Budowa fortyfikacji - oczywiście w dużym uproszczeniu - miała na celu bronić dostępu do jakiegoś miejsca. Fortyfikacje wzmacniały także władze, broniły miast, ich położenia na szlaku handlowym i wojennym. Gdy pojawiły się stałe armie oblężenia były częstsze niż wielkie bitwy. Wtedy to właśnie rozrastały się systemy twierdz. Obronie służyły duże, nowocześnie ufortyfikowane i obsadzone silnym garnizonem fortyfikacje. Jedną z nich była Twierdza Kostrzyn okalająca Stare Miasto Kostrzyn; miasto, którego nie ma Wzniesiona w latach 1537-1568 na wzór fortec włoskich składa się z rawelinów, sześciu bastionów spiętych murami i otoczonymi fosą. Twierdza była arcydziełem sztuki obronnej. Dodatkowo wybudowano wokół niej, zachowane do dzisiaj cztery forty Gorgast, Żabice, Sarbinowo i Czarnów.
Rewitalizacją całego terenu Twierdzy Kostrzyn (najstarszej w Polsce) zajęto się w 1993 roku. W pierwszej kolejności odgruzowano i uporządkowano Stare Miasto i odsłonięto fragmenty kurtyn. Wyremontowano Bramę Berlińską, wzniesioną w II połowie wieku XVI. Obecny wygląd zyskała dzięki przebudowie w wieku XIX. Nad bramą znajdowało się wówczas mieszkanie służbowe inżyniera twierdzy, natomiast pod nią przebiegała linia tramwajowa.
Uruchomiono w niej, w 2008 roku, Punkt Informacji Turystycznej. Odbywają się tu również spotkania z historią, prelekcje i prezentacje historyczne. Brama jest dostępna dla turystów bezpłatnie.
Znajduje się w niej stała ekspozycja zabytków, w tym cynkowe wieko trumny Katarzyny Brunszwickiej, żony założyciela twierdzy Jana Kostrzyńskiego.
W latach 2007-2008 wyremontowano dziewiętnastowieczną Bramę Chyżańską położoną w południowo - zachodniej części twierdzy. W jej podziemiach znajduje się lokal gastronomiczny.
Nieopodal Bramy Chyżańskiej wznosi się olbrzymi Bastion "Filip". Powstał w wieku XVI i nie był typowym obiektem
wojskowym. Na jego tarasie stał przez 200 lat wiatrak, potem był częścią
sieci wodociągowej. W 1929 roku pełnił funkcję muzealną. Bardzo
zniszczony w 1945 roku został odnowiony w 2007 roku i stał się ważnym
punktem kulturalno - naukowym. W 2014 roku w kazamatach Bastionu "Filip"
otwarto muzeum
Bastion "Filip" stanowi świetny punkt widokowy na całą Twierdzę
Kostrzyn. Tutaj zaczyna się umieszczona na wale fortecznym promenada
prowadząca na Bastion "Brandenburgia" im. Kattego, porucznika straconego
w Twierdzy Kostrzyn 6 listopada 1730 roku .
"Brandenburgia" nigdy nie posiadał kazamat. Był - z racji swego
bezpośredniego położenia przy Odrze - wielokrotnie zalewany podczas
powodzi. Nie służył więc celom militarnym. We fragmencie bastionu
powstała Furta Rybacka. Obecnie poza promenadą utworzono tu deptak.
Aby zwiększyć opisywaną wyżej obronę Bramy Chyżańskiej wybudowano
rawelin "Wilhelm August". Otoczony dookoła fosą stanowił trudny do
zdobycia punkt Twierdzy. Ta budowla wzniesiona w 1631 roku posiada
trójkątny kształt i jest unikatem w skali europejskiej. I czeka na
rewitalizację...
Na rewitalizację czeka również najstarszy z bastionów Twierdzy Kostrzyn, Bastion :Król". Jan Kostrzyński w 1537 zdecydował się na budowę twierdzy i najprawdopodobniej - tak wzmiankują źródła - wzniósł bastion, który przebudowywany i modernizowany był wielokrotnie przez inżynierów włoskich, holenderskich, francuskich i niemieckich tak, aby spełniać jak najbardziej optymalne zadania obronne. "Król" - co ważne - uznawany jest za najstarszą budowlę tego typu w Europie.
W 1945 roku bastion był najdłużej bronionym obiektem twierdzy. Po jego zdobyciu w narożniku Rosjanie wywiesili swoja flagę. Stała się ona symbolem otwarcia "Bramy na Berlin". Tu w tym narożniku bastionu do niedawna wisiał herb ZSRR.
Na bastionie istniał symboliczny cmentarz, zlikwidowany w 2009 roku. Dlaczego symboliczny? Warto dowiedzieć się o tym czytając mój wcześniejszy wpis Cmentarz i pomnik zostaną we wspomnieniach i ...na fotografiach
Na terenie kostrzyńskiej Starówki Muzeum Twierdzy Kostrzyn co rok organizuje Dni Twierdzy. Są to spotkanie z tzw. żywą historią, w której biorą udział grupy rekonstrukcji historycznych z całego kraju i Niemiec, w mundurach z różnych epok i z różnych formacji, począwszy od wieku XVIII...do roku 1945. Ale o tym w innym, najprawdopodobniej sierpniowym wpisie...W 1945 roku bastion był najdłużej bronionym obiektem twierdzy. Po jego zdobyciu w narożniku Rosjanie wywiesili swoja flagę. Stała się ona symbolem otwarcia "Bramy na Berlin". Tu w tym narożniku bastionu do niedawna wisiał herb ZSRR.
Na bastionie istniał symboliczny cmentarz, zlikwidowany w 2009 roku. Dlaczego symboliczny? Warto dowiedzieć się o tym czytając mój wcześniejszy wpis Cmentarz i pomnik zostaną we wspomnieniach i ...na fotografiach
Bastion "Król" rewitalizowany jest najdłużej. Do tej pory udało się wyremontować dzieło rogowe i grodzę oddzielającą fosę przy bastionie.
Zabezpieczono także sypiący się mur od strony byłego przejścia granicznego.
W tym roku planowane są tzw. naprawy ratunkowe od strony Bramy Berlińskiej polegające między innymi na zdjęciu nasypu, naprawie ceglanej ściany i odtworzeniu ceglanych łuków. Na to aby Bastion " Król" został kompletnie odrestaurowany potrzeba ponad 20 milionów złotych. Środki pozyskiwane są z UE i dzięki ministerialnym dotacjom.
I na koniec spacer po (prawie) odnowionej Twierdzy Kostrzyn ( Autor55Zbig11)
(Fot. Mariusz i Bogusław Sacharczuk, za zgodą na publikację)
Świetnie sporządzona publikacja. Meg, moje gratulacje za pomysł i wykonanie.
OdpowiedzUsuńTwierdza jak widać po zdjęciach bardzo się zmieniała. Dziękuję Autorom za zdjęcia!
W tym roku - mam nadzieję - udam się na DTK i obejrzę ją sobie bardzo skrupulatnie na żywo.
Niemałe podziękowania należą się każdemu KAŻDEMU bez wyjątku, kto dołożył się do projektu rewitalizacji i nieważne czy włożył przysłowiowa cegiełkę czy olbrzymia cegłę. Pozdrawiam!
Cześć! Tu Adam.
UsuńPodpinam się pod podziękowania.
Widać nadludzki wysiłek przy odnawianiu tych fortyfikacji i niemałe pieniądze skoro za jeden bastion wychodzi ponad 20 milionów! Jest ładnie a będzie jeszcze ładniej. Tak trzymać :)))
OdpowiedzUsuńSprawa z cmentarzem bardzo ciekawa...aż nie do uwierzenia, że możliwa.
Pozdrawiam :)))
OBY starczyło funduszy na dokończenie. Wszystko co zrobione wygląda pięknie i gustownie!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Po poprzednim opisie Starówki-pięknym acz smutnym - dobry news!
OdpowiedzUsuńSuper, że odbywa się rewitalizacja. Doskonale widać po zdjęciach ile zniszczeń naprawiono.
Tak trzymać!
Pozdrawiam :)
Napisałam " widać po zdjęciach", przepraszam, powinno być na zdjęciach, Zasugerowałam się komentarzem kolegi Artura :)
UsuńTantiem nie zażądam :)
UsuńPodoba mi się, że takie miejsce dostało drugie życie i turyści i mieszkańcy mogą miło spędzać tam czas.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Pomysł na rewitalizację zacny a efekt ...na 5! Na ruinach a właściwie już nie ruinach twierdzy jest promenada, są ławeczki, punkt gastronomiczny. Świetnie miejsce na odreagowanie po obejrzeniu nieodbudowanej Starówki. Już jestem ciekawa co kryje się w muzeum w jednym z bastionów i co dzieje się podczas Dni Twierdzy. Ponad to muszę to napisać - wkręciłam się na maksa :) Opisujesz i pokazujesz tak ciekawie, że nic tylko wsiadać w auto i jechać...Mam tych kilometrów dość dużo jednak zachęciłaś. Poczekam jednak do końca opracowań Kostrzyna :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Zapomniałam dodać. Cmentarzem to mnie zaskoczyłaś. I prawdę mówiąc nie wiem co napisać. Pierwszy raz brak mi słów :)
Usuń..."wkręciłam się na maksa", i bardzo dobrze Kasiu, cieszę się :)
UsuńDużo się zmieniło! Przed twierdzą jeszcze wiele wyzwań i wiele do zrobienia - trzymam kciuki, bo to co widzę prezentuje się pięknie! :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Przykład, że i u nas można ładnie zrewitalizować dawne obiekty i nadać im nowy wygląd i funkcje. Bardzo to budujące, bo ostatnio widziałem wiele przykładów pokazujących wręcz odwrotne działania.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Idziesz, że tak powiem za ciosem - post po poście i b. dobrze!
OdpowiedzUsuńPodziwiam dokumentację Kolegów fotoreporterów. Dzięki niej widać zmiany!
Do tekstu się nie przyczepię. Jest świetny-gratki!
Mam nadzieję, że :"Król" i "August" doczekają się rewitalizacji.
Pozdr.
Dwa unikaty - "Król" i "Wilhelm August" zbyt długo czekają...
OdpowiedzUsuńKapitanie "podana" historia!
Pozdrawiam -:)
Jak to dobrze, ze twierdza jest odbudowywana i zadbana! Cieszę się, bardzo pozytywna wiadomość.
OdpowiedzUsuńMoje serce się raduje na wieści, że tak pięknie twierdza teraz wygląda, oby wystarczyło zapału na dalsze odbudowywanie. Świetnie przedstawiona historia!
OdpowiedzUsuńChcieć to móc!
OdpowiedzUsuńTwierdza wygląda rewelacyjnie!
Takie pozytywne wieści mnie cieszą. Po tym smutnym poście o kostrzyńskiej starówce urosły mi skrzydła :)
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce! Brawka!
Pozdrawiam :)
Oj dużo starsza jest niż Breslau :) Naszej to chyba nigdy nie zrewitalizują :(
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Dużo starsza nie tylko od Festung Breslau, starsza od wszystkich twierdz - bo najstarsza w Polsce!
UsuńPozdr.
Najstarsza w Polsce - tego nie wiedziałam.
UsuńPozdrawiam :)
Pierwszorzędna dokumentacja + tekst.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że za sprawą wielkiej determinacji i przy pomocy jeszcze większych funduszy twierdza odzyskuje dawną świetność.
Super wycieczka. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńI ja cieszę się, że twierdza jest odbudowana.
OdpowiedzUsuńŚwietna relacja.
Pozdrawiam:)*
Super, że po dziesięcioleciach umocnienia odzyskują blask. Doskonałym finiszem i "kropką nad i" będzie odnowa ostatnich dwóch pereł architektury fortecznej "Króla" i "Wilhelma Augusta". Nic, tylko trzymać kciuki żeby się udało.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam -:)
Cześć wszystkim! Tutaj Adam . 9 lat temu pojechałem pierwszy i dotychczas jedyny raz na twierdzę i przy okazji na fort Gorgast. Tu i tam była ruina. Ściany fortu Gorgast trzymały się na słowo honoru. Twierdza prezentowała się nie lepiej.Wydaje mi się, że były już wtedy pierwsze plany na odbudowę z zastrzeżeniem, żeby nie było byle jak. Dotrzymano słowa.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł i te zdjęcia -zestawienia bardzo interesujące!
OdpowiedzUsuńZazdroszczę zwiedzania! :)
Do miłego :)
Dobra wiadomość jest taka, że przynajmniej bastiony, bramy itp. są odrestaurowane. Kostrzyn ma u mnie wielki plus! Mam wiarę, że i wspomniane dwa unikaty również zostaną odnowione.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Zaprawdę :) Tak właśnie, oraz tak pięknie Twierdza Kostrzyn obecnie wygląda!
OdpowiedzUsuń:)
Dzięki tym kolażom widać co do joty zmiany :)
OdpowiedzUsuńW sierpniu tam będziemy.
Pozdrawiamy :)
Piękny fotoreportaż serdecznie pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMnie zainteresowało takie coś, co jest umieszczone na narożniku murów, nad wodą. Owalne czy okrągłe może. Co to może być? Chociaż takie mury są częścią naszej historii, to nie jest to to co tygrysy lubią najbardziej.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
To jest pewnego rodzaju przyczółek.
UsuńPozdr.
Ozonko,
UsuńNa rycinie Twierdzy z 1650 roku, zamieszczonej w książce Dominiki Piotrowskiej" Renesansowy zamek w Kostrzynie nad Odrą" wygląda to jak wieżyczka z daszkiem (niewysoka basteja(?)) ...z czasem zapewne zniknął "daszek" i pozostało tylko to co widać. Być może [...] ma rację pisząc "pewnego rodzaju przyczółek", bo rzeczywiście patrząc z góry ma kształt trójkąta. Jeśli przyjmiemy wersję [...] to znaczy, że zachowany element wzmacniał mur od strony rzeki Odry, być może także pełnił funkcję obronną, być może dekoracyjną...W dostępnych mi źródłach - a jest ich niemało - nie znalazłam nic na interesujący Cię temat...
Mam rację
Usuń" przyczółek na narożniku bastionu posiadał emblemat ZSRR. Należy sprawdzić stan techniczny
przyczółka, wzmocnić konstrukcję zgodnie z zaleceniami konstruktora. Rozpatrzyć jego pełną lub
częściową rekonstrukcję. Należałoby wówczas odtworzyć tynk i boniowania, według starych
fotografii. Usunąć element żelbetowy po obelisku." --źródło "Badania i program prac konserwatorskich"
Meg, też masz rację, przyczółek nie tylko pełnił role obronną również wzmacniał mur. Nie wiem czy był do dekoracji. Może i był. Włoscy budowniczowie dbali o szczegóły. Nie tylko musiało być praktycznie ale również gustownie.
Pozdr.
Na marginesie - dawno zainteresował mnie ten fragment "Króla" o którym rozmawiamy. Przeszukałem co mogłem i co miałem aż do dnia kiedy wpadł mi w ręce wymieniony przeze mnie program prac konserwatorskich.
UsuńPozdr.
...i tak za sprawą programu prac konserwatorskich wszystko stało się jasne :) , wielkie dzięki [...] !
Usuń:)
Nie ma za co.
UsuńPozdr.
Przypuszczalnie wieki temu na przyczółku stało działo. Wydaje się to logiczne. Pozdrawiam!
UsuńCzasem dobrze być ciekawską :))) Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia.
UsuńPozdrawiam:)
Coś muszę dodać. Podobne przyczółki czy czym by to nie było, widziałam w wielu miejscach Europy, które zwiedzałam. Prawie na wszystkich murach obronnych. Czyli, było to niezbędne w tamtych czasach. Napisałam "prawie", bo pewności 100% nie mam.
Usuń:)))
W miejscu dzisiejszego Kostrzyna pierwszy gród obronny zbudował Mieszko I, co potwierdzają również niemieccy badacze. Później powstała tu twierdza zbudowana przez margrabiego Jana. Pisze o tym Andrzej Toczewski.
OdpowiedzUsuń...to prawda :)
UsuńTrudno, nie można - na razie - odnowić wszystkiego, fragment się udało. Na dodatek pięknie :)
OdpowiedzUsuńPięknie" dziś", "wczoraj" okropnie, natomiast"przedwczoraj" ( poszukałam w Google) wspaniale! Aż żal, że nie można powrócić do stanu z "przedwczoraj"...Ważne jednak, że zabytkowa Twierdza odżywa, i że pięknieje!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy materiał. Podziwiamy z mężem rozmach prac i efekty i dziękujemy za czas poświęcony na przygotowanie tak ciekawego materiału!.
OdpowiedzUsuńBardzo tam ładnie i chwała tym, którzy chcieli się zająć odrestaurowaniem twierdzy. Mam nadzieję, że wandale omijają ją z daleka ...
Mnie sie tam bardziej podobalo kiedy nic nie bylo odnowione.
OdpowiedzUsuń"Dawniej" przypadło mi do gustu. Ciekawy materiał i brawa dla fotografów za dokumentację. Pozdrawiam miło :)
OdpowiedzUsuńZnakomity tekst + zestawy zdjęć.
OdpowiedzUsuń