Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

piątek, 7 października 2016

Ścieżka rowerowa "Szlakiem Bobrów"

Na obszarze Nadleśnictwa Skwierzyna (lubuskie) w 2000 roku utworzono przyrodniczo - leśną ścieżkę rowerowo - dydaktyczną "Szlakiem Bobra". 14. kilometrowy szlak podzielony jest na pięć etapów. Wiedzie lasami, dróżkami wśród malowniczych pól, urozmaiconym pagórkowatym terenem i wzdłuż rzeki Obry, w której zakolach znajdują się żeremia. Dla zakochanego w naturze turysty, ten fragment szlaku jest najbardziej interesujący, bowiem można tu zobaczyć ślady bytności bobrów, a przy odrobinie szczęścia nawet je spotkać.


Siedlisko bobrów europejskich na tym terenie jest stosunkowo młode. Nieco ponad dwie dekady temu w okolicach Bledzewa położonego 10 km od Skwierzyny wypuszczono na wolność 5 samców i 5 samic. Od tego czasu bobrów z roku na rok przybywa. Jako, że zwierzęta te podlegają ochronie wzdłuż rzeki nie wycina się drzewek ani krzaków, jedynie pnie co znaczniejszych drzew owija się metalową siatką. Nikomu nie przeszkadza, że wokół rzeki leżą pocięte drzewa, że czasem konary blokują ścieżkę rowerową...Bo tu bobry mogą bezkarnie siać zamęt, bo tu bobry są u siebie! 

32 komentarze:

 1. Świetna ścieżka! W takim miejscu bobry można polubić. Oczywiście piszę to z przymrużeniem oka. Generalnie to zwierzak pożyteczny tylko ludzie często robią głupstwa i nie umieją utrzymać przyjaznej koegzystencji z bobrami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak żyję, a troszkę żyję , nie widziałam żywego bobra ...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pożyteczne zbóje :)
  W pobliżu mnie jest podobny szlak tylko nosi inną nazwę. Od dawna planujemy się tam wybrać z dziećmi. Odraczamy tą wycieczkę z różnych względów lecz na pewno się wybierzemy :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zachwycony tym Szlakiem. Tutaj bobrom pozwala się żyć. Oby było więcej takich miejsc. Trzeba pamiętać, że to my odebraliśmy bobrom dzikie tereny. Gatunkiem inwazyjnym jest człowiek.
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudne są i kochane :) Bywa u nas, że bobry nocą wyłażą na chodnik :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję, że napisałaś o tym miejscu. Z pewnością się tam zapuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie widziałam bobra na żywo...
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio miałam możliwość spotkania się ze śladami bobrów. Niestety bobra nie widziałam, a bardzo chciałabym. Świetna focia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Fantastycznie, że te bobry żyją tam jak chcą :)
  Super spotkanie! Pozazdrościć :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super zdjęcie i super ścieżka. Chętnie przemierzyłabym te 14 km żeby zobaczyć bobry. W dzieciństwie je obserwowałam i co więcej bywało, że miałam z nimi spotkania "twarzą w twarz" -:)Żyły w stawie nieopodal mego domu. Od ponad trzydziestu lat już ich tam nie ma. Wyniosły się same, myślę, że z powodu brudnej wody, bo jedzonka im tam na pewno nie brakowało.
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niesamowite, udało Ci się zrobić zdjęcie bobra.
  Przepiękne zdjęcie.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłam już dwa razy na szlakach bobrów, ale jak dotąd nie widziałam żadnego :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Kolejna fantastyczna trasa, o której nie wiedziałem.
  Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 14. Bobra wypatrzeć to sztuka a go sfotografować to już wyższa szkoła cierpliwości albo szybkości. Straszliwie płochliwe gryzonie.
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 15. W trakcie corocznego Święta Bzu w Siedlisku, moje chłopy się zbuntowali i poszli nad rzekę. Szli sobie fajną dróżką i wyszli na polankę a tam drzewa pocięte przez bobry. Jednego pogoniło moje dziecko i nie udało się zrobić mu zdjęcia :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Brałam udział w inwentaryzacji bobrów. W samym Krakowie jest ich sporo. Ich populacja w dużym stopniu wzrasta. Są to ciekawe zwierzęta :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Urocze zwierzątka :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wprawdzie o opisanym szlaku do dziś nie było mi nic wiadome lecz wiem (od kolegi), że rzeka Obra bogata jest w ryby i bobry. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie każdy ma możliwość na żywo zobaczyć bobra. Raz zdarzyło mi zobaczyć kawałek bobra. Wracając wczesną nocą do domu usłyszałam wpadające „coś” do wody. Z początku nie wiedziałam co to, jednak w świetle księżyca zobaczyłam ogon bobra. Strachu się naprawdę najadłam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Kiedyś przez pół godziny stałem obok rozlewiska bobrów by mieć taki kadr dla siebie. Niestety, nie udało się.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. W naszej rodzinie bóbr ma wielkie poważanie! Dzięki bobrom dwa zaniedbane stawy zamieniły się w małe, niepozorne sadzawki z czego ucieszył się właściciel tych stawów czyli mój wuj. Pomogły mu oczyścić teren bezpłatnie i po robocie gdzieś się wyniosły :)
  Do miłego :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Fantastyczny szlak tym bardziej fantastyczny, że np. moje dzieci w przeciwieństwie do mnie nie mają już okazji zobaczyć śladów działalności bobra ani samego bobra. Z naszej okolicy wyniosły się jakieś 10 lat temu...

  OdpowiedzUsuń
 23. Miałaś wielkie szczęście, że udało Ci się pstryknąć fotkę bobrowi.
  U nas w Ojcowie również mieszkają bobry, ale nigdy mi się nie udało złapać je w obiektyw.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetne alternatywne miejsca do życia dla bobrów! Mój dziadek w latach 50 brał udział w akcji zasiedlania konkretnych terenów bobrami. Populacja się rozwinęła bardziej niż się spodziewano i szkoda, że wielokrotnie bobry się przepędza ze swoich miejsc. Pół biedy kiedy się je przegania np. je odławiając. Dużo gorzej jeśli trzeba do nich strzelać...:(
  Pozdrowienia z południa Polski zasyła
  Aga

  OdpowiedzUsuń
 25. Ciekawa inicjatywa i fantastyczna trasa. Tylko co bobry na to? :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. Mam słabość do bobrów. Zapuściliśmy się kiedyś na wycieczkę z dziećmi w te rejony, bo to blisko no i rzeczywiście , to co zobaczyliśmy to naprawdę wskazywało na zadomowienie się tam bobrów :) Dużo powalonych drzew, kłody w wodzie i ogryzione drzewka. Tak jak piszesz tam bobry zostały sztucznie wprowadzone i się im spodobało. Bobrów jednak nie widzieliśmy , bo to zwierzęta wyjątkowo płochliwe. Być może za głośno się zachowywaliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 27. Znakomity szlak a zwierzątko cudne -:)
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Im się uda przeżyć. Mniej szczęścia będzie miało ponad 20 tysięcy bobrów ...Zgodnie z zarządzeniem tyle ma być zabitych w ciągu 3 lat.

  OdpowiedzUsuń