewnątrz zachwyt budzi sklepienie gwiaździste wsparte na ośmiu filarach z 1522 roku. W jego kształcie uwagę przykuwają scenki z życia Chrystusa, motywy zwierzęce i roślinne i krzyż joannitów, tzw. krzyż maltański.


Spotykamy go także na ścianach i innych cennych elementach wyposażenia kościoła Matki Bożej Częstochowskiej m.in.: na ambonie z czarnego marmuru z 1711 roku.


Warto też wspomnieć o barokowej chrzcielnicy z 1658 roku, na której również widoczny jest krzyż joannitów.


Prawdziwą ozdobą kościoła jest XVI-wieczny ołtarz wykonany z drewna i alabastru. Ołtarz składa się z trzech pięter, z podstawy, części zasadniczej (głównej) z kolumnami i zwieńczenia. Rzeźby wykonane są z alabastru. 


We wnętrzu zachowały się zabytkowe ławy i empory.


Na szczególną uwagę zasługuje zespół tablic poświęconych kawalerom zakonu joannitów balliwatu brandenburskiego. Niegdyś ozdabiały zamek dziś, ich cząstka ozdabia mury kościoła.I chociaż dzisiejszy Słońsk nie jest siedzibą Zakonu Joannitów to członkowie zakonu są tu częstymi gośćmi.  Dbają przede wszystkim o zabytki wspomagając finansowo ich renowację. Na uroczystym poświęceniu ambony po renowacji w 1997 r. uczestniczył sam Mistrz Zakonu Wilhelm Carl, książę pruski.

( Fot. 1  Jan Jerszyński, źródło Wikipedia, na podstawie Licencji )

38 komentarzy:

 1. Udało mi się zwiedzić kościół w Słońsku w drodze do "Ujścia Warty". :) Jest piękny choć nieduży.
  Zdziwiło mnie jedno, a mianowicie to, że kościół był otwarty. Otwarte kościoły to rzadkość.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...kościół jest zawsze otwarty, jest bowiem doskonale strzeżony :)

   Usuń
 2. Pokazujesz kościoły zachodniej Polski i jeden w jeden piękny. U nas takich nie ma ...
  Krzyże maltańskie i fakt istnienia Zakonu mnie zdziwił, myślałam, że tego Zakonu tak jak krzyżackiego nie ma.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W Słońsku byłam, nawet się tam zgubiłam i kościół widziałam niestety tylko z drogi. Teraz żałuję, że się nie zatrzymałam...Twoje województwo ukrywa niezłe perełki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Co najmniej dziwne jest to, że w kościele bądź co bądź katolickim wiszą relikty Zakonu Joanintów - protestantów przecież.
  Ogólnie kościółek niezgorszy :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic w tym dziwnego (patrz mój komentarz niżej) oprócz tego ślady protestantyzmu w kościołach dziś katolickich są częstym zjawiskiem. Począwszy od brył świątyń, empor, ambon na detalach kończąc.

   Usuń
 5. Czytałem o Słońsku i o tym kościele również. Zakon Joannitów to kawał ważnej historii i warto ją pielęgnować, a dla takich miejsc jak kościół w Słońsku związek z takąż historią jest szansą na wyróżnienie się z szarości miasteczek na pograniczu zachodnim. Cieszy fakt, że nie jest przez Braci zakonnych zapomniany. Brawo i tak trzymać!
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sklepienie i cała zabytkowa reszta robi wrażenie!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa jest historia powstania Słońska- historia zakonów...

  OdpowiedzUsuń
 8. Zakon Joannitów w Polsce? nie miałam o tym pojęcia.
  Zachwycające wnętrze.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie jest napisane, że Zakon Joannitów jest w Polsce?

   Meg pisze - "I chociaż dzisiejszy Słońsk nie jest siedzibą Zakonu Joannitów to członkowie zakonu są tu częstymi gośćmi".

   Konkluzja - Członkowie Zakonu przyjeżdżają. do Polski !!!

   Usuń
  2. Tak jest! Zakonu Joannitów w Polsce nie ma. Jest Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich ale to "udawacze";P
   Pozdr.

   Usuń
  3. Nieprawda! Od 1996 roku Zakon podjął statutową działalność w Polsce. .
   Pozdrawiam -:)

   Usuń
  4. Oczywiście nie w omawianym Słońsku -:)

   Usuń
 9. W pobliżu mnie Joannici także wybudowali do dziś istniejący , kościółek . Przebywało kilku braci z komturem. Ten w Słońsku jest jednak bardziej okazały i bardziej piękny :)))
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniale, że zachowały się pamiątki po Zakonie. To, że joannici odwiedzają kościół i mają nad nim pieczę mnie nie dziwi. Joannici od lat sześćdziesiątych XX wieku pomagają wielu państwom w Europie w tym Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam, że jest otwarty. Przejeżdżałam obok, drzwi głównych nie widziałam. Faktycznie brama na teren była otwarta ale myślałam, że tylko brama. Teraz żałuję, że się nie zatrzymałam i nie weszłam na dziedziniec. :(
  Piękne wnętrza!
  Ambona, ołtarz i sklepienie po prostu zachwycające!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kościół jest śliczny :)
  Byłam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ależ piękna, czarna ambona!
  Ołtarz również. Takich sklepień natomiast tak pięknie malowanych w polskich kościołach, które odwiedziłam dotąd nie widziałam.
  Do miłego :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bez pomocy finansowej z zewnątrz obecnie żaden budynek sakralny nie byłby odnowiony. Strasznie je zaniedbano w czasach PRL. W tym rejonie szczególnie aktywni są przedstawiciele zakonu joannitów. (U nas tylko osoby prywatne i w minimalnym stopniu państwo.)
  Kościół unikat!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Te dywany turecko - socjalistyczne obrażają moje poczucie estetyki...

  OdpowiedzUsuń
 16. Moim zdaniem niezbyt ciekawy z zewnątrz lecz w środku perełka!
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękny fotoreportaż serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Gdybyś nie napisała o krzyżach maltańskich pewnie bym ich nie zauważyła. Słabe mam oko do szczegółów.
  Cały kościół wart uwagi. Dużo w nim zabytków sztuki sakralnej i na dodatek pięknej sztuki!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Witaj Meg.
  Byłam , widziałam, bardzo ciekawy kościół.
  Dzięki za przypomnienie jego historii:))
  Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 20. Park Narodowy "Ujście Warty" poznałam dzięki reportażowi w telewizji - wybieram się tam od kilku lat. Na pewno się wybiorę. Nie odpuszczę i przy okazji nawiedzę ten historyczny i interesujący kościół.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Lubię kościoły z czerwonej cegły, lecz przyznam, wnętrze kościoła jest bardziej interesujące niż "zewnętrze". Ciekawy, zabytkowy ołtarz! Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 22. To wspaniałe, że Zakon Joannitów dba o kościół dając pieniądze na jego renowację. Kościół jest piękny, ciekawy i wart, by dbać o niego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 23. Wieża zbudowana tak mi się wydaje tak troszkę na obraz i podobieństwo wieży westministerskiej w Londynie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Proszę i u was zachowały się Ślady Zakonu Joannitów. Ja widziałam takowe w Złotoryi. Przy wejściu na wieżę kościoła Narodzenia NMP jest krzyż malański. We Wrocławiu zachowała się nazwa jednej z ulic - ul. Joannitów:) Bez znaków i symboli. Natomiast w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała - był to kościół szpitalny Joannitów - jest nagrobek Joannitów.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Byłam, obejrzałam i co dalej zrobiłam? Właśnie , NIC!
  Najbardziej podoba mi się ambona. Cały kościół ma swój własny klimat, jeśli mogę tak to określić. Wolę jednak barok, który jest bogatszy i "cieplejszy" dla człowieka. Gotyk to zawsze chłód i poczucie osamotnienia. Tak to odbieram.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo mi się podobają wnętrza. Sufit jest niesamowity...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Niesamowite wnętrze, jak i cała budowla! Wspaniałe widoki i ujęcia! :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Przepiękna świątynia! Sklepienie jest prześliczne. Uwagę przyciąga wiszący na krzyżu Chrystus. Mimika jego twarzy...Bardzo realistycznie została oddana. Zachwyca mnie przepiękny ołtarz z alabastru i piękna czarna ambona z białym joannickim krzyżem na przedzie!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń