Fragmenty mojego świata...

Fragmenty mojego świata...
stat4u

UWAGA

Źródła fotografii ; archiwum rodzinne, zdjęcia własne oraz zdjęcia użyczone mi przez znajomych; Annę, Kurta Mazura, współtowarzyszy moich eskapad : gorzowskiego fotoreportera Bogusława Sacharczuka (bs) , Mariusza oraz brata Toma; wszystkie publikuję na blogu za ich wiedzą i zgodą i zawsze są przeze mnie podpisane! Korzystam także ze zdjęć umieszczonych w Wikipedii i publikuję je z zachowaniem Licencji.

czwartek, 18 czerwca 2015

Muzeum w "Filipie"

W podziemiach (kazamatach) Bastionu "Filip" znajdującym się na terenie Twierdzy Kostrzyn utworzono muzeum, które oficjalnie otwarto 9 maja 2014 roku. Stała ekspozycja muzealna podzielona jest na dziewięć części. Począwszy od najstarszych szesnastowiecznych dziejów twierdzy i miasta aż do 1945 roku. Motywem przewodnim jednak jest dwukrotne unicestwienie miasta. Pierwsze w 1758 roku, drugie w 1945.Ważną ekspozycją do poznania Twierdzy Kostrzyn jest jej jest makieta o wymiarach 3 m x 4,2 m przedstawiająca Twierdzę w połowie XVIII w. Towarzyszą jej historyczne rysunki i plany.Wielka reprodukcja obrazu Wojciecha Kossaka "Bitwa pod Sarbinowem" pomaga zapoznać się z wydarzeniami wojny siedmioletniej, w tym ze wspomnianą historią zniszczenia miasta latem 1758 r.Zagładzie miasta w 1945 roku poświęcono osobną część ekspozycji. Podzielono ją na kilka tematycznych nisz. Wystawa koncentruje się głównie na skutkach pożogi wojennej. Otwiera ją zaaranżowane przy wykorzystaniu oryginalnych zniszczonych przedmiotów i pozostałości zabudowy "gruzowisko".Odwiedzający mogą dotknąć i zapoznać się z replikami broni, używanej w walkach o miasto w 1945 roku.Przyjrzeć się przedmiotom, także tym osobistym, pozostawionym tu przez Armię RadzieckąA także obejrzeć wkomponowane w wystawę pozostałości po cmentarzu i pomnikuZnajdujemy tu zatem armatę, która postawiona przez Rosjan na przyczółku Bastionu "Król" wycelowana była na niemiecką stronę, wprost na Berlin.Otoczona jest fragmentami cegieł i wydobytymi z rumowisk na starym mieście pociskami i odłamkami.Tłem dla niej jest ogromne zdjęcie zrobione na  Starym Mieście tuż po zajęciu go przez Rosjan. 


Oraz elementy rozebranego pomnika  -  gwiazdę, herb ZSRR, napisy oraz urnę.Muzeum jest w dużej mierze interaktywne. Prócz eksponatów zwiedzającym udostępniono urządzenia audiowizualne takie jak filmy i słuchowiska wkomponowane w gabloty poświęcone konkretnej tematyce. Muzealne ekspozycje wzbogacono planszami z archiwalnymi zdjęciami miasta......i eksponatami przypominającymi o jego świetności. Jest nim model tramwaju elektrycznego, który na torach miasta kursował od 1925 roku. Na stworzenie ekspozycji wydano 1,3 mln zł.Kostrzyńska ekspozycja muzealna należy do bardzo ciekawych i nowoczesnych form prezentacji historii i dziedzictwa kulturowego w regionie.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczyła Panu dr. Andrzejowi Kuntowi Burmistrzowi Kostrzyna nad Odrą Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”, przyznaną na jej wniosek przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bastion "Filip" czynny jest od wtorku do piątku w godz. 11:00 - 14:00 (ostatnie wejście godz. 13:15), a w soboty i niedziele w godz. 10:00 - 18:00 (ostatnie wejście godz. 17:00). Cena biletu 8 zł. Ulgowy 4 zł. Uwaga - we wtorki zwiedzanie jest bezpłatne!

  (Fot. Mariusz, za zgodą na publikację)

34 komentarze:

 1. Muzea gdzie można podotykać eksponatów, posłuchać czegoś tam w tle to ja osobiście bardzo lubię. Zwiedzanie nie nudzi i przede wszystkim wiele zostaje w głowie.Obrazy i dźwięki do mnie akurat bardzo przemawiają .
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam twierdzę, ale tylko z zewnątrz. Muzeum jeszcze nie było, a szkoda, bo warto byłoby do niego wejść. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Instalacja "gruzowisko" bardzo wymowna!
  Już wiem , że na pewno tam pojadę. Wkręciłam i męża :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe!!! I tak blisko...
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie takie nowocześnie zorganizowane muzea. Połączenie obrazów, dźwięku i ocalałych eksponatów wspaniale przemawia do zwiedzających. Nawet młode pokolenie, tak niechętne wystawom czy tradycyjnym muzom, z zaciekawieniem wędruje po takim obiekcie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie! Muzea powinny wychodzić na przeciw oczekiwaniom potencjalnych zwiedzających. Obcowaniem z zabytkiem jeśli jest obserwowanie go przez szybę stało się nudne.Chyba większość z nas ma dość muzealnych kapci i oczekuje możliwości dotknięcia historii. Chętnie obejrzałbym to muzeum. Poczuł je. Zwłaszcza, że "na górze" byłem.
  Pozdrawiam -:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawie wyglądają te ekspozycje. Realistycznie jakoś.
  Pozdrawiam :))))

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna sprawa!
  Nie dziwię się, że zostało dostrzeżone przez Lubuskiego Konserwatora Zabytków i Ministerstwo! :))
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Sporo ciekawego i oczywiście dobrego o Kostrzynie dowiedziałem się od Ciebie. Mają dobrą passę

  OdpowiedzUsuń
 10. Zwiedziłam Starówkę, Twierdze i oczywiście Muzeum.
  Wrażenie bycia w środku wydarzeń jest nie do odpisania. Generalnie można je przejść w ciągu 20 minut. Mi zajęło to godzinę, bo naprawdę nie można przejść się po nim ...szybko!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Muzeum na wpół interaktywne nie wiąże się z nudą i ciężką atmosferą jaka bywa w tradycyjnych muzeach z "kapciami".
  Lubię zwiedzać właśnie takie z takich jak napisałam powodów.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Lektura obowiązkowa"! Muzeum prezentuje się intrygująco! Na pewno odwiedzę je za dwa miesiące , podczas dorocznych Dni Twierdzy. Mam nadzieję, że nie będzie mocno "okupowane". ;P
  Pozdr,

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem pewna, że to miejsce posiada w sobie duże ładunki ezoteryczne, które próbują przedostać się do świadomości widza...
  Ocalałe cegły, pamiątki osobiste to ma wielką siłę. Pewnie wyszłabym stamtąd wypluta...
  Do miłego :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Interesujące ekspozycje. Szczególnie ta z gruzami
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie weszłabym tam - mam klaustrofobię - a chciałabym. Moje ataki paniki są straszne nie tylko dla mnie :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Przyznano Burmistrzowi Kostrzyna nad Odrą Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”-winszuję! To naprawdę dość rzadkie odznaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Muzeum w "Filipie" jest wisienką na torcie. Warto odwiedzić.
  Napisałaś trzy kapitalne arty !
  Pozdrowienia - Irek

  OdpowiedzUsuń
 18. Współczesne muzeum musi oferować coś więcej, niż tylko obrazek za szybką, brawo.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy w tej urnie są prochy?

  OdpowiedzUsuń
 20. Że też, cholera, muszę żyć akurat tak daleko od ciekawych rejonów. Fakt, wszędzie jest coś ciekawego, ale chciałoby się i tu, i tu...

  OdpowiedzUsuń
 21. Fantastyczne miejsce.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 22. Skrupulatnie - wraz z odrestaurowaną Twierdzą - obejrzę Muzeum. Dziękuję za preludium.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 23. Miałam dzisiaj tutaj być, zwiedzać Kostrzyn i niestety nie wyszło:( Zapamiętane, że do Muzeum w Filipie koniecznie trzeba zajrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 24. Muzeum w tym miejscu - jeśli dobrze pamiętam dawniej też tu było - jak najbardziej było pożądane. Umieszczenie eksponatów poza szybami bardzo mi się podoba plus multimedia to z pewnością warto zobaczyć. Do Kostrzyna nad Odrą nie mam zbyt daleko. Co to jest 60 km.? :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Trzeba robić wszystko, żeby zachować pamięć o historii takich miejsc. Pomysł na to muzeum jest doskonały.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Znam bardzo dobrze obraz Kossaka "Bitwa pod Sarbinowem". Mój historyk miał reprodukcję tego właśnie obrazu na ścianie w domu.
  A muzeum? Świetne. bo nowoczesne i też myślę, że nie nudne.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

 27. Imagens impressionantes!!!

  Boa semana!
  Beijinhos.
  ⋰˚هჱ
  ♬✿゚。ه

  OdpowiedzUsuń
 28. Już przebieram nóżkami :)) Niedługo tam będę :))
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 29. Cudowne wnetrze pokazalas perelke serdecznosci pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. Świetne muzeum, polecam!

  OdpowiedzUsuń