Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

środa, 7 sierpnia 2013

Wizja miasta Gorzowa sprzed 400 lat

Długą na 4 metry i szeroką na 3,5 metra makietę miasta sprzed roku 1647 można oglądać w gorzowskim muzeum "Spichlerz" od dwóch lat.


 Makieta stworzona przez Jana Gottwalda (autora miniatury Krakowa z 1650 roku)  prezentuje miasto w skali 1:300,  składa się z tysiąca elementów (krakowska z 6 tysięcy) i tym samym ma więcej (niż krakowska) architektonicznych i konstrukcyjnych detali. Dzięki temu widać więc więcej elementów, a  miasto jawi się jako niemal tętniące życiem. Można w nim bowiem zobaczyć nie tylko domy, budowle, budynki, rzekę Wartę, ale również szczegóły takie jak np. studnia na podwórku, wozy drabiniaste, statki, a także... worki z mąką pod piekarnią. Ważnym i dopełniającym elementem makiety są  struktury obronne miasta.Makieta XVII miasta powstała w oparciu o dostępną kartografię, którą wykonali inżynierowie szwedzcy w 1631 roku, podczas wojny trzydziestoletniej  przebywający w mieście oraz pochodzących z mniej więcej tego czasu rycin Meriana.

(Fot. Bogusław Sacharczuk, za pisemną zgodą na publikację)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz