Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

poniedziałek, 12 listopada 2012

Wielkopolska rezydencja Raczyńskich

Ród Raczyńskich herbu Nałęcz odegrał bardzo znaczącą rolę na przestrzeni wieków nie tylko w odniesieniu do historii Wielkopolski, ale także i do historii Polski. Początki rodu nie są udokumentowane acz według podań przyjmuje się, że wywodzi się od jednego z rycerzy Mieszka I. W późniejszych wiekach ze względu na zamożność, liczebność i piastowanie wysokich stanowisk państwowych rola Raczyńskich w życiu państwa była niebagatelna. Wśród przedstawicieli rodu byli m.in. wojskowi, dyplomaci, politycy, działacze społeczni i prezydent na uchodźstwie... Istniały dwie linie ;  kurlandzka i wielkopolska, ze wspólnym przodkiem Zygmuntem Raczyńskim. Założycielem wielkopolskiej linii rodu był Michał Kazimierz Raczyński Genealogia - KLIK

Jako, że jesteśmy w Wielkopolsce zajmiemy się pałacem Raczyńskich, a konkretnie zespołem pałacowo - parkowym w Rogalinie, położonym niespełna 30 km. od Poznania.

Otoczony  parkiem w stylu francuskim z XVIII wieku i parkiem angielskim pałac, wzniesiono z inicjatywy  Kazimierza Raczyńskiego, wnuka Michała Kazimierza Raczyńskiego, w stylu barokowo -klasycystycznym, ok. roku 1768. Środkowy korpus pałacu - cyt.:" wznosi się na wysokości jednego piętra i posiada dach mansardowy zwieńczony drewnianą figurą amorka przybranego w zbroję. Po bokach znajdują się oficyny połączone z głównym budynkiem łukowymi galeriami." Na terenie kompleksu mieszczą się także budynki gospodarcze i wozownia. Pałac pełnił funkcję rezydencji całorocznej.Podczas II wojny światowej pałac był siedzibą Hitler-Jugend i Gebietsfuhrerschule. Niemcy, po zajęciu pałacu natychmiast wywieźli z niego cenne wyposażenia wnętrz. Na szczęście nie wszystko. Znaczna część rodowego majątku rodu Raczyńskich została wcześniej zdeponowana przez Rogera Raczyńskiego, dyplomatę i wojewodę poznańskiego w warszawskim Muzeum Narodowym.

Po wojnie, w roku 1949 w pałacu ulokowano Oddział Muzeum Wielkopolskiego, przemianowanego rok później na Muzeum Narodowe w Poznaniu.W roku 1991 Edward Bernard hr. Raczyński, Prezydent RP na Uchodźstwie, powołał Fundację im.Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej prawa własności do całego majątku z zastrzeżeniem, że wszystkie zgromadzone w nim dzieła sztuki mają być publicznie udostępniane.

Wnętrza pałacu - zgodnie z wolą fundatora - są więc dostępne dla zwiedzających. Można podziwiać i bogate zbiory i równie bogate wyposażenie wnętrz. Uwagę zwraca 250 obrazów z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Są to płótna Jana Matejki, Juliana Fałata, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego. W pałacu znajdują się również dzieła takich europejskich artystów jak np.: Fritsa Thaulowa, Alberta Besnarda, Georga Buysse, Luisa Comforta Tiffany`ego. Niestety od 3 lipca 2012 roku galeria obrazów jest niedostępna dla zwiedzających z uwagi na prace remontowe KLIK


Na skraju rezydencji w Rogalinie znajduje się kaplica, wybudowana w latach 1817-1820 na wzór rzymskiej świątyni w Nimes, obecnie św. Marcina KLIK pełniąca także funkcję mauzoleum rodziny Raczyńskich.Na frontonie świątyni umieszczony został napis: DIVO MARCELLINO . Upamiętnia on poległego pod Sandomierzem w 1807 r. kuzyna Raczyńskich – Marcelego Lubomirskiego, żołnierza napoleońskiego.

W mauzoleum spoczywają prochy Leona, Kazimierza i Filipa Raczyńskich sprowadzone, po wzniesieniu mauzoleum,  przez Edwarda Raczyńskiego. Jego doczesne szczątki leżą w miejscu jego śmierci,
w Zaniemyślu, w rodzinnym grobowcu spoczywa tylko jego serce. W 1993 roku, w mauzoleum rodzinnym został pochowany (wspomniany wcześniej Prezydent RP na Uchodźstwie) Edward Bernard hr. Raczyński, ostatni potomek męski rodu.


Wszystkie żeliwne elementy zdobiące mauzoleum, w tym zwieńczenia kolumn, powstały ponoć przy czynnym udziale samego fundatora.Na zakończenie dla ciekawych jak żyło się w Rogalinie przed II wojną światową, polecam fragment książki Edwarda Bernarda hr. Raczyńskiego "Rogalin i jego mieszkańcy" zamieszczony tu : KLIK

I zapraszam na wirtualne zwiedzaniePrzy pięknej muzyce Richarda Claydemana.


17 komentarzy:

 1. Cześć Meg ,
  Fajnie było poznać inną rezydencję Raczyńskich. Ja znam doskonale tą nad Złotym Potokiem. Położona jest bardziej malowniczo bo nad zbiornikiem wodym ale nie ma w niej kolekcji obrazów słynnych artystów. Niestety film mi się nie otwiera - mam uszkodzoną wtyczkę -:( Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pałac w Złotym Potoku przeszedł w ręce spadkobierców czy w końcu nie?

   Usuń
 2. Byłem kupę lat temu z żoną. Miejsce piękne. Ogród piękny. Rosną tam tez prawie 700 dęby. Wszystko pięknie i ładnie pamietam tylko dlaczegoż ja nie widział mauzoleum? Tego nie wiem...
  Pozdrówka Meg!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sie machnąłem niedopisując :D Chodziło o 700 letnie dęby :D

   Usuń
 3. Po remoncie to dopiero będzie błyszczeć! Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ród Raczyńskich miał ogromny wpływ w rozwój polskiej kultury, czego owocem jest np. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękna rezydencja Raczyńskich. Widziałam inną w Złotym Potoku.
  Właściciele odzyskali, niestety nic nie robią z pięknym pałacem.
  To miejsce jest wyjątkowe. Znowu dzięki Tobie poznaliśmy coś wspaniałego.
  Ślę pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy wszyscy o nazwisku Nałęcz są z jednego rodu ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...samo nazwisko nie świadczy o przynależności do rodu szlacheckiego, czy też do jednego rodu, to za mało...musisz pogrzebać w dokumentach rodzinnych :) Zajmie to lata, ale warto. U mnie w rodzinie genealogią zajmują się trzej kuzyni. Mamy dokładnie rozrysowane drzewo. Po dziadku - Korybut, po babci Lubicz i oba prawa do herbu udokumentowane; jeden nawet do wieków średnich:)

   Usuń
  2. To Ty szlachcianka jesteś! Na moim blogu w maju 2008 przedstawiłem swój herb. A co? Jam też szlachcic:P Pozdr.!

   Usuń
  3. W obecnych czasach, kiedy "śmieszne" nazwisko można zmienić praktycznie na zawołanie, nic nie znaczy. Tylko genealogia, jak mówi Meg!
   Pa:)

   Usuń
 7. Po skończonym remoncie to będzie błyszczeć pałac pięknie się prezentuje dużo wiadomości do postu dałas przeczytałam z zapartym tchem wspaniale wiadomości pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujący... Ma jednak minus - nie ma w nim Białej Damy -:)
  Pozdrawiam-:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj Meg! Piękna rezydencja.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna rezydencja. Bardzo klimatyczna i dostojna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Często oglądam TV Polonia i oglądałam - dość dawno - reportaż o Rogalinie stąd jest mi w pewnym sensie znany. Oczywiście zobaczyć go na żywo nie w tv to inna bajka. Może w przyszłości mi się to uda. Pozdrawiam-:))

  OdpowiedzUsuń